Beyaz Yakalıların Davranışı

arkadaşlar selam. ben öğrenciyken staj yaptığım yerlerde beyaz yakalılardan kime "maaşınız ne kadar" gibi bir soru sorsam hep "sektör ortalamasında" tarzı cevaplar alıyorum. kimse şu kadar maaş alıyorum demiyor, hatta aralık bile belirtmiyorlardı. haliyle bölümde dedikodular üzerinden sektör ortalaması tahmini yapıyorduk.

hatta geçenlerde bir duyuru vardı, yeni bir iş teklifi almıştı birisi. ona sektörü sordum -maaşını sormadım- ona bile cevap vermedi.

şu an mezun oldum, sektör ortalamasını az çok öğrendim ama neden insanların böyle davrandığını anlamadım.

maaş bilgisi paylaşınca başımıza bir şey geliyorsa bilelim de işe girdiğimde ben de paylaşmayayım.

Yassak.

  • her gece aç  (28.07.18 10:23:37)
bazı firmalarda maaş bilgisi paylaşmak yasak bazı insanlar da özel gördüğü için paylaşmıyor.

  • elorelia  (28.07.18 10:23:51)
yasak olduğunu sanmıyorum, bunları yapanların hepsi aynı firmada çalışmıyor. ayrıca bizim sektör ufak zaten, herkes birbirinin ne kadar maaş aldığını biliyor ya da az çok tahmin ediyor. tabi öğrenciyken biz bilemiyorduk. mezun olduktan sonra yavaş yavaş öğrendik

  • dog day afternoon  (28.07.18 10:26:03)
Bazi firmalarda yasak olmasinin otesinde, benim part time calistigim firmada patron tutturabildigi ve pazarlik sonucu elde edilen maasi verdigi icin birbirleriyle konusmaktan cekiniyordu "Seninki az, benimki cok" kavgasi olmasin diye. Hatta, en cok calisan ve "Sirketin dinamosu" olarak adlandirilan kisi digerlerine gore az maas aliyormus aslinda. Baska birine sormustum, "Simdi soylemeyeyim, ben ondan cok aliyorsam ona ayip olur" demisti. Kurumsal firmalarda da herkes ayni maasi almayabiliyor. Millet birbirini kotu hissetmesin, kimin az kimin cok aldigi ortaya cikmasin diye konusulmuyor boyle seyler.

Su an yasadigim ulkede ve calistigim yerde de isler ayni sekilde, hangi fiyata anlasirsan o maasa calisiyorsun. Ayni statunun veya isin esit bir maasi yok. Otesinde "Maasin ne kadar" kulturel olarak da kimsenin kimseye sormayacagi, soranin kinanacagi bir soru. Kurum ici yasak olmasi disinda, kurum disinda arkadasina da soramayacagin sorulardan biri. Ayni sekilde "Bekar misin, evli misin", "Yasin kac", "Evini kaca aldin" sorulari da sorulamiyor mesela. Sorsam Insan Kaynaklari'na sikayet ederler. 5-6 sene once fenc sayilacak bir hoca olmus, “Cok genc oldu” diyorlar ama yasini bilen yok hic.
  • aychovsky  (28.07.18 10:46:23 ~ 13:05:04)
Kim olursa olsun maaş sormak hoş bir şey değil. Cevabını da vermek istememeleri doğal.Çok yakın arkadaşın ya da çekirdek ailenden biri olursa o başka tabi. Bir tek ablama ''maaşın ne kadar oldu'' diye sorarım,bir de anneme(emekli).

  • ırene adler  (28.07.18 11:04:32 ~ 11:07:39)
baska bir ulkede falan buyumus olabilir misin?

Turkiye'de maas sormak / ogrenmek vs. tabu meseleler arasina girer. Cok cok yakin olmadigin kisilere (arkadasin / ailen olmayan kisilere ki ailede bile belli bir yakinlik gerekir) "ne kadar maas aliyorsun?" diye soramazsin, cok kaba bir davranis olarak gorulur. Hatta eleman aksam yemekte anlatacak kadar afallayabilir "eleman geldi bana maasimi soruyo dusunebiliyo musun?" diye. "esinin memeleri ciplakken nasil gozukuyo" diye sor ayni hesap yani, olmaz, turkiye'de boyle. her ulkede boyle degil ama burada boyle. oyle rastgele millete kac para aliyosun diye soramazsin.
  • robokot  (28.07.18 11:06:01)
Maaşı söylemek tazminatsız kovulma nedeni. Herkes bilse değil gözüyle görse bile söylemek yasak

  • seyyar satıcı  (28.07.18 11:17:05)
Yasak olmasa bile maaş sormak ayıp karşılanıyor. Ben karşıyım buna ama gelenekçi bir toplumuz ne yapalım

  • Traveller  (28.07.18 11:24:45)
yasak hocam. muhtemelen daha önce bu maaş mevzusu yüzünden de ağızları yanmıştır o yüzden paylaşmıyorlardır.

  • giovanne  (28.07.18 11:51:20)
Bence bu Türk özel sektöründeki ziyadesiyle ahlaksız ve etik dışı zihniyetle alakalı. Gelişmiş ülkelerde hemen hemen bütün kurumsal şirketler kamuya açık verdikleri iş ilanlarında gross salary miktarını en azından aralık olarak yazarlar. Bizde %90'ı asgari ücret veya bunun nispeten biraz üzerinde maaş aldığı aşikar özel sektör emekçileri maaş miktarlarını söylemeyip kendilerince şark kurnazlığı yaptıklarını sanıyorlar. Neymiş tabuymuş, yasakmış falan. Bir tarafımla gülüyorum.

  • redskull  (28.07.18 12:31:08 ~ 12:32:16)
maaşımı şirketin ik sı ve yöneticim dışında kimse bilemez. soranı da terslerim genelde

  • gazozailacatmauzmani  (28.07.18 12:38:34)
bu başlığın yarısı kafayı yemiş. milletin maaşını bilmeden pazarlığı neye göre yapacaksınız? yasak diye bir şey yok. herkese sorulabilir, rahatsız olan söylemez. böyle bir sebeple de kimse kimseyi işten atamaz. ancak ticari sırların görüşülmesi sebebiyle çalışan işten atılabilir böyle bir konuda. beyaz yaka sendromu baş göstermiş başlıkta. tabu dediler ya.

  • tukenmez adam  (28.07.18 12:53:57)
Beyaz yakalıların profesyonellik gördüğü ancak sadece patrona yarayan saçma bir tabudur bu.

Beyaz yakalıların patron sevgisi malum. Şirketin x birimi yöneticisinden aferim aldığında kutlamaya gideni, patronunu ciddi ciddi amerikan masallarında olduğu gibi lider olarak göreni var.

Bu maaş söyleme tabusu da patrona sürekli bir pazarlık gücü kazandıran bir unsur. Yanındakinin ne kadar çalıştığını biliyorsun ama ne aldığını bilmiyorsun. Pazarlığa nereden başlarsın? Ortalama ücreti bilmediğin için patron dese ki o kadar parayı kimse almıyor, gerçeği bilmediğin için istediğin miktardan indirime gidersin.

O yüzden patronunu canından çok seven kişiler için bu saçmalık profesyonelliktir. Bazı şirketler de bu amaçla iş kanuna aykırı olmasına rağmen bunu atılma sebebi sayar. Atamaz ama beyaz yaka su içen bir ceylandır çıt sesi gelse aslan sanıp koşar.
  • nifak tohumu  (28.07.18 13:00:29)
kendi pozisyonumda birisi sorunca söylüyorum. ama geçen gün bir stajyer sordu ben de söylemedim. samimi bulmamıştır seni.

  • goodz  (28.07.18 13:03:01)
bizim için sözleşmeyle yasak mesela. ama bence herkes paylaşmalıydı. paylaşmamak patronların işine geliyor biz de üstte denildiği gibi aman biri bize gıcık kapmasın diye söylemiyoruz. herkes bilmeliydi ve ciddi eşitsizlil varsa zam zamanları dillendirilmeliydi bu. hele kilit elemanlarsanız.

  • blacksky  (29.07.18 10:07:26)