baba oğul çatışması üzerine fikir alışverişi

selam ulu romalılar,

direkt konuya gireceğim;

son 10 senesini yalnız yaşayan 30 yaşında biri olarak hala öğrenciyim. hem lisans(2.üniversitem) hem de yüksek lisansı aynı anda okuma gayretindeyim. babam ise uzun seneler devlet memurluğu yaptıktan sonra taşrada bi kooperatif başkanı seçildi. sorun şu ki biraz memuriyetten kalan eziklik biraz da yeni görevinden dolayı astığım astık kestiğim kestik şekilde davranmaya başladı.

sürekli yüksek lisans eğitimimi iptal etmemi sadece lisans eğitimime odaklanmamı ve onu bitirmemi istiyor. bununla ilgili olarak en son zıtlaşmamızda 30 senedir bana tek kötü söz etmeyen adam küfür etti. 2 gün sonra aradım böyle böyle küfür ettiğini söyledim, alkollü olduğundan hatırlamadığını söyledi. sonrasında ise "etmişsem de haklıyım" gibisinden laflar edince bende iyice ipler kopma noktasına geldi. ne olursa olsun bilerek ya da bilmeyerek bi başkasına kötü söz söylemek her şeyden önce ayıp. oğluna söylemek ise bambaşka bi ayıp.

neyse bu arada lisans eğitimim %25 burslu olduğundan okul ücretini babam ödüyor. ayrıca kendisi 3-4 ay önce kendi evimde olduğumdan benim evime başka bi kadın getirmek isteyip benden evimi ona böyle bi şey için açmamı istedi ve doğal olarak reddettim. yani o olaydan beri içinde kalan bi şeyler olduğundan hemen hemen hiç görüşmüyoruz desem yeri.

hiçbir şekilde kendisine yaranmak zaten mümkün değil. çok önemli bi sınavımın h olduğu hafta hayatımda hiç gitmediğim bi ile "araba bakmaya" gönermek isteyip gitmedim daha geçen hafta. en son konuşmamızda yine ertesi gün istanbul'un diğer ucuna yine aynı şekilde göndermek istedi benim de her insan gibi bi hayat akışım olduğundan o gün müsait değildim ve gidemem dedim. sonrasında tamamen bana "sen hiç bana yardımcı olmuyorsun, sonunda tepemi attıracaksın" gibi şeyler söyleyip "evlatlıktan reddederim" gibi bi şeyler ima etti.

velhasıl %90 olarak bağlarımızı kopardık. aradaki %10'luk bağımız da tamamen duygusal malum okulum sürüyor henüz.

bilmiyorum ne yapmalı ne etmeli nasıl davranmalı? yine keza 1 hafta 10 gündür annemle de küs konuşmuyorlar. hiçbir şekilde özür dileme ya da hata yaptığını kabul etme dürtüsü yok adamda.

fikirlerinize ihtiyacım var.

teşekkürler.

Doğru anladıysam baba "al gülüm ver gülüm" tavrında. Senden beklentileri olmuş ve daha da olacaktır muhakkak, senin de onun parasına ihtiyacın olduğunu biliyor ve "isteklerimi yerine getirmezsen çeşmenin suyunu keserim haa" diyor.
Genel karakteri mi böyledir, antropoz gibi bi dönem mi geçiriyor bilemicem ama oyunu o açtı sen de en azından bi süreliğine masadan kalkamayacağına göre oyunu gör ve karşı atak yap. "Şimdi senin elin kuvvetli ama çok sürmeyecek benim elim de kuvvetlenecek ve bil bakalım senin elin zayıfladığında ben sana ne yapacağım" de. "Sen şimdi bana ne yaparsan ben de sana onu yapacağım" da diyebilirsin. Büyük olasılıkla hemen anlamayacak çünkü tartabilse zaten böyle yapmaz. Anlamasının bi yolunu bulmaya bak, hemen pes etme.

Anneye destek olmaya çalış, babada kadın, içki, asığım astık kestiğim kestik durumlar var, annenin desteğe ihtiyacı vardır.

edit: zaten düşünmüşsündür gerçi ama ekleyeyim dedim. oyun masasından kalkıp "gendi gendine oyna bakalım oynayabilesek misin" deyip kendi olanaklarınla devam etmek de seçeneklerin arasında.

mor bembombom; kadın veya erkek kim olsa poh poh büyütülen herkes narsizme yatkın olur :) bu konuda biz annelere de bi bakmak lazım. yaşlı ve erkek egemen bi toplumda kadınların daha akıllı olması lazım :) benim gözlemlerime göre özellikle kadının söz hakkının olmadığı ailelerde ( toplumun büyük çoğunluğu yani)kadınlar kendini oğlan annesi olmakla gerçekliyor, bindiği dalı kestiğinin farkında olmuyor. Aynı anne kızı için çaresizliği yaşarken benzer konuda oğlundan yana tavır alıyor. Garip, mantığa aykırı ve bence yapılabildiğince bişeyler yapılması gereken bir konu bu.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (28.07.18 07:00:49 ~ 08:11:36)
Açık konuşacağım, umarım kırılmazsın. Baban haklı demiyorum.

Fakat 30 yaşında bir adamın ekonomik özgürlüğünü elde edememiş olması bana tatsız geldi. Bir an önce buna odaklan ve annene destek ol derim. Bu durumda baban sana saygı duyacak diyemem. Ama saygı görmenin ilk kuralı bağımsızlıktır.
  • twelfth  (28.07.18 07:56:22)
30 yaşına gelmiş hala okuyosan az bile yapıyor.

  • valentinov  (28.07.18 08:13:13)
Ev anahtari istemk haric diger tum durumlarda baba hakli. 30 yasinda da sadece 25 bursla okumak da ilginc. Hadi tam burs yada devlet olsa tamam da neyse.

Benim de hayatim var gidemem falan diyosun da 30 yasinda hala adamdan gelen parayla okula gidiyosun. Bi zahmet zaman ayirip adamin dedigini de yap.

Hem parasini alim hem de hic bi isini yapmiyim diyosan ya parani kazanacaksin tum gorusmeni kesiceksin yada bi isini de hallet yani adamin.

Ha dersenki eve kadin atmaya calisti falan o zaman yine herkesin dedigi gibi keni parani kazanip rest cekeceksin. Kusurabakma da biraz fanus da yasama durumu var sanki yine. Yok kimse kimseye kufur edemez falan. Ailesiniz abi biraz tolerans gosterin birbirinize. Ben babamin kendi firmasinda calisiyorum beraber is yapiyoruz neler neler oluyor. Sen onu o seni alttan alacak.
  • c1b2k3  (28.07.18 08:22:42)
30 yaşında babanizdan hala para aliyorsaniz adamın sizinle ilgili endişeleri olması normal. Hiçbir baba mükemmel değil ancak ben burada onu suçlu goremedim. Ikinci üniversiteyi okuyan tek kişi siz değilsiniz hatta ben özel üni.deyim ve yaşım 29 ancak bir yandan full time işim var ve 21 yaşında üniversiteyi bitirmemden bu yana tek kuruş para istemedim. Onlar da teklif etmedi. Hatta onları ziyarete gittiğimde bir kuruş para harcamak izin vermezler. Ama yine de ben karşı çıkarım, hediyeler alırım.

Yani sağlık vb.nedenlerden dolayı okumadiysaniz bilmiyorum ama 30 yasinda bu islere kalkisarak yukarıda da dendiği gibi dünyanın her bir yerindeki babayı çileden çıkartırsınız. Zaten hangi özel üniversite yüzde 50'ye kadar burs vermiyor ki.

Yine de özel üniversite okusaniz da okumasaniz da insanlar sanki anne ve babalarıyla arkadaş olamıyor. Her durumda tartışmalar olacaktı. Fazla bağlandığınız için tartışmalara da fırsat vermişsiniz.
  • Traveller  (28.07.18 09:36:33)
öncelikle iyi niyetle cevap veren @mor bembombom ve @hayat aklini konusacak bir filozof uret saygılar sevgiler şelale.

30 yaşına gelip hala okuduğum için muhtemelen sonraki cevap "nasıl bu zamana kadar çarmıha gerilmeden yaşadın sen?" olacak. o yüzden yaş-okul mevzusunu eleştirenlere istinaden şunu söyleyebilirim; herkesin hayatı sizin gibi belli bi plan doğrultusunda işlemiyor. herkesin ailesi sizin aileniz gibi de değil. yani çok fazla bu konunun üzerinde tartışmaya gerek duymuyorum çünkü asıl problemden sapıyor duyuru.

bir diğer mevzu ise "babadır ne yapsa yeridir. yeri gelir döver yeri gelir sever" düşüncesine ben katılmıyorum. herkes birbirine saygılı olmak durumunda. siz ne kadar saygı gösterirseniz karşılığında o kadar saygı görürsünüz. bunun dışında %25 burslu okumama takılma olmuş. ygs-lys ile dgs ile geçiş yaptım şimdiki üniversiteme ve hukuk okuyorum. öyle dediğiniz oranlarda bursları alabilmek için ya da devlet üniversitelerine yerleşmek için fulle yakın yapmanız lazım. o durumu da böyle açıklayayım.

son olarak da kimseyi kendi hayatınızdan farklı olduğu için ki bu kişinin yaşı, eğitimi, ne bileyim göz renginden tut saç rengine kadar(mecazen) türlü sebeplerden eleştirmeyin. herkesin şartları ve hayat akışı farklı veya herkes sizin kadar zeki de olmayabilir. bunu bi düşünün koca paragrafı okuduktan sonra sadece "30 yaşına gelmiş hala okuyosan az bile yapıyor." derken.

teşekkürler.
  • rahat ya  (28.07.18 10:30:45)
Dostum önce görüşlerinizi alayım demişsin. Verdiğin kısıtlı bilgilerden böyle yorumlar çıkar. Eleştiriyi ya da az bilgiyle yorum yapılmasını kabul edemiyorsan hayatında ilgili duyuru açmayacaksin. Boş yere üzülmezsin boylece.

Madem senin hayatın böyle bunu bize değil babana şöyle ne bileyim. Hem duyuru açıp hem de sana katilmayanlara laf atmalar falan hoş değil.
  • Traveller  (28.07.18 11:27:37)
"aradaki %10'luk bağımız da tamamen duygusal malum okulum sürüyor henüz."

duygusal mı, ekonomik olmuyor mu burası?

30 yaşına gelmiş parasını ben veriyorum, benim açtığım eve beni sokmuyor hıyara bak. biz bi kadını eve atamıyoruz herif keyfince yaşıyor. oku oku ne bok olacaksa sanki.

gibi şeyler düşünüyor olabilir baban. o yüzden yaranman mümkün değil. ama yaranamadığın için ya da babanın zihniyeti çarpık olduğu için %100 haklı değilsin. hayat koşullarını bilemem, ama ağzıma sıçan bir ailem var ve henüz lisansı bitirmediğim için deli gibi ekonomik özgürlük bekliyorum. sen ikinci lisansında hayatını idame ettirecek bir iş için kendin çabalamıyorsan babanın da huyuna gidip he deyip geçmen lazım. atom profesörü olacak olabilirsin, gerçekten yoğun akademik çalışıyorsundur eyvallah ama ne yazık ki ekonomik olarak aileye bağımlı olmanın kuralları böyle. paranı veriyorsam dediğimi yapacaksın kazık kadar olmuşsun işine gelmiyorsa kapı orada modundalar. etik değil, hümanik değil, rezalet şeyler!!! ama durum bu. onları değiştiremezsin. senin temel bakım sorumlulukları da ortadan kalkmış, zorunda değil.
  • haykorsamdunyaya  (28.07.18 11:58:01)
yani insanlarla fikir alisverisi istemissin ama sonra "herkesin hayati sizinki gibi degil" diye agizlarina biber surmussun.

bazi bilgileri de es gecmissin, onemli olabilecegini dusunuyorum.

baban yuksek lisansi birakmani neden istiyor de bir hele.

istemedigi alakasiz bir bolum mu? ve ustune lisanstaki derslerini mi etkiliyor okulunu mu uzatiyor? veya hukuk okuyorsun da bu meslegi yapmamayi mi dusunuyorsun? baban sana madem bu yatirimi yapiyorum bu meslegi yapman gerek vs. gibi baski mi yapiyor? nedir yani mesele?

baban okul parani odemeye razi olmus zaten, durup duruken (diger okulun olan) yuksek lisansi birak deyip ustune kufur etmesi pek aklima yatmadi, neden birakmani bu kadar istiyor bu adam? onu yazmamissin. belli ki bunun arkasinda bir is var, aranizda bir seyler gecmis.

ote yandan millete "herkesin hayati sizinki gibi degil" deyip 30 yasimda babam okul parami oduyor demen biraz ironik olmus. burada daha 18 yasina gelmeden ailesi kendisiyle butun ekonomik bagini / destegini kesmis insanlar var. onlara "benim hayatim cok zordu" edebiyati yapman ironik oluyor biraz.

30 yasinda baba destekli ozel universite okumak turkiye'deki insanlarin %99.9'unun ruyasinda bile goremeyecegi bir sey.

baban hakli demiyorum bak, sapittigi cok sey olmus, normalde bu yasta hayatina ne okuyacagina ne edecegine karisamamasi gerekir. evine kadin getirme talepleri falan cok densizce, olmayacak seyler. sana para veriyor diye goz yumacak da degilsin. ama baban sana bu parayi vermek zorunda da degil, yani bunlar bagimsiz seyler. ve bence burada babanin yuksek lisansi neden birakmani istedigi onemli, bunu atlamissin.
  • robokot  (28.07.18 12:49:42 ~ 12:51:25)
@robokot

hayatım zor ya da acıların çocuğuyum edebiyatı yapmıyorum yok :) öyle anlaşıldıysa da ya ben yanlış anlatmış olabilirim ya da yanlış anlaşılmış olabilirim.

şu ana kadar herkesin söylediği şey; "ben okurken aynı zamanda full time bi işte çalışıyordum, sen bi baltaya sap olamamışsın. hatayı kendinde ara" tarzı yorumlar. aynı anda hem lisans hem yüksek lisans okuyorum. iki okulun yanında ki ikisi farklı şehirlerde her ne kadar aralarında 4 saat olsa da bunların yanında full time bırak part time bile çalışma imkanım yok.

gereksiz yorumlara tik atmıyorum o yüzden onlar üzerine konuşmaya gerek yok.

babamın yüksek lisansı istememesinin ardındaki tek sebep hukuk eğitimimi aksatabileceğimi düşünmesi. önünde ardında başka bi şey yaşanmadı ve konuşulmadı. ikisini birden sürdürdüğümde iki okulumu da bitiremeyeceğimi düşünüyor. yoksa başka bi şey yok yani. farklı bi sebebi de yok :)

bunun dışında tekrar ediyorum "hayatım çok zordu böhüüü kimse beni anlamıyor" tarzında düşünmüyorum. sadece fikir alışverişi derken bunları beklemiyordum. hayat insanları belli tercihlere zorlar ve bunları yapmak zorunda kalırsın. benimkiler de bundan ibaret. ki daha öncesinde de 5 senelik bi iş geçmişim var yani orasını yazmamıştım şimdi yeri gelmişken yazayım dedim.

yani 30 yaşına gelmiş hala okuyorsun bi baltaya sap olamamışsın, az bile yapıyor gibi yorumlar acımasızca geliyor.sen çalışırken ben okumuşum bu kadar basit. sen zamanını çalışmaya ayırmışsın ben okumaya ayırmışım. bu konuyu da netleştirdiysek artık daha yapıcı yorumlar gelir diye umuyorum.
  • rahat ya  (28.07.18 13:09:18)
>babamın yüksek lisansı istememesinin ardındaki tek sebep hukuk eğitimimi aksatabileceğimi düşünmesi. önünde ardında başka bi şey yaşanmadı ve konuşulmadı. ikisini birden sürdürdüğümde iki okulumu da bitiremeyeceğimi düşünüyor.

tamam ben de bundan bahsediyordum. (babana gore keyfi olan) yuksek lisans egitimin, parali egitimini hic aksatti mi? derslerin nasil?

iki okulun arasinda 4 saat var farkli sehirlerde diyorsun, bu egitimini finanse eden kisi icin bence hakli bir endise konusu. daha once okul biraktin mi mesela? 30 yasina kadarki okul gecmisin okulda basari gecmisin nedir? babanin butun bu parayi bosa verme ihtimalini dusunup streslenmesini hakli kilacak bir gecmisin var mi? su anki okul performansinda endiselenmesini gerektirecek bir durum var mi?

sen bir yetiskin olarak istedigin okulu okuyabilirsin, ama egitimini finanse eden kisinin senden belli bir basari ve adanmislik isteme hakki da var. bunu babanin yaptigi diger densizliklerden bagimsiz olarak diyorum. bu kisi baban da olmayabilir, rastgele bir bagisci da olabilir, bu kisi "ben senin okul masraflarini vs. karsilarim ama 100% bu okula yogunlasmani istiyorum" diyebilir yoksa ben bu parayi vermek istemiyorum diyebilir ve hakkidir. minimum x basari istiyorum yoksa bu parayi vermem diyebilir ve hakkidir. bak "haklidir" demiyorum ama "hakkidir" diyorum. hakli olup olmayacagi duruma gore degisir ama hakki oldugu gercegini degistirmez, pek cok burs boyle calisir mesela, belli bir ortalama tutturmazsan burs kesilir ayni hesap.

yuksek lisansi ne uzerine yapiyorsun? hukuk ile alakali mi? alakasizsa, sen hukuk ile ilgili meslek yapmayacaksan bu parayi bana neden odetiyorsun diyebilir mi? bence der.

son olarak hayat giderlerini kim oduyor? iki okul arasinda farkli sehirlerde mekik dokuyorsun bunun bir masrafi olmali, bunu kim oduyor? (yuksek lisans egitiminin parasiz oldugunu varsayiyorum)

sen bu paraya muhtacsan ve alternatifin yoksa babanla iyi gecineceksin. ya bir sekilde kendini ispatayacaksin basarili olabilecegine dair, ya da o tren coktan kalktiysa bir sekilde uzlasma yoluna gideceksin. hicbiri olmazsa bagini keseceksin kendi yaginla ne kadar kavrulabilirsen o kadar kavrulacaksin.
  • robokot  (28.07.18 13:29:44 ~ 13:33:50)
30 yaşına geldiği halde hala üniversite okuyan insan başlıklarını bol bol yağlayan insanlar, aynı şeyi başka bir insan yazınca "hem bubanın parasını yiyon hem qonuşuyon" gibi sığır yorumlar yapmayı ihmal etmemişler. hangisi doğru peki, "ohumanın yaşşı yoktur" diyen taraf mı "babanın parasını yemeyecektin" diyen taraf mı? aslkdlaskf hadi hepsini geçtim, lisansını da geçtim, yüksek lisans yapıp çalışabilen insan çok azdır, ha becerebileni vardır, beceremeyeni de aşağılamak aptalca.

kaldı ki bu insan sizden bir fikir istemiş, aşağılamaya çalışmak, kendi hayatlarınızdan örnek vererek -gerçekliği tartışılır- karşınızdakinden üstün olduğunuz çabasına girmek, sizden de -üzgünüm- pek bir cacık olamayacağını gösteriyor. eşeklik baki kalmış anlaşılan... duyurunun klasik problemi, soru soran insana, alakasız yerlerden vurmaya çalışmak. hayır, sizin duyurularınıza baksak, çok daha büyük saçmalıklar yaşadığınız anlaşılıyor, hal böyleyken başkasına "akıl verme görünümlü aşağılama"larda bulunmanız acayip lkdlaskdlsf

gelelim yanıtıma...

öncelikle elimizde "paranı ben veriyorum, ne istersem yapacaksın" diyen bir baba yok. millet neresinden ne uydurmuş anlayamadım. evine başka bir kadın getirme olayında siz haklısınız, arkadaş, baba, akraba kim olsa kabul edilmeyecek bir şey. garsoniyer işletmiyorsun neticede.

eğitim konusuna gelirsek, yüksek lisansın ileride cv'nizde nasıl görüneceğini anlatabilirsiniz, iki bölümü bir arada götürebileceğinizin ve ikisinin de sizin yararınıza olacağının garantisini verin derim. karşılıklı bir konuşmada, sinirlerinize hakim olarak, mantık çerçevesinde anlatmanız gerekiyor. telefonla melefonla yürütemezsiniz bu konuşmayı.
  • nice tnetennba  (28.07.18 13:40:09)
@robokot

aksine derslerim çok iyi ve bi önceki lisansımı da iyi derecede bitirdim. sadece sonradan uyuşmadığımı fark ettim bölümle yani o bölümün doğrultusunda bi iş yapmayı istemedim. okulu bırakmadım hiç. dediğim gibi derslerim de iyi.

şu an ki performansımda endişelenecek bi durum yok aksine dediğim gibi ortlamam 3.45 bu sene fakat bu sene yarım dönem dondurmak zorunda kaldım yüksek lisansımı, lisansta devamsızlık şartı olduğundan bundan sonraki senelerde devamsızlık kuralı da yok.

şu ana kadar istediği başarıyı veriyorum. aynı zamanda yüksek lisans üzerinden kyk alıyorum ve ondan maddi olarak çok ekstrem ihtiyaçlrım haricinde para da istemiyorum. kendi kendime geçiniyorum ama öyle ama böyle.

doğrudur hakkı var buna zaten ben sesimi çıkartmıyorum. yani ben de para versem birini finanse etsem belli bi başarı oranı isterim dediğin gibi burs durumlarında da öyledir genel geçer kural. ben de bunun garantisini veriyorum her iki okulumda da aksama olmayacak şekilde devam edeceğim diyorum ama yok asla katta kabul etmiyor. bunun yanında smmm staj başlatma sınavına girmek istedim ona da karşı çıktı. varsa hukuk yoksa hukuk. bunu bitir ne okursan oku diyor da yani yüksek lisansı en fazla 1 dönem daha dondurabilirim sonra devam etmem gerek. böyle bi açmazın içindeyim kısaca.
  • rahat ya  (28.07.18 13:41:30 ~ 13:45:14)
@nice tnetennba +1

çok güzel açıklamışsın altına imzamı atıyorum. benim sorduğum ya da yardıma ihtiyaç duyduğum konu a konusu iken ğ'nin şapkasını tartışıyoruz neden var ya da neden bu zamana kadar kullandık böyle diye :) anlam veremiyorum insanlara ama yapacak bi şey yok bununla ilgili.

evet şu ana kadar telefonla görüştük sadece. haklı olabilirsin. yüz yüze konuşmak daha iyi olabilir her ne kadar zor olsa da denemekte fayda var.
  • rahat ya  (28.07.18 13:50:12)
tamam o zaman basari tarihin iyiyse, okulunda da basariliysan babanin korkmasi gereken bir sey yok herhalde. belki cevresindeki kisilerin gazina geliyordur.

garanti ver babana de ki boyle boyle, okulu uzatmayacagim, su kadar da bir basari gosterecegime inaniyorum ondan suphen olmasin, eger sozumu tutmazsam da calisir butun bu parani geri oderim suphen olmasin de. atiyorum bunu baska bir anlasma da olabilir. arada mesela notlarini ortalamani falan da bilsin mesela gerekirse, haber ver.

yuksek lisans onun icin ekstra maddi yuk de degilmis.o zaman aklima yuksek lisans da yapmani engellemesi icin mantikli bir sebep gelmiyor universitede basari korkusu disinda. o konuda icini rahatlatirsan uygun bir dille o da daha sicak yaklasacaktir diye dusunuyorum.
  • robokot  (28.07.18 14:20:15 ~ 14:25:04)
Yorumları okudukça umutsuzluğa kapıldım. Herkes ilk lisans okuduğu bölümünden sonra hemen para kazanmak zorunda mı? Daha fazla okumak istemek, başka bir lisans bölümüne karar vermek taktir edilmesi gerekirken aşşağlanması bana çok saçma geldi. Parasını ödüyor adam ne diyorsa yapacaksın mantığı nedir? Oğlu daha mutlu olsun daha iyi bir geleceğe sahip olsun diye para veriyorsa ne dese haklı mıdır? Babanız dünyanın en kötü insanıdır diyemem aranızda geçen mevzulara yorum yapamıcam. Birine para vermek ne büyük mevzuymuş. Biri ona ekonomik yönden yardım ediyor diye yardım ettiği kişinin hiç bir saygıyı haketmediği 30 yaşında yanlış bir hayat yaşadığı yorumu nasıl yapılabiliyor anlamıyorum.

  • sincapyemeyin  (29.07.18 04:35:59)