Su isvecli yolcunun protesto olayi biraz show degil mi?

www.independent.co.uk
Haber sitelerinde ve sosyal medyada takdir yagmuruna tutulmus.

Benim kafama takilan konu su; iyi guzel de bu adam bir sonraki ucakla gonderilmedi mi simdi bu gecikmenin ardindan? Adam ebediyen kurtuldu falan mi?
Adamin gonderilmesine engel olmaya calisiyor ama kendini videoya cekiyor ve bunu sosyal medyada yayinliyor. Adam bir sonraki ucakla gonderildi sen 1 saatte fenomen oldun. Kendini videoya alirken aglamalar falan. Ben aglayacak durumda olsam videoya cekemezdim kendimi sahsen. Bu kiz insanlik adina muthis bir sey mi yapti harbiden ben mi kaciriyorum, afgani gondermekten temelli vaz mi gecildi?
Bu simdi show degil mi, show degilse neden kendini kameraya alip yayinliyorsun?
Ben mi cok kotu kalpliyim de anlamiyorum:)

Show mu degil mi bilmiyorum ama kamera ve sosyal medya günümüzde kitlelere ulaşmanın en etkili yolu.

O kadın tek başına büyük bir iş yapmamış olabilir ancak böyle bir protesto yapmanın mümkün olduğunu gösterdi. Kitlelere cesaret verdi. Protestoların amacı her zaman doğrudan değişiklik yapmak değildir. Algida seçicilik sağladı, insan hakları savunucularına moral verdi.
  • Traveller  (27.07.18 12:54:16)
fazlasıyla. sadece Lufthansa pilotları iki yüzden fazla sınır dışı işlemini yolcuyu indirerek engellemişler, bir tanesinde böyle olaylar yok.

bir de istanbul uçağından "cehenneme" gitmekten kurtarmak falan diye bahsetmesine rağmen bu kadar sevilmesi enteresan.
  • babilbaligi  (27.07.18 12:55:26)
Orada başkasını videoya almanın belki daha kritik kuralları falan vardır belki de. Ortam dar, kayda girmek istemeyenler olabilir ve çekerse çok daha büyük tepki görebilirdi muhtemelen bu yüzden sadece kendisini çekmekle yetindi. Ya da şu an ben çok pozitifim bilemedim.

  • jamiro  (27.07.18 13:01:02)
Tabii ki "show". Protestonun temeli dikkat çekmektir zaten?

  • farabi  (27.07.18 13:14:40)
@babilbaligi

afganistan'a cehennem diyor. muhtemelen direkt ucus olmadigi icin istanbul aktarmali gonderiyorlar.

kendisi cekmesinin sebebi, baskalirinin izinsiz goruntusunu almak istememesi. deport edilecek kisiyi cekse daha "acikli" bi video olurmus ama saygili davranmis.

kizin yaptigina show demek acimasizlik olur. asil show isteyenler instagram'in, youtube'un yuzde 95ine bakabilir.
  • brkylmz  (27.07.18 13:15:39)
"bir de istanbul uçağından "cehenneme" gitmekten kurtarmak falan diye bahsetmesine rağmen bu kadar sevilmesi enteresan." denmiş. kız adamın afganistan'a gitmesinden bahsediyor.

başlığı açan arkadaş da "fenomen oldun" demiş.

kötü kalpli olup olmadığınızı bilmiyorum ama insanları tek bir bakış açısı ile değerlendirdiğiniz şüphesiz.

*shots fired*
  • calucifer  (27.07.18 13:17:20)
şov. tipik beyinsiz sjw işte. afganı göndereceklerse bir sonraki uçakla da gönderirler. ayrıca sanırım hapis cezası alacakmış bu aptal isveç'te. sebebini bilmiyorum ama okuduğum kadarıyla "kanuna karşı geliyür" tarzı bir şey vardı. yani isveç yasaları bu adamın deport edilmesine karar vermiş, bu kız da bunu engellemeye çalışmış. ne suçu olarak geçiyor bilmiyorum.

göçmenlerin hepsi iyi değil maalesef. bu kızın da ya doğrudan şeytan ya da gerizekalı olduğunu düşünüyorum.
  • der meister  (27.07.18 13:18:43)
protesto işte. amaç konuya dikkat çekmek daha çok. bu sayede konu gündem oldu ve konuşuluyor işte. yoksa kız da biliyor tabii ertesi gün tekrar gönderileceğini.

şayet amaç hakikaten yardım etmek olsa o kız ya da bağlı olduğu aktivist grup, o kişinin afganistan'a gönderilmemesi adına yapılması gereken işlemleri yerine getirebilecek imkana sahiplerdir, öyle çok zor değil yani (kişinin suçlu olmadığını varsayıyorum) örneğin, almanya'da afganistan olmasa da eşcinseller için tehlikeli olan ülkelerden birisine gönderilmek üzere olan eşcinsel kıza burada bir aktivist yardımcı oldu ve şu an almanya'da yaşıyor. bilinmiyor tabii, bi yakın çevresi biliyor işte. bunun gibi her gün gerçekleşen onlarca örnek var ama haber olmuyor. bu ise ses getirmek için yapılmış bilinçli bir şov yani. sokağa çıkıp bir şeyi protesto etmek gibi düşün.
  • soso  (27.07.18 13:29:30)
Ben video kaydi yapmasindan bahsediyorum. Kadaraja neyi alip neyi almadigindan degil:) Olayi videoya aliyorsun "bakin ben kahramanlik yapiyorum" gibisinden.

  • stavro  (27.07.18 13:51:34 ~ 13:54:39)
@ stavro: kayda aldığı halde salağın biri fiziki müdahalede bulunuyor. Almasa muhtemelen daha sert bir müdahaleden korktuğu için canlı yayın yapmış. Dünyaya duyurmak da cabası. O bakımdan şovdan ziyade bir güvenlik önlemi gibi.

  • babilbaligi  (27.07.18 14:01:32)
@babilbaligi +1

Kayda alirsam baskalari bana karismayi göze alamaz, diye düsünmüs olabilir.
  • chitosan  (27.07.18 14:56:20)
babilbaligi +1

A Turkish guy is helping me dediğinde mutlu oldum niyeyse :)
  • megalomaniac  (27.07.18 16:09:01)
Eylül ayında İsveç'te seçimler var ve göçmen karşıtı SD'nin birinci parti olarak çıkacağına yönelik anketler çıkmaya başladı. Sosyal Demokratlar ile aralarında %0.2'lik fark görünüyordu anketlerde.

Background information olarak değerlendirilebilir. Göçmen konusu çok hassas bir konu İsveç'te. Her iki tarafın da kaçırdığı noktalar olduğunu düşünüyorum göçmen meselesinde.
  • monogram  (27.07.18 16:15:21)
yani show tarafi var ama dogasi geregi. bazen bir seyleri degistirmek icin bagirmak zorunda kalirsin.

21 yasinda bebenin koca gotumu nasil kucultecem, su cocuk benden hoslaniyo mudur disinda da kaygilari var mesela ne guzel, aferin.

disardan sallamak kolay ama cogu insanda ayni seyi yapacak cesaret, ozguven bulunmaz. koca ucagin hareketini engelliyor tek basina. oyle bir anda destek gormek de cok duygusal bir an. empati yapabilen biri zaten dogal karsilar aglamasini.

siginmacinin karakteri ile ilgili bilgi sahibi degilim ama orada mesele konuya dikkat cekmek. haberde yaziyor zaten, bu konuda bir oylama yapilacakmis eylulde.
  • jimicik  (27.07.18 16:39:45 ~ 16:40:32)
Tamamen show, aynı olayın benzerini geçtiğimiz sene Norveç dönüşünde yaşadım.

Uçakta bağırıp çağırıp olay çıkartmaya çalışan göçmenleri pilot uçaktan indirilmesini aksi takdirde uçuşun gerçekleşmeyeceğini söyleyerek gönderdi. Bu durumla ilgili yanımda oturan bay ve bayan Norveçlilere ne düşünüyorsunuz diye sordum, onlarda polismiş :) Yani uçakta yaklaşık 40-50 sivil polis daha vardı.

Neyse peki bu adamları Suriye veya Irak’a kadar götürüyor musunuz dedim? Onlarda tabiki hayır İstanbul’dan geri dönüyoruz dedi. Yani İstanbul Atatürk Havalimanımız bir manada çöplük, bırakıp kaçıyorlar....
  • Northern Mariner  (27.07.18 19:20:37)
şov değil mallık

  • burya  (27.07.18 19:35:16)