Bu vergi kaçırmaya girer mi?

Şimdi ben bi güzellik merkezine gittim. Dedi ki banka kartından (kredi kartı değil) ödersen 600 lira ama havale yaparsan 500 lira.

Vergi kaçırmaya girer mi bu iş?

hayır. her iki durumda da para aktarımı kayıt altına alındığından bir fark yok. ama eğer fiş/fatura vermiyorsa, her iki durumda da vergi kaçırmaya girer.

  • babilbaligi  (27.07.18 09:36:41)
pos cihazından vergi vermek zorunda. çünkü kayıtlara giriyor. Ama havalede parayı elden vermişsin gibi olur.fatura kesmezse vergi vermez.

  • 1917  (27.07.18 09:42:41)
Girer çünkü sen şahsi hesaba havale yapacaksın. Bir arkadaşına para gönderir gibi göndereceksin, o da fatura kesmeyecek kdv'den yasal olmayan şekilde muaf olacaksınız.

  • teoridefeminist pratiktegeysa  (27.07.18 09:59:00)
fatura vermediler. ama iş yeri olduğu için fatura kesmek zorunda değil mi?

  • üç nokta  (27.07.18 10:06:07)
denetimde çıkar o iş aslında ama senin havale yaparken yapacağın tanıma da bağlı. atıyorum borç ödemesi dedin bişi çıkmaz ama lazer epilasyon ücreti yazdın o vakit çıkar.

hızlıca paraya ihtiyacı olduğu için olabilir. bankamatik kartı da olsa bir gün bekliyor diye biliyorum. yanlışım varsa düzeltirim tabi benim bilgim böyle.
  • hosein  (27.07.18 10:06:46)
Tabii ki zorunda, tam manasıyla vergi kaçırıyor.

  • teoridefeminist pratiktegeysa  (27.07.18 10:07:51)
şikayet edeyim mi vergi dairesine, resmen gıcık oldum. Biz eşek gibi ödüyoruz.

  • üç nokta  (27.07.18 10:40:47)
şimfi fiş/faturadan bağımsız konuşursak eğer, yaptığı mantıklı.
pos cihazında ödeme yapıldığında banka işlemin bedelini belirli bir süre beklettikten sonra gönderiyor. işletme erken almak isterse pos işlemlerin karşılığını, yüksek komisyon ödüyor. bu sebeple nakit ya da havale işlemleri her zaman iyidir işletme nezdinde, bankayı zengin etmez. teklifi anlaşılabilir, mantıklı.
ancak buna rağmen fiş ya da fatura kesmek zorunda. bu vergi kaçırmanın dışında şu işe de yarar. diyelim yapılan işlem sağlığına zarar verdi. hakkını araman gereken duruma düştün. işlemin mali karşılığı olan fiş/fatura yoksa, hakkını ispat edemezsin.
  • cliquot  (27.07.18 11:00:40)
Havaleyi kişisel hesabına yapmanı istediyse bu elden para vermek gibi. Ama işyerinin hesabınaysa kayıtlı oluyor.

her türlü fatura kesmek zorunda. Fiş/Fatura kesmiyorsa vergi kaçırmış oluyor.
  • burfak  (27.07.18 13:10:13)
şimdi şikayet etme. gelen para karşılığı fatura kesmek için 7 günü var. şimdi şikayet edersen keser faturayı çıkar işin içinden. sen açıklama kısmına hizmet bedeli falan diye yaz ve bir süre bekle.

bir ay sonra falan şikayet et, uğraşsın dursun.

pos kayda girer hesap kayda girmez diye bir şey yok. banka ödemesi açık kanıttır. Maliye kayıtlarına girer, kanıttır.
  • babilbaligi  (27.07.18 13:12:41)
peki neden böyle bir teklif yapıldığında sana "ben vergisini ödeyen bir vatandaşım. sizin de vergi kaçırmanıza müsaade edemem benden 600 lira alın" demedin? ikiyüzlülüğün anlamı yok. 500 lira vermek işine geldi öyle ödedin. yalnız bil ki fiş vermeyen de almayan da suçludur. hesabından o kişiye 500 lira gitmiş yok ben almadım diyemezsin de. paşa paşa cezanı sen de ödersin.

  • naksidil  (27.07.18 13:59:00)