tanımadığınız insanlara karşı tavrınız nasıl?

şöyle ki ben dışarı çıktığımda kimseyle ilgilenmiyorum. yani birisini dayaktan öldürseler hemen kaçarım, öldürene "dur sen ne yapıyorsun" demem. otostop çekene kesinlikle durmam. bunun sebebi de insanların cinnet halinde yaşamaları.

bi tane sporcu çocuk vardı mesela. adamın biri kadını döverken ayırmaya çalışmıştı, adam çocuğu bıçakladı öldürdü. çocuğun yerinde ben olsam ve ölsem benim eşim,yavrum, ailem ne yapar,onların günahı neydi diye düşünüyorum.bu vb birçok olay varken, ülkemde insanlar fare gibi olmaz sebeplerden öldürülürken;

yaptığım doğru mu, yoksa yanlış mı?

sizin tavrınız nasıl?

teşekkürler

kesinlikle seninle aynı şekilde düşünüyorum. bu ülkede bok yoluna gitme potansiyelimiz çok yüksek ve ben bunu böylece minimize ettiğimi düşünüyorum açıkçası.

  • bizansa karsi memleket takimi  (26.07.18 13:32:41)
Ben herkese yardımsever davranıyorum şahsen ama elinde bıçak olan birine müdahale yapılmaz. polisi aramak en iyisi. dövüş sanatı bile bilsen defalarca pratiğin yoksa elinde bıçak olan adama karşı koymak zor. hiç bilmeyenlerin hele karşı koyması mümkün değil.

  • Neill  (26.07.18 13:35:21)
@neill+1

Öyle bir durumda hizlıca durum analizi yapıyorum bu kavga büyür mü, etrafta benden güçlü yardım edecek başkaları var mı, mağdur olacak kadın veya çocuk var mı diye tartarım. Cevaba gore müdahale ederim.

Birde ben ufak tefek bir insanım yani kavga ayırmam için yürek yemem gerek. Ezip yutarlar beni. Öyle bir durumda polisi, ambulansı aramak en mantiklisi. Ama kavga eden çocukları düşünmeden ayırıyorum. Çocuk dediysem 5-15yaş arası. Daha büyüklerin kavgasından tırsiyorum.
  • Amaranta ursula  (26.07.18 13:46:30)
ben böyle mevzularda tabi durum analizi de yaparak yardım etmeye çalışıyorum hemen, otostop dahil (tabi tipine göre). senin düşündüğün gibi ben de, mağdur olan tarafta ailem olsa ve kimse yardım etmese? diye düşünüyorum. annem darp edilmişti ve çevresinde insnalar olmasına rağmen kimse yardım etmedi. arkadaşım benimle buluşmaya gelirken arbede sonucu bıçaklandı, yoldan geçen arabaya beni ilerideki hastaneye bırakın lütfen, öldürücek beni bu çocuklar yoksa demiş, almamış adam.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (26.07.18 13:53:40 ~ 13:54:03)
benim sözlü kavgayı yatıştırma gibi üstün bir yeteneğim var. sözle dalaşanlara hemen nutuk çekiyorum inanılmaz etkili oluyor. ama yumruklaşma evresine geçmişlerse orda bağırır polis filan çağırırım. birinde bursa'da 48 otobüsünün şoförünü dövmek için bir kaç kişi dışardan kapıyı yumruklamıştı. bu şoför gel lan gel açıyorum kapıyı ne yapacaksınız ha bana tribindeydi. var gücümle bağırıp kapıyı açmasına engel olmuştum. hala düşünürüm bağırmasam adamı belki öldürmüşlerdi. :D
otostopla da birini almıştım korkumdan ödüm bokuma karıştı arkadan her an saldıracak gibi geldi. tanımadığımı asla almam o yüzden.

  • for day to break  (26.07.18 13:57:02)
Gecen sene mahallede iki aile birbirine girmisti gecenin 3'unde. Birkac kere toplu bagirmalar ve "Bicak cekti" tarzi sesleri cok duydum ve polisi aradim. Polis 1.5 saat gelmedi, o arada kavga dagildi. Ben de geri polisi arayip "Kavga dagildi" dedim. Sabah uyanip birlikte kaldigim kisilere durumu anlattim, "Manyak misin? Birak, kim kimi olduruyorsa oldursun. Daha once onlar birbirine girdi. Birisi polis cagirmis, tanidiklari varmis ve kim oldugunu bulmuslar. Polisi cagirani bulup yaraladilar" dedi.

Biri dusmusse falan yanina gider "Iyi misiniz" derim, oyle seyleri yaparim. Otostopcunun da ogrenci olup olmadigina bakarim mesela. Yani, yol ortasindan anlasilmiyor da, kampus kenari otostop cekenlerin ogrenci oldugu belli oluyor ornegin.

Onun disinda, kadin olmamdan kaynakli sanirim, iki tane kocaman erkegin kavgasinda zaten tepki versem bascavusun esegi muamelesi goruyor ve pek kimse sallamiyor. Sesimi daha da arttirirsam, hem bagirma cagirma deneyimimim pek yok, hem erkek sesini bastiracak gucte degilim, hem boy bidik, hem de caril caril bagiran igrenc sesli kadin kategorisine girecegim (ki bebek aglamasiyla birlikte en katlanamadigim sestir); bir sey demem.

Bir de en son gupegunduz Nisantasi'nda 8-10 cocuk bana bicak cekti, 10 metre otemdeki millet "Aaa oyun oynuyorsunuz sandik" dedi. Gucum cocuklara da yetmediginden hic girmem o topa.
  • aychovsky  (26.07.18 13:58:20 ~ 14:02:50)
metroda asansör beklerken arkamda bekleyen bir adam montumun cebinden telefonumu çekmiş almış koşarak giderken, yine benimle birlikte asansör bekleyen 4-5 kişi diplerinde olmaları ve görmelerine rağmen müdahale etmediler ve ben tam asansöre binerken dürtüp "şey hanımefendi sanırım bir adam telefonunuzu aldı" dediler. yani bırakın bir şey yapmayı, tam olarak bu cümleyi o kadar rahat bir biçimde söylediler ki anlamadım ne olduğunu, düşünün. şu olaydan sonra bir şeylere müdahale etme, insanlara yardım etme isteğim o kadar azaldı ki. yine de zor durumdaki birine elimden geldiği şekilde yardım etmeye çalışırım, ama hem kız hem de bayağı güçsüz olduğumdan dolayı kavga vs müdahale etmiyorum tabii.

  • tabirimekruh  (26.07.18 14:35:07)