ev satışı

merhaba yarın evimizi satacağız ama işlem olarak ne yapacağımızı tam bilmiyoruz. konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? ( tapuya mı gidilmeli, noter aracılığı ile yapabilir miyiz vb.) birde bu tapu arsa olarak geçiyor ama daire olarak kullanıyorduk. abonelikleri falan hepsi mevcut. emlak piyasasında bunun özel bir adı var mı? teşekkürler.

Sizde kat irtifakı tapusu var. Belki o kat mülkiyetine dönüşmüştür, belki de dönüşmemiştir. Sizdeki tapu görseli eski tapulardan, belki dediğim gibi değişmiştir ama size yeni tapu verilmemiştir veya gidip almanız için haber verilmemiştir. Bu, yapının kaçak olduğu veya imarsız olduğu anlamına gelmiyor. Eğer yapı kullanma izin belgesi var ise, yani iskan alınmış ise, tapudan o değişiklik yaptırılabiliyor ama 2-3 hafta sürer. Eğer yapı kullanma izin belgeniz falan da yoksa, yapı kaçak ise, alıcıya bunu belirtin. Yoksa son anda almaktan vazgeçebilir.

Ev kimin üzerine ise o kişi veya o kişinin noterden vereceği vekaletname ve dask poliçeniz ile tapuya gideceksiniz, zaten sonra onlar yönlendiriyorlar. Belki borçlarınız falan vardır, onları kapatmanızı isteyecekler falan sonra da satış için randevu alacaksınız. Sabah 9-10 gibi giderseniz ve aksi bir durumun yoksa akşama kadar satış biter. Hayırlı olsun...
  • malheiros  (25.07.18 19:23:21 ~ 19:25:05)
peki su an direkt olarak tapuya gitsek, satis islemini gerceklestirebilir miyiz? yosa oncelik olarak dediginiz islemleri yaptirmamiz gerekli midir? satici ve alici olarak gidilse yani?

  • therevo  (26.07.18 06:38:33)
Direkt tapuya gidip yaptırabilirsiniz. Dask'ınız hazır olsun. Kimlikler, gerekli ise vekaletnameler, tapu. Bunlar yeterli.

  • malheiros  (26.07.18 09:51:49)