Devlet hastanesinde ücretle rapor ayarlamak mümkün mü?

Bi şekilde böyle verecek birini bulmak ya da tanıdığı olan var mı?

Rapor askerlik için gerekli, yer istanbul

Edit: rapor dediğim istirahat raporu, süresi toplamda 15 gün

ne raporu?

  • nrmnm  (21.07.18 20:45:28)
İstirahat raporu

  • filipis  (21.07.18 20:48:56)
Kuzen askerde ayağını kırdı. Raporu uzatmaya devlet hastaneleri yanaşmadı. Asker işlerine girişmek istemiyorlar uğraşma

  • glamdr1ng  (21.07.18 20:58:07)
Şu an askersen kafana göre bir hastaneye gidemezsin, dolayısıyla rastgele bulacağın bir doktor işine yaramaz. Görev yaptığın bölgenin bağlı olduğu hastaneyi araştırman lazım.

  • nrmnm  (21.07.18 21:24:29)
Yanlış bilgileri kafanızdan silin. Doğrusunu anlatıyorum; para karşılığı istirahat raporunu kimse vermez size, hatta bunu bir doktora söylediğinizde kovulursunuz; zira suçtur (rüşvet olarak da bilinir).

Hasta değilseniz rapor almaya çalışmanız zaten evrakta sahteciliğe girer, rüşveti değil de bunu göze aldıysanız sizin gidebileceğiniz tek yer özel hastane olur. Ki çoğu özel hastane doktoru da bu işlere sıcak bakmaz, onu şimdiden belirteyim (ayrıca özel hastanede de parayı vezneye verirsiniz [muayene ücreti], doktora değil. Doktora verirseniz onun adı yine rüşvet olur).

İzindeki asker (izinde olduğunuzu varsayıyorum) acil servis şartı olmakla birlikte istediği hastaneye gider. Acil servis yerine normal polikliniğe gitmek istiyorsanız da merkez komutanlığından sevk almanız gerekir (Ortaköy'deydi yanlış hatırlamıyorsam).

Askeri doktor olarak konuşuyorum, askerlik böyle bitmez. Yanlış işler ve düşünceler peşindesiniz. Yapabileceğiniz en doğru şey bölük komutanınızı arayıp 15 gün kadar izne ihtiyacınız olduğunu söylemek. Mazeret geçerliyse büyük ihtimal izin verecektir.

Ha ama yok, hem iznim bitmesin, hem 15 gün tatil yapayım diyorsanız üstteki paragrafı tekrarlayayım sizin için: askerlik böyle bitmez.
  • gonion  (21.07.18 22:23:31 ~ 22:24:34)
Rapor verirken doktorun aldığı sorumluluk açık değil mi? Siz hasta değilken sırf kaytarasınız diye istirahat raporu veren doktor neden kendini sizin için ateşe atsın, suçunuza ortak olsun? Böyle bir şey için para teklif etmek.. Siz kaç paraya evrakta sahtecilik yapardınız merak ettim.

  • Corrigan prefers beer  (21.07.18 23:15:23)
Herhangi bir devlet kurumundan hiç bir şekilde hiç bir doktordan para karşılığı rapor alamazsınız. Bu iş ancak şöyle olur: tanıdığınız, belki arkadaşınız belki ablanız / abiniz dediğiniz birine derdinizi anlatırsınız o da size acırsa ( durumun ne olduğunu bilmiyorum) kendini tehlikeye atıp rapor verebilir. Ama 10 günün üzerindeki raporlar için 3 hekim isteniyor. Bunun için de hastaneye yatman gerekiyor.. kıps ..

  • senden oturu  (22.07.18 10:09:27)
@gonion
Öncelikle bunun rüşvet ve tck ya göre suç olduğunun farkında olarak soruyorum. Özel hastane raporu yine devlet hastanesine onaylatmadan kabul edilmediği için bu öneri zaten geçersiz oluyor.
Yanlış işler ve düşünceler peşinde olduğumu düşünmüyorum, çünkü bu ülkeye ve kurumlarına bir bağlılık hissetmiyorum. Yasalarının adalet içerdiğini düşünmüyorum. Bu sebeple öğüt vermek yerine sadece cevap vermeniz (3. Paragraftaki gibi) bilgi vermeniz benim dikkate alacağım şeyler olur. Zira küçük toy biri değilim. İş hayatımda tanıdığım birçok insan modeli ve davranışı oldu, hayat görüşümü yasalar çerçevesinde şekillendirmek zorunda olmadığımı fazlasıyla öğrendim.
Sadece bu rapor sisteminin nasıl işlediğini tam olarak bilmiyorum o kadar, çünkü bu işlerle daha önceden bir alakam olmadı. Çevrenizde denk geldiniz mi bilmiyorum ama o. çocuğu doktor ve rütbeli asker bolca var. Mesela defalarca hastaneye sevk alıp mr çektirmek istememe rağmen (boyun fıtığıyım) kışlaya gelen doktorun günde 2 doz ağrı kesici yazmaktan başka bir insiyatifi olamaması nedeniyle ve bu adam yüzünden her gün 10 saat boyunca 2.5kg miğfer, 4 kg çelik yelek ve 5kg tüfekle durmak zorunda kaldığımda aynı yargılamayı bu doktor içinde yapıyor musunuz çok merak ediyorum.
Bölük komutanımız tam bir o. çocuğu. Askere iyilik gibi bir kaygısı yok.
İzin bitmesin diye bir kaygım yok. Teskereye bağlayacağım zaten.

@corrigan
Size gelince cevap vermek yerine yargılamayı seçmeniz zaten sistemin yanlışlarını benimsemiş olduğunuzu ya da en iyimser tabirle öğrenilmiş çaresizliğe düştüğünüzü gösteriyor. Yukarıda yazdığım size de cevaptır fakat ekleyeyim.
Doktorların sakat bırakma ve ölüme sebebiyet verme vakalarında bile ceza alması az oranda iken aslının inkar edilmesi müşkül bir raporun yazılması abarttığınız derecede bir öneme sahip değil. Zira ceza verilecek vakalardaki gibi kimsenin zararına olan bir durum değil, kimse bu durumdan zarar görmüyor. Evrakta sahtecilik olabilir fakat sistem sizi buna itiyorsa suçluyu bir birey ilan etmek ahmaklık olur.
Bunu istiyor olmam sizi ilgilendirmiyor olmasa da şöyle söyliyeyim; götü boklu bir uzman çavuşun hizmetçiliğini yapmak istemem kaytarmak oluyorsa evet kaytarıyorum. Malum askere kimse hizmetçilik yapmak, ettikleri küfürleri yemek, beğenmedikleri şekilde yemekleri gelince kaşığın fırlatılmasına maruz kalmak için gitmiyor, gerçi askerlik kavramı sizin için ne ifade ediyor bilemiyorum tabi. Siz bunları hoş görüyorsanız o sizin karakterinizdir.
Siz kaç paraya yapardınız sorusunu beğendim. Şöyle söyleyeyim bedelli parası olan 15 bin tl yi 5.5 ay ücreti olarak değerlendirirsek 15 günlük ücret olan 1300 tl yi denk görüyorum. Bedelli de bir nevi kaytarma öyle değil mi?

@senden ötürü heyet raporu değilde 8 ve 7 gün olmak üzere iki parça halinde toplam 15 gün alıp heyet raporuna takılmamak derdim. O yüzden toplamda 15 gün yazdım aslında

Edit:imla
  • filipis  (22.07.18 11:27:35 ~ 13:24:16)
"O. çocuğu"na bağlatacak kadar neye sinirlendiğinizi tam olarak anlamamakla birlikte fikir yürütebiliyorum.

Sevgili filipis; yaşınız büyüktür elbet. Size toy da demedim zaten cevabımda. Ama madem yaşınız büyük, o halde çoğu durumda tecrübenin kıymetini bilirsiniz diye umuyorum.

Kışlanıza gelip sizinle ilgilenmeyen veya yanlış ilgilenen hekime karşı beslediğim hisler beni bağlar. Onunla alakalı da bir duyuru açarsanız (ve keyfim yeterse) bir cevap da ona veririm. Sadece şunu bilin, bu konunun sizin sorunuzla alakası yok. Kendi durumunuzdan bir mağduriyet yaratma çalışmanızı görüyorum ama yemiyorum. Belki de askeri doktor olmanın getirilerinden biridir (günün tavsiyesi: herhangi bir kışlada, herhangi bir zamanda, herhangi bir askere belinin ağrıyıp ağrımadığını sorun yeter.)

Ayrıca yine o. çocuğu olarak betimlediğiniz bölük komutanınızın da bu sıfatı hak etme sebebinin "askere iyilik yapmama"sı olduğunu görüyoruz. Bunu irdelemiyorum bile, takdir okuyanların olsun. (Aşırı kısa özet: iyilik yapmak zorunda değil. Kaldı ki 15 gün izin vermek de alelade bir iyilik değil)

Tüm bunlara ek olarak "yasalara inanmıyorum. adalet yok" vb vb saçma sapan argümanlarla yapmaya çalıştığınız şeyin amiyane tabiriyle ahlaksızlık olduğunu gizlemeye çalışmayın. Bu düpedüz ahlaksızlıktır. Neden mi? Çünkü sizin tutmadığınız nöbeti başka bir nefer tutacak. Sizin yapmadığınız görevi bir başkası yapacak. Şimdi gelip "nöbet veya görev neye hizmet ediyor?" diye sorabilirsiniz. O sorunun muhatabı ben değilim ne yazık ki. Ortada bir görev var ve sizi diğer neferlerden ayıran herhangi bir özellik yok. Sizin yapmaktan kaçtıklarınız o çocuklara kalıyor.

Neyse. Gelip uzun uzun yazacak değildim, ciddi söylüyorum. Özel mesaj atıp özellikle davet ettiğiniz için geldim. Esenlikler diliyorum.
  • gonion  (23.07.18 10:24:40 ~ 10:25:00)
@gonion
Tecrübeyle hareket etsemde hayattaki şans faktörü pek yüzüme gülmüyor sanırım.

Kışlamızdaki doktor sadece bir faktör, bir hukuksuzluk göstergesi sadece. Yorumlarınız size kalabiliir, zira yazdıklarınızdan hayat görüşlerimizin tamamen farklı olduğunu ve gereksiz tartışmaya neden olacağını görebiliyorum. Siz de sadece şunu bilin, bir insan tek bir şeye saplanmak zorunda değil. Her olumsuzluk sizin tabirinizle ahlaksızlığa iten bir neden olabiliyor.
Kendi durumumdan bir mağduriyet oluşturmuyorum aksine direkt mağdurum. Zira ekşi duyurudaki hiçbir insana kendimi haklı çıkartmak için yalan beyanda bulunmaya ihtiyacım yok. Çünkü buradaki insanlar benim için gerçek hayatta bir şey ifade etmiyor. Sizin bana “aa çok haklı” demenizde “ne sahtekarsın” demenizde umrumda değil. Çünkü ben sizden yorum değil bilgi istedim. Ama insanların bu küçümsenecek düşünceleriyle yorum kasmaları beni benden alıyor. Kısacası gözümde kimse olmayan adamın düşüncesi beni küçük düşürmüyor.

Bence askeri doktor olmanız size yalan yememeyi değil vicdandan uzak duygusuz biri yapmaya yaramış. Bizzat acemi birliğinde antibiyotik yazmaması nedeniyle en son 8 yaşında geçirdiğim orta kulak iltihabını tekrar geçirmeme sebep olan doktoru getirdiniz aklıma. Ayakta bile zor dururken bir şeyin yok diyen o doktor. Sonrasında birde göz iltihabı kapmam. 20 sene sonra. Adamın ne tetkik ne tahlil etmek gibi bi derdi olmadı. Sizi aynı o doktora benzettim. Doktorun işi askeri bile olsa yargılamak yerine şüpheyle bakarak tahlil etmekken “sizin gibi yalancıları çok gördüm” edası doktorluk mesleğinden uzak. Zira kör cahil adama yutturabileceğiniz bu yargıları aldığım eğitimlerle yutmuyorum.

Askere iyi davranmak zorunda değil gibi bir kavramın yasal bi zorunluluk olmadığının farkındayım, fakat yine anlamadığınız nokta erdem ve toplumsal ahlak anlayışı.

Ahlak anlayışı tüm toplumlarda değişebilir çeşitlenir. Fakat siz dar bir pencereden baktığınız için ve malum ortadoğu görüşüyke harmanlandığınızdan insan haklarının ne olduğundan bile haberiniz olmadığından bunları söylemeniz normal. Avrupaya bakarsanız zorunlu askerlik diye bir durum yok. Olmayınca otomatikman bu yollara başvurma durumu ortadan kalkıyor. Hayatımda hiçbir yerde böyle bir rapor olayı düşünmedim.
Ha dersiniz ki ben avrupalı insanlardan daha ileri görüşlüyüm o da okuyanların takdirine kalmış.

Gelelim hak yeme ve senin nöbetini başkası tutacak mevzuuna. Askeriyenin içindeki hiçbir görev birbirinin dengi değildir. Bilmediğiniz için işkembeden sallamak kolaydır. Mesela nizamiyede kompozit yelek giyen bir adamla geceleyin yatmaktan başka bir işlevi olmayan gece koğuşçusunun eşit şartlarda askerlik yaptığına falan mı inanıyorsunuz? İçerideki adaletsizlik ne olacak?

Son olarak şunu söyleyeyim. Muhtemelen asteğmenlik isteseydim çıkacaktı ve bunların derdinde olmayacaktım. Sizde doktor olmanızın avantajıyla oturduğunuz yerden her insanı hastalığını uydurduğunu söyleyecek kadar ileri gidebiliyorsunuz. Eğitim herşeyi öğretmiyor işte.
Ben de size esenlikler diliyorum.

Bir de unutmadan size başta da dediğim gibi yorum değil bilgi istedim.
  • filipis  (23.07.18 21:58:57 ~ 22:11:53)
Bu da son yazdığım olsun.

* Ha bire hastaydım şu ilacı vermediler, ciddiye almadılar, daha kötü oldum tandanslı yazarak neyi amaçladığınızı zerre anlamıyorum. Zira duyurunuzun özü şu: "HASTA DEĞİLİM VE RAPOR LAZIM". Bu duyuru ile geçmiş mazeretlerinizin ne alakası var?

* Görüşlerimize değer vermediğinizi söylemişsiniz, bilmukabele. Gelgelelim neden bu kadar celallenip uzun uzun dert açıklama, mağduriyet ispatlama peşindesiniz? Bırakın ne düşünürsek düşünelim değil mi? Şahsen ben sizin hala hasta değilken rapor peşinde koşan ve böylelikle başkalarının hakkını yeme niyetinde olan biri olduğunuzu düşünüyorum.

* Beni sizi ciddiye almayan doktora benzetmişsiniz. Yani "hasta değilken rapor peşinde koşan ve bunu nasıl yapabileceğini duyuru vasıtasıyla öğrenmeye çalışan" biri olarak benim hekimlik yeteneğimi değerlendirmeye çalışmışsınız. Tebrik ediyorum sadece.

* Askere iyi davranmak konusuna gelelim, önceki yazdığımı tekrar (iyi) okuyun lütfen. 15 gün havadan izin vermek "iyilik" sayılmaz. Onun başka adı var. Bir önceki cevabınızda toy olmadığınızı belirtmiştiniz, ne olduğunu oradan çıkarabileceğinizi umuyorum.

* Hayatımda hiçbir kimseden veya hiçbir gruptan herhangi bir özellik olarak (ileri görüşlülük, zeka, ahlak vb) daha iyi olduğumu iddia etmedim. Ama elbette kendime göre bir ahlak anlayışım var. Kışlada askere nasıl davrandığımı, rütbeliye neler yaptığımı burada anlatacak kadar "toy" değilim. Hayal gücünüze kalsın.

* Son olarak da "Bilmediğiniz için işkembeden sallamak kolaydır." şeklinde bir cümleyi bir kıdemli yüzbaşıya kurarken insan şöyle bir durup iki saniye düşünür. Tamam, kısa dönem olarak siz benden daha bilgilisiniz askerlikte. Büyüksünüz. (Bir önceki cevabınızda toy olmadığınızı iddia etmiştiniz ya, o aklıma geldi ansızın. Nedense artık..)

*

PS: Bu son cevabım oldu bu duyuruya. Karşımdaki kişide herhangi bir diyalogu "Bilmediğiniz için işkembeden sallamak kolaydır." seviyesine indirebilecek bir kapasite gördüğüm an bırakma eğiliminde oluyorum genelde. Tekrar edeyim, büyüksünüz efendim. Size kolay gelsin.
  • gonion  (23.07.18 22:50:58 ~ 22:51:19)
*geçmişimin alakası şu: ilk verdiğim örnekte konunun içeriğinden bahsediyordum durumu anlamanız için. Beni rüşvet ve evrakta sahteciliğe iten şeyin nedenini açıkladım. Ama baktım ki zihniyetiniz buna el vermiyor.

“günün tavsiyesi: herhangi bir kışlada, herhangi bir zamanda, herhangi bir askere belinin ağrıyıp ağrımadığını sorun yeter.”

Dediğiniz cümledende anlaşılacağı üzere ikinci örnek verdiğim doktorun zihniyetine sahip olduğunuzu ifade ettim. Ha eğer sorduğum sorudan ayrı bir şeye cevap vermek istemiyordunuz o halde baştan vermeyecektiniz. Şimdi gelip soruyla ne alakası var demeniz saçma. Konu oraya gitmiş zaten.

*mağduriyet ispatladığımı nereden çıkardınız hiç anlamadım. İlk yazdığımda durumu açıkladım sadece. İkinci yazdığımda ise bir şey ispatlama çabasında olmadım. Sadece sizin zihniyetinizi bir doktora benzettim. Bu ispat değildi.
Bende sizin vicdanını kaybetmiş insanlara yalancı gözüyle bakan biri olduğunuzu düşünüyorum.

*bunun toylukla ne alakası var anlamadım. Çocuk gibi söylediğim laflarla vurmaya çalışmanız ironik. İyilik kavramı anlamında genel görüşünden bahsetmiştim ben. 15 günlük rapor için haklısın, zorunda değil.

*sizi rapor nedeniyle değil “herkesin beli ağırıyor” diyerek yalancılıkla suçladığınız için o doktora benzettim ve hala öyle düşünüyorum. Yoksa olayın 15 günlük raporla alakası yok. Boyun fıtığıyım diyorum sanki benim doltorum sizmişsinizde sizi kandırmaya çalışıyorum gibi bir tribe girmişsiniz. İşte bu noktada “siz kimsiniz ki sizi kandırmaya çalışayım diyorum özetle.

*çevremde tuğgeneralinden uzman çavuşuna binbaşından albayına birçok insan gördüm. Kimisi gerçekten kibar ve iyi niyetli kimisi tam o. çocuğu. Ama yüzdesel olarak iyiler %10 u geçmez.
Ben inşaat mühendisiyim ve 6 yıldır iyi yerde eğitimlisinden en cahiline adam tanıdım muhatap oldum gözlemledim dibine kadar empati yaptım. Artık insan sarrafı oldum, bir adamın kafasından geçen bütün düşünceleri, birlikte mesai geçirirsem hangi söze ne davranış göstereceğini biliyorum. Bu yüzden çoğunun nasıl karakterde adamlar olduğunu biliyorum. Askeriyenin içine giren ve rütbesini kibirinin altına koyan adamlar olduğunu biliyorum. Sivil hayatta binbaşı veya albay olsa onları umursanmayacaklarını bildikleri için anca boruları alt askerlere öttüğü için bunu suistimal eden adamları siz yüzbaşı koltuğunuzdan algılayamazsınız.

Şu sözümde hala ısrarcıyım, ben de asteğmen olsaydım bunları deneyimleyemezdim, tecrübe edinemediğim için abartı bulurdum. Sizde yüzbaşı ve doktor olarak dediğiniz gibi “anca fikir yürütürsünüz”. Bir entrynizi okudum mobbing başlığı altında. Onu düşünün belki anlarsınız.
Yüzbaşı olabilirsiniz bende mesleğimdeki tecrübelerle konuşuyorum ve insanları küçümsememeyi öğrendiğinizde size saygı duyacak insanları bulabilirsiniz. Sizin için ahlaksızlık olsa da bu sizi ilgilendirmez. Aynı namaz kılan adamın içki içeni cehennemlik ilan etmesi gibi, dogma fikirlerden kurtulun.
  • filipis  (24.07.18 20:02:22)