Hizmet ve Ürünler için yazılım mantığı

Paylaşımlı interaktif bir uygulama yapıyorum.
Burada satın alınabilecek ürünler ve hizmetleri listeliyorum. Ayrı ayrı tablolar oluşturacağıma tek bir tablo altında birleştirip "type" ile ayrımlarını yapmak istiyorum.

Bu mantıklı bir fikir mi? İleride sorun yaratabilir mi?
Yani services ve products tabloları yerine stocks ile toplayıp type kolonu ile ayırmak mantıklı mı?

Eğer böyle yapacak olursam bu tablonun ismine ne vermem gerekiyor. Yani bunu müşteriye stok olarak göstermem uygun değil sanırım. Genel olarak hizmet ve ürünün bir tanımı tek bir kelimede yapmak ne olur? Stok olmuyor çünkü anlamı farklı. ProdService bıraksam anlamsız oluyor. Tuhaf bir dilemma yaşıyorum.

Relational Database mantiginda bu hizmet ve urunlerin nitelikleri ayniysa sorun olmamasi lazim. Ama hizmetlerin ozellikleri baska, urunlerin nitelikleri baskaysa ortak nitelikleri bir tabloda tutup hizmet ve urunleri iki alt tabloya ayirmak daha mantikli olur.

Bu arada ek yapayim, hizmet ve urunler birbirinden temelde farkli olarak gozukuyor. Urun tedarik edilip belli bir stok dahilinde satilirken hizmet saglandigi sartlar ve saglayacisina ozgu kisitlar dahilinde satilir, bu acidan belli bir sayisi yoktur ama sinirsiz sayida da degildir. Simdi olmasa bile ilerde o tablolari ayirmaniz gerekebilir yani.
  • salihdt  (18.07.18 15:45:29 ~ 15:49:06)