defin işlemleri

merhabalar.

defin işlemlerini belediye yapıyor sanırım. ama hangi mezara gömüleceği, mezar fiyatları falan nasıl oluyor? bir yakınımın az bir zamanı kaldı. ben üstleneceğim defin işlemlerini. bir mezarı ve bir mezar taşı olsun kâfi. ücretleri ne kadar oluyor?

il/ilçe?

  • sutlu nescafe  (17.07.18 21:51:53)
Üst edit; soruyu tam anlamadan yanıt vermişim, ama belki bunlar size yardımcı olur diye bırakıyorum;

vefat sonrası hastane size vefat belgesinin bir kaç kopyasını veriyor ve sizi en yakın cenaze bölge müdürlüğüne veya cenaze işleri şefliği yönlendiriyorlar, siz elinizdeki belgelerle müdürlüğe gittiğinizde size bazı sorular soruluyor, merhum hangi morgda, nereye defnedeceksiniz, ne zaman defnedeceksiniz (gün, saat olarak), cenaze namazı nerede kılınacak, ev ziyareti yapacakmısınız, camii ev arası ne km/süre olarak ne kadar gibi basit sorular bunlar, , bu soruları cevapladıktan sonra kabristanınız varsa kabristanın bağlı olduğu mezarlıklar müdürlüğüne gidiyorsunuz (elinizde tapu varsa daha kolay yoksa kayıtlardan buluyorlar yine ama biraz daha uzun sürüyor), ardından sizinle bir görevli gelip kabristanın tam olarak yerini gösteriyor, yine defin işleminin ne zaman olacağını soruyor (kazı ve hazırlık işleri ona göre yapılacak) kaydınızı alıyor, mezarlıklar müdürlüğü gerisini ayarlıyor.

Bu işlerin ardından isterseniz belediyeyi arayarak ulaşım ve gıda için yardım isteyebilirsiniz, pek çok yerel belediye cenazeye katılacak kişileri camii veya vefat edenin adresinden alarak kabristana getir götür için otobüs/minibüs ne kadar kişi için ise araç ayarlıyor (eğer boş araç varsa tabiiki), pide/ayran vb. cenazeye katılanlara yiyecek getiriyor.

Cenazenizin defnedileceği gün tekrar cenaze işleri şefliği/müdürlüğüne gidiyorsunuz, size bir araç tahsis ediliyor ve o araç ile hastanenin morguna gidiyorsunuz (cenazenizi size göstererek teslim ediyorlar hassas birisi iseniz sizi sarsabilir), cenazenizi alıp yıkama/kefenleme işleri için cenaze işleri şefliği/müdürlüğüne götürüyorlar, isterseniz sizde yıkama ve kefenleme sırasında cenazenizin yanında durabilirsiniz, bu işlemlerin ardından bir süre bekliyorsunuz uygun vakit geldiğinde (cenaze namazının yeri/saatine göre) tekrar aynı araç ile camii'ye oradan eve ve oradan kabristana taşıma işlemini yapıyorlar, tüm bunlar sırasında bir adetde hoca bulunuyor yanınızda (kuran okuyor dua ediyor vs.) ardından defin başlıyor.

Tüm bunlar için hiç bir ücret ödemiyorsunuz, cenaze bitene kadar etrafınızda özel güvenlikçi elemanlar bekliyor, mezarlıklarda çalışan kişilerin abi sulayımmı vs.gibi şeyler için sizden para istemesini engellemek amaçlı bu, eğer para isterlerse şikayet edebilirsiniz, bir daha o işte çalışamıyorlar galiba yada iyi bir para cezası geliyor.

Siz bunlara hiç kafanızı takmayın, hiç düşünmeyin, sanırım türkiyede en düzgün çalışan kurum/sistem bu, size olabilicek en az soruyu soruyorlar, sizi en az üzecek şekilde davranıyorlar.
  • selam  (17.07.18 23:09:00 ~ 23:32:28)