10 katlı bir evin hangi katı makbuldur?

10 katlı bir evin çeşitli katlarında boş daireler var. Bu dairelerden birini almayı düşünüyorum. En üst ve en alt katı almayı düşünmüyorum.

Ancak, mesela 9. katı mı tercih etsem 6. katı mı diye düşünüyorum. Bu konuda avantajlar ve dezavantajlar nelerdir acaba? Ne yapsam.

Bilgi, düşünce ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Millet en üst kötüdür diyor da üstünde komşu yok rahatsızlık yok. Ben yıllarca sekiz katlı dairenin 6. Katında oturdum. Tuvalet mi akmadı, gürültü mü olmadı neler neler geldi başımıza.

Şans işi bu işler ama ben en üstü çok da kötü görmem.
  • bos gezenin bos ustasi  (16.07.18 21:22:20)
3-4-5 alırdım ben. gerektiğinde merdiven kullanabilmek adına ve çok yüksekte olmaması adına.

yükseğin çok manzarası varsa belki düşünürüm ama çok da düşünmem. daha çok rüzgar olabilir, balkonda alçakta oturmak güzel.

daha çok yol ve sokak sesi alabilir alt katlar.

ev alma komşu al bir de. onu da değerlendir bence.
  • bir ileti paylastim  (16.07.18 21:24:00)
asansör var dimi ?

  • güneyli çocuk  (16.07.18 21:25:45)
6.7.8.

  • perfectum  (16.07.18 21:25:51)
Ya ısınma sorunlarından dolayı üst kat sevilmiyor ama yeni binalarda yalıtım iyi, sıkıntı olmuyor pek. Asıl sokak gürültüsünden uzak olmak için yüksek kat daha iyi bence. En üstü istemiyorsan bir altını alırdım ben. Cephe de önemli tabii. Mesela şu an kuzeybatı cephede oturuyorum, akşamüstü ev 100 derece oluyor, aynı zamanda apartmanın arka tarafa bakan daireleri sessizken benim daire yola baktığı için korna sesi falan oluyor. Bunlar daha önemli detaylar bence.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.07.18 21:26:25)
Apartmanin yakininda baska yuksek katli bir apartman var mi? Istanbul gibi evlerin kic kica oldugu bir yerde yasiyorsaniz bu problem olabilir. Ornegin yan taraftaki apartmanin yuksekligi ozellikle alt katlarin gunesini gun boyu engelleyebilir.

5-6'dan yana benim oyum.
  • elon  (16.07.18 21:42:52)
ben olsam ikinci kat alırdım, çünkü gerektiğinde merdiveni söylenmeden kullanabilmek çok iyi. taşınırken taşıyıcının nakliyecinin belini çıkarmamak müthiş. sonra dışarı baktığında yeşil görebilmek şahane. ne bileyim üst katlardan sokak izlenmez, bense kahvaltı ederken sokak izlemeyi çok severim. üst kattan aşağı bakınca vovovov yüksek dersin, ikinci kattan bakınca kediye köpeğe pisi pisi. üst katlar aşırı sıcak olur genelde çok cepheden güneş aldığı için, ikinci kat can sıkmadan güneş alır. ikinci katta sokaktaki gürültüyü duyarsın, en üst katta ise uğultuyu. şimdilik bu kadar.

  • evde liyakat kalmamis  (16.07.18 21:49:40)
yıllarca 9. katta oturduk biz. en iyi kat bence. 6-7-8-9 iyidir. asla 5. kattan aşağısını almam ama. 5. kattan aşağıda oturanlar da ya yaşlı amca teyzeler ya da parası o kadarına yetenler. katın yanında cephe de önemli bence. güney cephesi olmayan ev alınmaz bana kalırsa.

  • dedim ben sana  (16.07.18 22:01:18)
manzara varsa 7-8-9
manzara yoksa 4-5-6

çevremde biz de dahil yüksek giriş ve son katta oturan çok insan oldu. ikisinin de hep kötü kısmı bize denk geldi. kimi rutubet yaptı, kimi cam açamıyor, evi ısıtamadı, kiminin evi yağmurda rezil oldu. bunlar kesinlikle şans işi ama altın kuralımız var artık sizin gibi, en üst ve en alt kattan uzak durmak.
  • golgi aygıtı  (16.07.18 22:12:30)
7 diyorum.

  • imelih  (16.07.18 23:10:55)
kattan çok yön bence önemli olan, caddeye bakmaması, kuzeye bakmaması, önü açık olması gibi etmenler daha önemli katta, şartlar eşitse bence en üst harici ne kadar yüksek o kadar iyi.

  • gezegen olan pluton  (16.07.18 23:32:13)
Kesinlikle en üst kat. 2 ev değiştirmiş ve 2 sinde de ara katta oturan biri olarak söylüyorum gürültüden kafayı yememek için en üst kat en iyisi.

  • yorgunpanda  (17.07.18 00:22:24)
en ustun bir alti guney dogu cephe en iyisidir. neden en ust degil? cunku, tavanin akitma durumu yok. yeni binalarda bu belki cok gecerli olmayabilir belki ama yine de riske atmaya degmez bence. catisi akitan bir evde yasadik bir sure. her yil cati komple bastan yapilirdi ama illa bir yerden yine akitirdi o cati. bir kez akinti olunca cozulmuyor velet. ikinci sebep de yalitim. isinan hava yukari cikar. eger en ust katta olursaniz, evin icindeki isinan hava tavandan atmosfere kolayca isisini verir. ama ust kat olursa onlar da evi isitacagi icin isi kaybi daha az olur. guney cephe de kuzeyden gelen soguk ruzgarlar yerine guneyden gelecek ilik/sicak ruzgarlari almak icin. dogu cephesi de sabah gunesi almasi icin. hem sabah gunesini daha cok severim, sabah uyanmayi kolaylastirir. hem de yazin ogle/ikindi gunesi evin icini hamam gibi yapar. sabah gunesi daha az yakici olur.

peki neden alt katlar degil? sokak gurultusunden ve yolun tozu dumanindan olabildigince uzak kalmak ve muhtemelen daha ferah bir manzaraya sahihp olmak icin. evin icine daha fazla gunes girmesi icin
  • crucio  (17.07.18 00:32:03 ~ 00:33:49)