Irkci bir $%#&#^ olmaktan nasil kurtulabilirim?

Kendimi her alanda, her gun. her saat gelistiriyorum ancak bu konuda ilerleme kaydedemiyorum sanirim, cok mutsuzum.

Yakinda ABD'ye yerlesecegim, IT sektorunde calisiyorum. Bildiginiz gibi sektorun buyuk bolumu Hint ve Uzak Dogulularin elinde. Small talk disinda hicbir Hintli ya da Asyali ile etkilesime gecmedim. Gel gelelim ben bu adamlarin hal hareketlerine, aksanlarina, konusurken kafayi bidi bidi saga sola sallamalarina acayip uyuz oluyorum.

Yahu biliyorum dunyanin en embesil seyi su ama kendimi engelleyemiyorum. Boyle alakasiz bi belgeselde, filmde falan gorunce direkt kapatip odayi terkedecek gibi oluyorum. Ne yapacagim ben, bu hastalikli dusuncemden nasil kurtulacagim?

Bu arada Singapur'a, Tayland'a ve Kambocya'ya gittim, ve tek kelimeyle bayildim herseylerine. Benim garezim biraz daha Hintlilere sanirim. Acaba 3-5 tanesini taniyip arkadas olsam gecer mi?

Hayir, immigrant olarak "Nation of Immigrants"a gocuyorum, hala "herif kafa sallayarak konusuyor rororo" diyorum manyak miyim neyim.

Napayim psikologa falan mi gideyim ben?

geçebilir aslında. ben bir iki tanesiyle baya yakın arkadaş oldum. oldukça eğlenceliler. yalnız biraz komün hareket ediyorlardı o can sıkıcı. ama alışırsın ya dert etme bu kadar.

  • omonia  (16.07.18 21:15:20)
@xportant, yok hocam malesef hirslilik maksimum 3/20 falandir. O kadar competitive coding yapiyorum, slavlar tokatliyor surekli. Dedigini sebepten gicik olacak olsam onlara olurdum.

Ya ne bileyim Indian Town'a gidiyorsun her yer les gibi kokuyor, adamlar elleriyle yemek yiyor falan. O kadar cok sebep var ki uyuz oldugum anlatamam.

Afrika kabileleri, ne bileyim bazi Kurtler, Suriyeliler hatta Yorukler falan da elleriyle yiyor mesela yemek, sagda solda goruyorum. Hicbirine karsi boyle bi nefret hissetmiyorum.
  • elon  (16.07.18 21:27:58)
ABD'de senin Turk olarak Hintlilere irkci olamazsin. Senin bir Suriyeliden farkin olmayacak bircok Amerikaliya gore. Bu nedenle onlarin gozunde bir Hintli bir Muslumandan iyidir. Yani irkcilik yapacaksan, once ben kimim ki lan diye dusun.

Aslinda sen de Hintli de Suriyeli de cok degerli insanlarsiniz ama irkcilik yukaridaki gibidir.

Cozum basit, irkcilik yapacaksan irkciligi irkciligin kuralina gore yapacaksin ve bu kurallar icinde senin yerin Hintiden daha dusuk.
  • Traveller  (16.07.18 21:31:46)
  • güneyli çocuk  (16.07.18 21:39:16)
@Traveller, guzel cevap tesekkurler

@guneyli cocuk, zaten onun kacari yok herkesten nefret ediyorum ama iste bazilarindan daha cok nefret ediyorum :/
  • elon  (16.07.18 21:46:36)
Ben de gelmeden önce Çin aksanına dayanamıtoedum, ilk önce paşa paşa alıştım. Şimdi hiç fark etmiyorum bile. Gelince binbir çeşit aksanla karşılaşıp ilk başta yadırgayıp sonra alışılınıyor. Hintli birkaç arkadaş bulsan geçer ama Hintlinin de iyisi kötüsü var her ırk gibi. İlk geldiğinde kötüsüne denk gelirsen sağlamlaşabilir de.

  • aychovsky  (17.07.18 01:07:13)
yaptığın ırkçılık mı o da tartışılır. kimi halklara kültürleri, adetleri dolayısıyla uyuz olmak biraz da bunu şahsileştirmek ırkçılık mıdır? ha eğer hintlileri aşağı bir ırk olarak görüyorsan tamam ırkçı bir lalesin ama olay sadece genellemelerle uyuz olmaksa o iş, meslek hayatında kuracağın bireysel ilişkilerle, arkadaşlığını ilerlettikçe zamanla geçer gibime geliyor. bakarsın bir de hintli bir hatunla/erkekle evlenir bol baharatlı yemekler yiye yiye basur olursun,neticede allahın sopası yok :)

toplum olarak en boktan özelliklerimizden biri genellemeler üzerinden yargılarda bulunmak. lakin kişisel ilişkilerimiz ve deneyimlerimiz o genelleme yaptığımız insanlarla arttıkça çoğumuz "ne malmışım lan ben" diyoruz.
  • issiz karga  (17.07.18 02:16:44)
abd'de de yasayan hintlilerde cok tuhaf ama be. ilk tasindigimda is bulamadigim icin bi alisveris merkezinde calisiyordum. hintliler kadar kaba ve yol yordam bilmeyen insan gormedim. kiyafet filan alirlardi, giyip geri getirirlerdi. koku filan hic bahsetmiyorum bile.

  • allanpoe  (17.07.18 02:33:21)