türklerin evlat yetiştirememesi üzerine bi soru

sözlükte şöyle bir başlık var :

eksisozluk.com

özet olarak da, ebeveynlerin çocukların üzerine çok fazla düştüğü; çocuğun da özgüvensiz yetiştiği, zor durumlarda güçsüz hissettiği, ciddi kararlar almakta zorlandığu vs. söyleniyor.

bu şekilde yetişen bir bireyin, ileride kendinde bu eksikleri farketmesi durumunda ne yapması gerekir açığı kapatması için sizce?

Sizin duyuruyu görünce fark ettim bu başlığı. Üzerine de bir şeyler karaladım. Umarım cevap olabilmiştir: eksisozluk.com

  • gonion  (16.07.18 15:01:30)
@gonion sanırım olay ailenin seni yetiştirme tarzında değil, senin kendi kendini yetiştirememende demek istiyorsun, doğru mu anladım?

  • sedat peker in yegeni  (16.07.18 15:05:11)
ciddi karar alıp almamakta zorlandığını bilemem de cahil annelerin çocuğu da kedi köpeklere eziyet eden cani oluyor. Geçen yıl deniz kenarında 3-4 yaşında çocuklar kediye taş atıyor, anneleri de laflıyordu.

  • geçerkenugradım  (16.07.18 15:08:56 ~ 15:44:03)
biz çocukların hata yapmasına izin vermekte ciddi sorun yaşıyoruz. mesela yukarıda verilen örnek; çocukları serbest bırakıp hayvanlara yaklaşımını düzeltmek bize genelde uymuyor. ya çocukları hayvanlardan uzak tutuyoruz, ya da tamamen serbest bırakıp saçma hareketleri normalleştirmesini sağlıyoruz.

bu hemen her konuda böyle. çocuk ya koyun gibi güdülmeye, ya da kendi yolunu el yordamıyla bulmaya alışıyor. biri tamamen pısırık, diğeri de yanlış yapmaya alışık çocuk yetiştirmeye sebep oluyor.

anne baba olmak ciddi ciddi okumayı gerektiren bir iş. hakikaten bilmediğini kabul edip okumak lazım. en azından yılda 3-5 kitap devirmiyorsan senin çocuk psikolojisinden, pedagojiden az çok anladığını söylemek mümkün değil. o kadar okumak da bizim topluma maalesef uymuyor.

yapacak fazla bir şey yok.
  • babilbaligi  (16.07.18 15:37:50)
Ben de control freak bir ailede yetiştim ama aşırı asiydim, problemliydim aileme göre. Sonuç olarak mesafemi koydum zamanı gelince. Zor mu üniversiteyi ananın evinde okuduktan sonra yemek yapmak, wc temizlemek, ev temizlemek, yorganı nevresime geçirmek, tek başına kararlar almak? Zor. Ama kendine zaman tanırsan çocuk değilsin sonuçta zamanla öğreniyorsun eksik kaldığın noktaları.

  • bos gezenin bos ustasi  (16.07.18 19:42:56)
@sedat peker in yegeni:
Yeni gördüm kusuruma bakmayın lütfen, evet aslında özünde dediğim şey o. Biz hatayı hep başka yerlerde arayan bir toplumuz. Eğer ailenin bir hatası varsa o da çocuğa hatayı kendinde aramayı öğretmemesidir bence.

  • gonion  (17.07.18 09:39:11)