Boşanmak nasıl birşey? “Böyle gelin olmaz”

Hayatımın en karanlık dönemini yaşıyorum. İnşallah birileri bana yardımcı olabilir. Tahmin ediyorum ki, buranın profiline çok uzak bi hayatım var ama bi ümit işte.

1,5 yıllık evliyiz. Erkek tarafıyım.
Evlilikten önce 3-4 yıllık bir ilişki geçmişimiz vardı.
Biz doğulu ve gelenekçi bi aileyiz. Ailem ise bana aşırı düşkün. Eşim de uzaktan bi akrabam zaten.
Ben pek gelenekçi değilim ama karşı da çıkmam geleneklere. Çünkü pasif karakterli biriyim ne yazık ki.
Eşim de geleneklerin farkında olmasına rağmen, uyum sağlamayı hep reddetti. Ailem ise, koyu gelenekçi. Dolayısıyla, daha evlenmeden evvel çatışmalar başladı. Benim de mizacım gereği, hem aileme karşı gelememek hem de pasifizmin öncüsü olduğum için, arada kalarak, bir gün düzelir diyerek, evlilik kararı almış olduk.
Ve o sorunlar hiç düzelmedi. Biz ailemin alt katına taşındık evlenince, ailemin isteği sonucu. Ailem sürekli eşimden şikayetlerini dile getirdi. ‘Böyle gelin olmaz’ şeklinde. Eşim de uyum gösterecek bi mizaca sahip değil zaten, zor biri yani. Eşimin görüşü de şöyle; ailen seni paylaşamıyor, seni kıskanıyor diyor.

Ben de artık inanılmaz bunaldığım için ve çözüm de bulabilecek tipte bi adam olmadığım için, ne haliniz varsa görün diyip, iki taraf ile de muhatap olmayı kestim bir aydır. Ama hala aynı yerde yaşıyorum tabii.

Bugün ise, ailem baskı yaparak, bu iş böyle yürümüyor, boşanın diyorlar. Bu isteklerini birçok kez dile getirmişlerdi ama geçiştiriyordum. Fakat artık çok ciddi bi baskı var. Bi dönüm noktasındayım yani. Eşim de eğer boşanırsak kendimi öldürürüm diyen biri. Babası daha önce vefat etmişti, annesi yaşıyor ama o da problemli biri. Oradan ancak kızımın ölüsü çıkar diyen birisi.

Yani ne yapacağım, bilmiyorum. Boşanalım kurtulayım bu hayattan istiyorum ama sonrasında hem beni hem eşimi hem ailemi nasıl bi hayat bekler bilemiyorum. Kafam zaten tamamen bulanık.

Lütfen yardım edin.

Bayagi ilgincmis gercekten. Bence artik kendi mutlulugunuzu dusunmeniz lazim. Bu zamana kadar es-aile catismasini girmissiniz ki sizin aileniz artik esinizle olan ailedir. Yani esiniz biraz hakli gibi geldi bana, yine de bilemem cunku bosanirsan kendimi oldururum diyen birisi soz konusu. Sizin hataniz da yangina korukle gidipz uyusamayan insanlari ayni yerde yasatmak.
Siz esinizi seviyorsaniz bir sekilde halledip, iki tarafi cok karsi karsiya getirtmemeye calisin.

  • bugun hava gunluk gureslik  (15.07.18 15:37:35)
Her iki taraftan ayrı yere taşının +1

  • Amaranta ursula  (15.07.18 15:40:41)
Ailen problem yaratıyor al eşini başka yere taşın bence.

  • wampex  (15.07.18 15:44:15)
bence siz boşanin, babam da aynen sizin gibi.annem ilk olarak babamın ailesi ile yaşamayi birakarak, onlardan uzaklaşarak rahatlamış. Ancak annem hala eziliyor, babam ailesine karşı onu korumuyor. Ben 30 senelik evliliğin dahi bitmesini istiyorum. Siz değişmeyeceksiniz, o kadınla da aileniz evlenmedigine göre eşiniz sizden boşansın.

  • damla sakızlı dondurma  (15.07.18 15:44:59)
Karini da al baska yere tasinin.

  • chitosan  (15.07.18 15:48:11)
oo hayatının kararı resmen.
çuvallarsan bir daha hiç mutlu olamazsın. psikolojin dağılır söyliyim.
tüm cesaretini topluyorsun, gerekirse bir psikoloğa danışıyorsun,
ailenden uzakta bir ev tutup yaşıyorsunuz.
boşanırsanız vicdan azabı ve aşağılık kompleksi, depresyon peşini bırakmaz.
  • titiraprap  (15.07.18 15:49:24 ~ 15:49:59)
pasif karakterinizi değiştirmediğiniz sürece evli de kalsanız, boşansanız da, başkasıyla da evlenseniz bir şey değişmeyecek.

öncelikle ailenizden bağımsız olarak, eşinizle ne kadar mutlusunuz onu düşünün. onlar böyle gelin olmaz diyor olsa da önemli olan onların istediği gibi bir gelin olup olmaması değil, sizin istediğiniz gibi bir eş olup olmadığı. yani böyle bir eş olur mu size? buna karar verdikten sonra ya eşinizle, ailenizden uzak bir yere taşının. ya da eşinizden boşanın ve gene ailenizden uzak bir yere taşının.
  • halanne  (15.07.18 16:06:53)
Maddi yönden aileye bağımlı değilseniz gidin başka yere. Yapabiliyorsaniz başka şehre.
Sesinizi de yükseltin.
Yapabilir misiniz bur şey diyemem ama gereken bu
  • kisa  (15.07.18 16:42:02)
doğulu ailelerin genel yapısı bu maalesef. çocuklarını asla rahat bırakmıyorlar, sürekli hayatlarına müdahil konumda kalmak istiyorlar. ailenizle olan ilişkinizi daha bireyselci bir seviyeye çekmediğiniz sürece sorunlar bitmeyecek. önce bunu çözmelisiniz. işiniz zor gerçekten, kolay gelsin.

  • pitjantjatjara  (15.07.18 16:43:54)
Karım şunu yapıyor ailem de o yüzden boyle gelin olmaz diyor gibi bir seyden bahsetmemissin. Ailen durup dururken sorun cikarıp durmuş, sen de karını alıp baska yere taşınacagına iki taraftan da uzak durmaya karar vermissin. Gercekten inanılmaz pasif bir adammışsın. Eşine üzüldüm.

Ayri bir yere taşındığınızda belki yine anlaşamayip boşanmayi dusunecektiniz ama insan en azından denemez mi ? Ortada somut bir sey yokken ailen eşine saldirıyor sen de boşanayim diyorsun. Gercekten ilginç. Boşanmanız eşinin iyiligi icin gerekli gibi.
  • aquarium  (15.07.18 17:00:43)
bir omurgaya sahip olup kendi kisiligini ortaya koymayi, esine sahip cikmayi falan dusundun mu hic? captainobvious cok hakli. sokakta yan bakana kafa at demiyorum ama bu kadar pasif olamazsin. bu senin evliligin, senin esin. kararlari birlikte verebilmeniz, agirligini koyabilmen, ailenle iliskini duzenleyebilmen gerekiyor. "arada kaldim" diye bir insan hem esine hem ailesine kusebilir mi, bu nasil bir kafa? nereye varmayi hedefliyorsun bu sekilde? senin kendi fikrin, inancin falan yok mu? niye annenlerle, esinle iletisim kurmaya calismiyorsun mesela? bu yasta hala "anam ne derse olur" deyip de sozunden cikamiyorsan o zaman esinden ayrilacaksin. yok ben seviyorum diyorsan da biraz agirligini koyacaksin, esinle baska bir yerde evliliginizi bizzat sizin yonettiginiz bir duzende yasamaya baslayacak ve ailenizin iliskinize mudahil olma duzeyini de siz ayarlayacaksiniz.

kusura bakma ama bu yaptigin agir karaktersizlik ve bayagilik ornegi. ben pasifim, ailemiz gelenekci vs. bunlar bahane degil. oyleyse evlenmeyecektin. esinle ailen tartistiginda cocuk gibi iki tarafa da kusup onlari karsi karsiya getireceksen, sorumluluk bilincin bu kadar zayifsa niye evleniyorsun?
  • der meister  (15.07.18 17:02:46)
bir erkek çocuğu olarak ailemi çok seviyorum, aşırı da bağlıyım. ama şunu çok net biliyorum; aile tutsaklıktır, aile tüm kötülüklerin anasıdır. aileden kopmadan ne kendin olabiliyorsun ne de yeni bir aile kurabiliyorsun. senin hatan burada.

sen dertliysen, eşin 2 kat dertli duruyor. düşün ki, hem kayınvaliden üst katında yaşatacak hem de her fırsatta 'senden gelin olmaz' diyecek ya da bu düşüncesini hissettirecek. ölüm gibi. seviyorsanız bunu ona yapmayın. sevmiyorsanız da yapmayın. bir insana yapılmaz.

ne istediğini biliyor musun? asıl mesele bu. eşinden ve önceki kararlarından eminsen, anne babayı karşına alıp güzelce konuşman gerekiyor. anlayıp anlamamaları onların derdi. sadece sen düzgünce kendi açından durumu anlatmalısın. böylelikle alacağın aksiyonun mantığını önceden belirtmiş olacaksın. 'ah bizim oğlanın da aklına girmiş bu kadın' demelerine fırsat vermeyeceksin.

ben yerinde olsam, karımı 1 hafta gönderirdim annesinin yanına, tüm bu diyaloglardan uzak tutardım. aileyi karşıma alıp konuşurdum. maddi durumum el veriyorsa (maaşımın yarısı kiraya gitse bile ve biraz daha kötü şartlarda yaşayacak olsam bile) ev arayışına başlardım. aile bu durumda, direkt geri adım atıp sizi rahat bırakacak, aman yavrum gitme moduna girecektir. işte bu nokta, taviz verilmemesi gerekilen nokta bence. bi kere verdin mi tavizi, geçmiş olsun.

maddi durum el vermiyorsa da bir ultimatom olarak, taşınmayı düşünüyorum diye açıkça ailemle konuşurdum.

eşiniz sert mizaçlı olabilir, ikna edilmesi güç olabilir, değişime açık olmayabilir. ama o sizin hayat arkadaşınız ve sizinle evli. size güveniyor. onu bu durumlardan uzak tutup, hayatını yaşamasına olanak vermelisiniz. benim annem yıllarda bunun çilesini çekti. bir oğul olarak babamı bu açıdan affetmeyeceğim, anne tarafımın sülalesini de küfürle anıyorum.

dirayetli olmanız dileğimle.
  • parcaliham  (15.07.18 17:05:08)
Eşin hangi geleneklere karşı çıktı? Bence ailelerden uzaklaşın. Bilgi az ama eşin haklı gibi geliyor bana..

  • twelfth  (15.07.18 17:24:52)
Annen istedigi gelini alamamis. Bosanirsaniz annenin sana dusundugu biri var. Buyuk ihtimalle de onceden gelinin ailesini falan cok sevmiyordu.
Hep ayni hikaye oluyor genelde. Bosanirsan yagmurdan kacip doluya tutulcaksin hesabi olacak.

  • durgunfoton  (15.07.18 21:18:52)
ailen korkunç insanlar. sen de karaktersizsin. umarım eşin senden sonra çok iyi biriyle evlenir.

  • xvyz  (15.07.18 23:58:49)
ailen "böyle gelin olmaz" diyormuş ya, ne yapmış da "gelinlik" görevini yerine getirememiş?

üzüldüm eşine, yazık ya.
  • xvyz  (16.07.18 00:06:24)
bosandigin zaman (eski) ailenin dedigi seyi yapmis oluyorsun iste, bastan beri istedikleri o, sen de onu yapiyorsun yani seni basariyla kontrol etmeye devam etmis oluyorlar.

normal sartlarda derdim ki hemen bosan kiz da bu cehennem hayatindan kurtulsun. ailen belli ki seni hayatin boyunca kontrol edecek... ama esin de ayrilmaya gonullu degil muhtemelen ekonomik ozgurlugu falan yok diye dusunuyorum ortada kalma korkusu falan. zor bir durum (onun acisindan).

sene 2018 hoca. eger esini biraz seviyorsan ailenin alt katinda yasama sacmaliklarini falan birak, toplanin kimsenin size direk karisamayacagi bir yere tasinin. sen de tasmani kopar artik, yetiskin insanlarsiniz herkes hayata nasil gogus geriyorsa siz de gerersiniz kimseye ihtiyacin yok, zaten onlar da yola gelir zamanla. bir ay muhattap olmayacak kadar sozunu gecirebiliyorsan daha fazlasini da yaparsin.

aile kontrolu, "gelenekler" vs uzerine de kritik dusunmek icin bir firsat olur sana. birbirini seven iki kisinin arasinda gelenek denen sacmalik nasil giriyor nasil olaylari bozuyor otur dusun.

yazdiklarina bakarsan hep "ailem" dedigin seyin parmaginda oynamissiniz, sen kendini elin ailesinin kontrolunde hayat nasil olurdu hayal edebiliyor musun?

AILEM duskun. AILEMLE daha evlenmeden catismalar... AILEMIN alt katina tasindik, neden? AILEMIN istegi sonucu. AILEM surekli sikayet dile getirdi. (esin "boyle gelin olmaz" diye saldiran kisiye niye uyum gostersin? karakterli biriymis, zor biri degil.) devam ediyoruz, "bugun ise AILEM baski yaparak..." "AILEM bosanin diyorlar"... ailem ailem ailem de ailem, bana gina geldi iki paragrafta esin iyi dayanmis.

evlendiysen senin ailen esinle senin kurdugunuz unitedir. ailem de ailem ailem de ailem dedigin insanlar bir gün ölecek, siz yine esinle bas basa kalacaksiniz. senin ailen ikinizsiniz iste. biri esine saldiriyorsa onu savunmalisin, savunamayacaksan zaten evlenme. evlenmissin madem geregini yap.

dusun ki bir kadinla evleniyorsun, seni evlendigin kadinin "ailesinin" alt katina yerlestiriyorlar, sonra da laf ediyorlar taciz ediyorlar, esine de bosan da bosan diye baski yapiyorlar. akil sagligini ne kadar sure koruyabilirsin? boyun me egersin? boyleymis mi dersin yoksa biraz karakterin var da "bu boyle olmaz" diyebilir misin? esinin icinde bulundugu durum tam olarak bu.
  • robokot  (16.07.18 00:20:38 ~ 00:28:16)
normalde bu kadar net yorum yapmam inanın. ama burada aileniz bariz hatalı. ve siz ömrü billah bırakın yuva kurmayı, bir birey dahi olamazsınız bu aile ile.

eşinizi de alın uzaklaşın. biraz sınır çizin. bu nedir allah aşkına? evlatsınız siz, size bunu yapmaya hakları yok
  • whatyougetiswhatyoudid  (16.07.18 09:40:25)
"boşanalım kurtulayım diyorum"

siz eşinizi sevmiyor musunuz?
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (16.07.18 11:28:26)
Burada 2 büyük yanlışınız var :

1. Olayı baştan konuşmanız lazımdı. Benim böyle bir aile yapım var. Evlenirsek ailemle yanyana yaşarsın, şöyle şöyle şeyler beklerler demen lazımdı. Bu olayı çok yumuşatırdı. Eğer konuşmuşsanız, bu konuşmalarınızı eşinize hatırlatın. Gereğini yapmasını isteyin.

2. Olayı kendi haline bırakırsanız, gitgide daha kötü olur. Zaten öyle de olmuş. Sizin her olayda arayı bulmanız ve eşinizi korumanız lazımdı.

Ben olsam:
1. orta yol bulmaya çalışırdım.
- eşimi karşıma alır konuşurdum.
- Ailemi karşıma alır konuşurdum.
Bu durumda çatışmalar hiç bir zaman sonlanmaz ama yaşanabilir hale gelebilir.

2. Anladığım kadarıyla siz orta yolu geçeli çok olmuş. Bu durumda evliliği devam ettirmek istiyorsanız, ailenizi karşınıza alın "ben sizi seviyorum ama ailemi de devam ettirmek istiyorum" diyerek taşının. Ailenizi tek başınıza ziyaret edin. Eşinizi de özel günlerde (bayram vs) götürürsünüz. Yok ben ailemsiz yapamam veya evliliği devam ettirmek istemiyorum derseniz de boşanın...

.
  • kartallar yuksek ucar  (16.07.18 11:38:58 ~ 11:39:57)
Boşandığınız zaman kurtulmayacaksınız. Bu sefer bir başka kız bulup "evlen, evlen, bununla evlen, tek başına olmaz" diyecekler.
Sonra (eğer o kızı beğenmişlerse) "çocuk, hani çocuk, çocuksuz olmaz" diyecekler. Çocuk olunca kadınların bir süre odak noktaları değişir biliyor musun. Çocuklarını korumacı olurlar. Bu sefer Gelin için yeniden "olmaz bu kız, çok farklı tanıttı bize kendisini, boşa onu burnu sürtsün" diyecekler.
Siz ne diyeceksiniz? Siz ne hissediyorsunuz? Eşinizi diğer huyları neler, ailem dediğiniz anne-babanız neden bu kadar üzerine geliyor bilemiyorum. Ailem dediğinizde neden karınızla kurduğunuz aile gelmiyor aklınıza mesela? Eşiniz dediğinde çok net haklı, seni paylaşamıyorlar, kıskanıyorlar. Kadıncağızdan kurtulduklarında rahata ermeyecekler. Sen de rahata ermeyeceksin.
  • SiyamkedisiZorro  (16.07.18 11:46:28 ~ 11:48:05)
bütün sıkıntı ailenden kaynaklanıyor. Eğer eşin "saygısızlık" yapmıyorsa ailene, ailenin tatava yapmaya hakkı yok. ailenin sana düşkünlüğü filan muhafazakarlıkla alakalı değil, ciddi anlamda psikolojik sorun. belirtildiği gibi, eşinden boşanırsan yarın öbür gün evlenmen için karşına başkasını getirecek ailen ve sen yine mutsuz olacaksın.

yapacağın şey basit: vur yumruğunu masaya, hadi bize eyvallah de.
  • silah taciri  (16.07.18 11:53:36)
Geleneklere ve gelenekçi insanlara uzak biri olarak söylüyorum ki eşinize ailenizi musallat ederek ona bir kere kötülük yapmışsınız. Haklı olduğu yerlerde dahi muhtemelen ailenize karşı desteklemediniz de ve şimdi de sırf onların baskısı yüzünden boşansam mı diye düşünüyorsunuz. Siz pasif karakterli olmanın yanında aşırı bencil düşüncesizsiniz de. Ağır olduysa kusura bakmayın ama, bir kadının hayatını mahvediyorsunuz. Zaten eşinizin de sağlıklı bir ruh halinde olmadığı kesin zira sizin gibi birinden boşanınca mutlu olması gerekiyordu. Ben bunu şunu yapın diyemeceğim ama boşanırsanız umarım eşiniz intihar etmez. Eminim daha güzel bir hayat yaşayabilir.

  • eksi sozlugun tatli insani  (16.07.18 22:48:58)
allah eşine sabır versin

  • burya  (17.07.18 18:35:31)
Kusura bakmayin ama bu yasa gelip hala ailenin etkisinden cikamayan, ustune ustluk esini de buyuk ihtimalle sevmeyen bir adamla evli esiniz. Uzuldum kadina. Bosanin ve esinizin hayatini kurtarmis olun. Sizden koca olmaz.

  • medusa  (17.07.18 20:05:45)
eger ki hemen esinizi oradan alip aileyle biraz mesafe koyacak dirayeti gosteremeyecekseniz bence bosanip esinizi ailenizden ve kendinizden kurtarin. esinizin gelenekci olmamasi istemedigi seyleri kabul etmemesi onu zor biri yapmaz. hepsini gectim ne kadar zor biri olabilir ki ailenizin alt katinda yasamayi kabul etmis? esiniz "zor", annesi "problemli". kaldi ki bosanalim kurtulayim demissiniz ustelik. yapici yorum yapabilen arkadaslari kutluyorum nerenizden tutsam elimde kaliyorsunuz. uzuldum

  • theworldismine  (20.07.18 21:44:55)