her türlü leke çıkarıcı

son zamanlarda pasaklı, iğrenç, pislik bir insan oldum; martı bokundan dondurmaya, çim lekesinden pasa, bir sürü kıyafetim lekeli ve normal yıkamayla çıkmadı. bir tane şortumu makineye atmadan önce bulaşık deterjanı ile çitilemek suretiyle lekeden arındırdım ama o açık renkti ve özellikle sevdiğim bir giysi değildi, diğerlerini riske atmak istemiyorum.

anlaşılan bu yaz daha çok ihtiyacım olucak, bu tarz genel lekelere karşı en etkili çözüm nedir? kosla oxi action reklamı hala kulağımda ama göründüğü kadar işe yarayan bir şey mi bilmiyorum. ne önerirsiniz? (insan gibi yaşa harici ekieki)

bir kapak kosla oxi actionı bir kova suya koyup çamaşırları bastırıyorum. bir gün de bekliyor. öyle çıkıyor lekeler. bahsettiğiniz çeşitlilikte lekelerim olmadı ama deneyin zararı olmaz. hatta lekeli bölgenin üstüne de oxiden döküp öyle kovaya koyuyorum.

  • pide  (14.07.18 10:08:25 ~ 10:08:57)
@pide, teşekkür ederim, peki bunu sıvısını mı kullanıyorsunuz yoksa tozunu mu? farkı nedir biliyor musunuz?

  • Bruce  (14.07.18 10:20:58)
farkı bilmiyorum, sıvısını kullanıyorum hep. makinede sıvı deterjan kullandığımdan.

  • pide  (14.07.18 10:22:11)
pide'nin yöntemini uyguluyorum ben de. ancak leke çok zorlu gözüktüyse, bir gün kovada bekleyen çamaşırı sudan geçirip, üzerine yine biraz oxi action koyup makinede yıkıyorum bir sefer de.

ikili kombodan galip çıkan bir leke olmadı henüz ^^
  • treamorg  (14.07.18 10:27:08)
@treamorg ve @pide, renklere veya kumaşa hiçbir zararı olmadığı konusunda hemfikirsiniz sanırım? renk, kumaş türü bilmem ne ayırmadan basıyoruz galiba? bu kadar kolay olmasını beklemiyordum :/

  • Bruce  (14.07.18 10:36:08)
@Bruce (aa selam kfgds), saten veya keten kumaşlarla haşır neşir olmadığını düşünüyorum ama? satene dökülmez mesela bence.

renkte de sıkıntı yok. yalnız şöyle yapma, atıyorum bir beyaz t-shirt'ün, bir de lacivert kıyafetini aynı anda aynı kovaya lekeleri çıksın diye bırakma. o zaman koyunun kendi rengi beyaza geçebilir, onun dışında sadece ürünün kendisi, kıyafetin renginin solmasına sebep olmaz.
  • treamorg  (14.07.18 10:39:12)
içiniz rahat etmezse kuru temizleme de her zaman diğer bir seçenek. kıyafetlerim genelde orta halli kumaşlar, pamuklu sentetik vs. narin bir kumaşta ne yapar denemedim açıkçası.

  • pide  (14.07.18 10:40:26)
@treamorg, saten geceliğimi dışarıda giymediğim için leke sorunu olmuyor :P (gerçi geçenlerde şömine başındayken şarap damlamıştı ama renkler aynı olduğu için göze batmıyor)
@pide, evime yakın olan drycenter'ın leke çıkarmasından memnun kalmadım, bir de kıyafeti batırsalar yapacak bir şey yok, o yüzden kendim çözüm aradım ve sayenizde buldum sanırım; tekrar teşekkürler.

  • Bruce  (14.07.18 10:45:58 ~ 10:46:19)