Yeni evlenmiş ya da evleneceklere soruyorum?

Harcadığınız paraları detaylı olarak yazar mısınız?

Örnek:

-Düğün masrafı şu kadar
-Takı alma şu kadar
-Kiralık/satılık ev şu kadar
-Evin içini doldurmak şu kadar
-Diğer;

Hem erkeğe hem kadına ayrı ayrı toplam kaç TL'ye patladı evlilik?
Evlenmeseniz cebinizde şu kadar kaç para kalacaktı, evlendiniz ne kadar borcun altına girdiniz?

EN ÖNEMLİ SORU: Düğünde takılan takılar masraflarınızı tamamen karşıladı mı?

2018 yılında evlenmenin faturasını çıkaralım arkadaşlar. Belki bu vesileyle birçok insana da fikir vermiş olur.

not: yaş, cinsiyet, aylık kazancınızı da yazarsanız çok şükela olur.

@dark

Rakam verin abi: 100 milyar erkek, 30 milyar kadın harcadı, düğünde/nikahta 30 milyar takı takıldı falan gibisinden.
  • Belchior  (12.07.18 16:00:09)
Yeni evlenen birinden duyduğum miktar 90bin idi tüm masraflar dahil. Hepsini erkek karşıladı garibim.

  • curukturpkokusu  (12.07.18 16:06:41)
Tam bir sene önce kız kardeşim evlendi bildiklerimi yazayım (kız 30 erkek 27 yaşlar)
Kız evi düğün salonu (kına vs. organizasyon içinde) 13-14 bin tuttu babam ödedi --aynı salon bu yıl 3-4 bin fazlaymış, başka düğün yapanlardan öğrendik. ankara.

Erkek evi düğün salonu 10-12 gibiymiş üstelik yemekli :) çünkü anadoluda minik bir il- babası ödedi.

Bunların haricinde bizde evde 10 kişilik filan bir ekip düğünden 3-4 gün önceden itibaren yemek + düğün günleri servis yapar. (teyzeler, kuzenler, erkekler de çay şervisi) kazan kazan yemek, tepsi tepsi börek yapılır (her iki taraf da böyle) bunu sadece marketten malzeme alışverisi oldu (pişirmelik+ plastik servis vb.) bunları 2-3 ay boyunca kısım kısım aldık birkaç bin tutmuştur. Ancak bunu başkasına parayla yaptıramayız çünkü bizde her öğün yemek veriliyor, kahvaltıdan gece yarısına kadar. kız evinde içki olmadı. normalde erkek evinden kız evine içki gelir, onu da istemedik.

Erkek evi, düğün öncesi gün içkili evde yemeğin (bu dediğim servis kısmı hariç) içki masrafı olarak 20-25 bin harcamış. biz bunu ne yapın dedik ne de karıştık ne de gördük. söyledikleri bu.
gelen misafir için eş-dost yardımcı oldu, bende kaldı çoğunluğu (yatılı kalacaklar) araç kaldırmadık, otelde yer de ayırtmıştık, gerek kalmadı.
Bunları da aileler ödedi.

Mobilyayı+ beyaz eşyayı kızla oğlan kendileri aldı, kız tüm çeyizini kendi aldı (çoğu internetten), perde, halı vs. evlendiği ilde aldı. Ne masraf yaptılar bilmiyorum çünkü hiç soran olmadı, kendileri bile hesaplamamış olabilirler. Aileler kısmi olarak nakit para verdiler ama miktar aklımda kalmadı. 25-30 bin harcamışlarda aileler 5er filan vermiştir.

Ev kira 3+1 çift balkonlu vs. epey geniş -ama 2 evleri var aslında orası biraz karışık :) 700 filan veriyorlar. 0 ev, tadilat olmadı. Kız düğünden 2-3 ay önce o evde kalmaya başladı o zamandan itibaren eşya alındı hep o eve gitti. Düğünden sonraki 2-3 ay da sehpadır yolluktur hala alıyorlardı.şimdi hamile yine alıyorlar. eşya alışverişi hiç bitmiyor.

Gelinliği dikildi, kına kıyafeti salonun organizasyon içindeydi, damatlığı ankaradan aldılar (beden sıkıntısı nedeniyle) 1500er filan kıyafetler tutmuştur
gelin başı 500 yanındakiler de 250 filan tuttu, kız tarafı düğününde kız kendi ödedi. erkek düğününde tanıdıklarıymış ne ödediklerini bilmiyoruz.
Dış çekimi daha da başka bir şehirde yaptılar, o yüzden o biraz sıradışı, onu geçeyim.
Salonların fotografçısı vardı+ arkadaşımız bizim evde, salonda vs. çekim yaptı bunlara ayrı ödeme olmadı.

Kız evi bizim taktığımız takılar (3 çalışan kardeşi var, altını önceden almıştık beşi bir yerde taktık öyle istedi tanesi bin lira filandı x5 işte + kuşağa bilezik bizde adettir o da 3 bin filandı, damat saat filan istemedi istese alınacaktı)--> maalesef geçen yıldan beri altın da %50 ye yakın zamlandı burası fena değişmiştir.
Erkek evi takı, bilmiyorum ne kadar tuttu hiç karışmadık ama 10 tane burma taktılar o zaman 35-40 gibidir, şimdi herhalde 60 gibidir.
Dışarıdan gelen takısı (nakit+ altın) da 60 bin liralıktı. Takıya hiç dokunmadılar ki zaten her şey ödenmişti. Kasada duruyor-du en son bildiğim sonra bir şey yaptılarsa bilmiyorum.

Balayını tr'de yaptılar özel bir program yapmadılar 3-4 bin lira ödemişlerdir.
Başka aklıma gelen bir şey yok.
  • niye ama  (12.07.18 16:10:16)
Geçen yaz evlenen arkadaşım her şey dahil 100 bin gitti demişti. Söz yüzüğünden süzgece, ayakkabısına kadar toplam harcanan para. Düğünde de 50-60 bin civarı max takılmıştır.

  • buzbebek  (12.07.18 16:10:18)
henüz evlenmedik fakat;

yeni eve çıktık, kira + depozito + emlakçı = 8000 TL
ev eşyası aldık, eli yüzü düzgün beyaz eşya koltuk yatak falan hepsi içinde - tv hariç = 20000 TL (bu kalem en fazla -/+5000 TL oynar bence lükse kaçmadıkça)
tabak çanak tencere perde ıvır zıvır falan çok para harcamadık çünkü vardı, yanıltıcı fiyat vermek istemediğim için bu kalemi sadece 2000 TL ile bırakıyorum ama bence daha fazla tutar.
henüz takı almadık, sadece bir teklif yüzüğü var o da pırlanta filan değil zaten yüzüğü de ben almadım o yüzden fiyatını bilmiyorum. alyans alıcaz, ona da maksimum 1500 TL diyelim. (bu kalemi tamamen salladım, bu bütçeyle çıkmak istiyoruz diyelim)
kına nişan falan yok, kafayı yemedik.
düğün yapmıyoruz, nikah düşünüyoruz ama henüz başvurmadık. belediyeden baktığımda 750 TL gibi bir kalem gördüm, buna defter masrafı falan da eklensin oldu mu sana 900 TL.
gelinlik henüz bakmadım ama etraftan hep minimum 5000 TL gibi şeyler duyuyorum, zaten nikah olacak belki de giymem diyorum resmen heves bırakmadılar beş bin ne lan it :(

bütçemizi kadın erkek olarak ayırmıyoruz. sevgiliyken yaptığımız harcamaları beraber ödedik hep gücümüz yettiğince, evlilik hazırlığı süresince de bu kural bozulmadı çok şükür. aileler de birazcık yardımcı oldular sağolsunlar. düğün yapsak muhtemelen o para çıkardı, fakat kısa vadeli de olsa borç yapmak kredi ödemek istemiyoruz. yaşlar 30 üstü. düğünden gelecek paraya bel bağlamak istemiyoruz.
  • evde liyakat kalmamis  (12.07.18 16:11:30 ~ 13.07.18 10:10:17)
Cevaptan bağımsız olarak bir şey söylemek istiyorum. Düğünde takılan altın olayı çok değişken, ailelerin çevresine göre, kardeş sayısına göre, evlilik sırasına göre bir sürü şeye göre değişebilir. Şöyle ki abla kardeş evlenir birisine 60 bin liralık altın takılır, kız tarafının ilk düğünüdür, erkek evi çok varlıklıdır. Arkasından kardeş evlenir 15 bin liralık takı takılır. Evin küçük çocuğu ile evlenmiştir, erkek evi önceki çocuklarda altınları toplanmıştır, malum ablanın düğününde de geçmişte olan borçlar gelmiştir. Özetle düğünden gelecek altına asla güvenmeyin. Kendi bütçenizi ortaya çıkarın. Düğün için mesela yemekli olsun, alkol de olsun derseniz bambaşka bir maliyet çıkar, sadece nikah arkasından kokteyl olsun derseniz bu fiyat çok düşer. Ortalama bir şey çıkarmak bence çok zor.

  • elikası  (13.07.18 11:22:15)