yurtdışı mezuniyet ve Denklik işlemleri

Arkadaşlar Avrupa birliğinde denkliği olan bir okuldan mezun olup Türkiyeye dönünce denklik alanlarınız var mı?

hangi adımlar gerekli?

ve ne kadar sürüyor tüm işlemler?

teşekkürler şimdiden. :)

2014 senesinde tam olarak bunu yaptım. YÖK'ün sayfasında gerekli belgeler listesi vardı. onları tamamlamıştım diye hatırlıyorum.

Başvuruyu Ankara'ya gidip kendim yapmıştım YÖK merkezine (Bilkent). Posta ile de gönderebiliyorsunuz ama konu diplomalar vs gibi belgeler olunca postada kaybolması ihtimalini riske etmedim. Bir de klasik Türk bürokrasisisnde (ama bunun bilmem ne fotokopisi de lazım" durumlarına hızlı tepki vermek için kendim gittim. Bir kaç büroya gidip geliyorsun ama 2-3 saatte halletmiştim. Sabah 6 uçağıyla İstanbul'dan Ankara'ya gidip, 14 uçağı ile geri dönmüştüm. Sen hesap et ne kadar sürdüğünü.

Cevap ve denklik belgesinin gelmesi yaklaşık 3-4 ay sürmüştü.
Bildiğim kadarıyla kritik bir konu daha önce aynı okuldan mezun birinin denklik alıp almamış olması. Benden önce biri almıştı, onunki daha uzun sürmüş ve daha fazla belge istemişler.
  • burfak  (12.07.18 15:22:44)
Lisans-yuksek lisans ise artik online basvuru var, yakin zamanda cok sey degisti. O yuzden buradaki cevaplara degil, YOK'un sitesine bakin. Eger doktora ise UAK'a bakacaksiniz.

  • evrim halkasi  (12.07.18 16:15:13)