yurtdışında çalışmak

yurtdışında çalışma şartlarıyla ilgili merak ettiğim bir şey var. değişken bir soru ama kazançlar nasıl? youtube'taki videoları izliyorum. mesela bir adam vasıfsız işler yaparak 2500 dolar kazanıyor. mesleğe göre değişkendir ama mesela avrupa'daki ülkelerde de yeni mezun birine türkiye'deki gibi asgari kazançlara yakın para veriliyor mu? vasıfsız işlerle bile 2500 dolar kazanılıyorsa az buçuk vasıflı bir insan 3500 altına düşmez sanırım. yanılıyor muyum?

türkiye'de eğer kobilerde çalışıyorsanız cumartesi çalışmak, fazla mesainin ödenmemesi, sigortanın tam maaştan yatmaması bir kural gibi artık. abd'de ve avrupa'da böyle şeyler var mı?

Yanılıyorsun. Vasıfsız işlerde 2500 dolar kazanmak çok zor. Saati 10 dolara çalışan günde 80 ayda 2400 dolar alirsin ama saati 10 dolara vasıfsız iş bulmanın zor. Ayrıca artık ABD'nin her yerinde İspanyolca bilgisi arıyorlar.

Vasıflı iş bulman için öncelikle 350 milyon Amerikalı dururken neden seni almaları gerektiğini kanıtlamak gerekli.

Her türlü iş bulma prosedürü zor. Ülkeler seni almamak için ellerinden geleni yapacaklar.
  • Traveller  (11.07.18 11:19:53)
min. saatlik ücret 7-8-10 dolar civarında değil mi? iş aramak içi sormadım. eğitimli, kalifiye kesimin gelirini merak ediyorum. geçenlerde bir duyuru vardı. biri londra'da bazı yeni mezun bankacıların 50 bin dolar aldıklarını söylemiş yıllık. öğretmenler de birim olarak türkiye'dekine yakın alıyorlar sanırım. saatlik ücret min. 7-10 dolar civarındaysa bir öğretmenin ayda 3-4k alması garip geldi.

  • nick bulamadim  (11.07.18 11:38:16 ~ 11:53:30)
almanya'da öğretmenler 2500-3500 euro arasında alıyor. çalışılan okul türüne ve kıdeme göre değişiyor.

  • burya  (11.07.18 11:50:32)
Bankaci o parayi aliyor da nasil bankaci aliyor? Turkiye'de de ayda 30 bin lira alan bankacilar var.

Egitimli kesim 3000 dolar kadar aliyor. Turk parasini dolar cinsinden dusun. Ogretmen 3000 lira aliyorsa, 3000 dolar aliyor gibi. Ancak ABD'de universite okumadan, green card'in olmadan ya da bir vatandasi ile evli olmadan cok cok zor.
  • Traveller  (11.07.18 12:01:23)
yok onu yanlış ifade etmişim düzelttim. aylık değil yıllık brüt 50k demişti. net 45k imiş. ona şaşırdım. yabancılar için demiyorum. sıradan bir amerikalı saatlik 10 dolar kazansa 2400 kazanıyor. eğer bir öğretmen de 2500-3000 dolar kazanıyorsa garip. bir lisans mezunu ne kadar kazanıyor? çünkü türkiye'de lisans mezunu bile asgari ücret alabiliyor. öğretmenler, avukatlar 2 bin liraya çalışabiliyor. insanlar fazla mesailerini alamıyorlar. maaşı 7-8 bin lira belki ama sigorta farklı bir ücretten yatıyor. yurtdışında böyle üç kağıtlar var mı merak ediyorum.

  • nick bulamadim  (11.07.18 12:08:07)
almanyada hafta 40 calisma saati icin genel maalar;
- herhangi bir ozel egitim gerektirmeyen isler market kasiyeri, garson yaklasik 1500-1500 euro aylik net alir.
- ozel bir vasfi olan isler ornegin tesisatci, bahcevan, kuafor vs 1800-2300 alir.
- yeni mezun universite ogrencisi ornegin makine bolumunden mezun ise 1800-2200 alir
- yazilim, makina, elektrik, elektronik muhendisi 2800-4000 arasinda alir.
- doktor 5000 den baslar 20.000 e kadar gider.

tabi bu rakamlar agirlikli ortalamalar, istisnalar elbette var. ornegin 2000 alan makina muhendisi de vardir, 20.000 alan da vardir ama genelde maaslar bu seviyelerde. Almanyada 4 kisilik ailenin uygun seviyede gecinebilecegi minimum rakam 2000 euro, bunun altinda geliri olan 4 kisilik aile ancak kira yardimi, sosyal yardim, cocuk parasi gibi ek destekler almak durumda kalir. tek kisi ise minimum 800 euro ile gecinebilir, ama biraz rahat etmek icin 1300 iyi bir rakamdir. Ayrica almanyada bizdeki anlamda bir asgari ucret uygulamasi yok ama issizlik parasi, kira yardimi vs ile calisilmasa bile 1300 euro gibi bir para alindigi icin bunun altinda bir rakama calismak mantikli olmaz. ayni mantikla 1500 euro icin 40 saat calismak veya 1300 euro icin hic calismayip sosyal yardim almak da secenektir ama sosyal yardim almak mantikli biri icin en son secenektir cunku bir kere bile sosyal yardim alan biri uzun sure bankadan kredi cekemez, araba almaya kalksa taksitlendirme yapamaz. O nedenle genelde insanlar 1500 den baslayan islerde calisirlar.

sigortanin yatmamasi ihtimali cok cok dusuk, ciddi yaptirimlar var. hafta sonu, ozellikle pazar gunu, ve ayrica gece mesaisinde calisilirsa ekstra normal maasdan daha fazla odenir. bu nedenle ozellikle turkler fabrikalarda gece mesaisinde calisiyorlar ki daha fazla kazansinlar. fazla mesai cocunlukla izin gunu seklinde odenir, ama para olarak da odeyenler var.
  • emrahday  (11.07.18 12:37:59 ~ 12:59:33)
@emrahday fazla mesai, sigortanın tam yatmaması vs. kesin yok değil mi? çünkü kurumsal bir yerde çalışmıyorsan türkiye'de bunlar kural gibi bir şey olmuş maalesef. yenilikçi, rahat, özgür geçinen startuplarda bile oalbiliyor böyle sömürü. çalışanın aldığı maaş farklı sigortada görünen farklı mesela. lisedeyken türkiye'de çalışmak istediğim bazı sektörler vardı ama sırf bu zihniyetten ötürü koşarak kaçtım.

mühendis maaşları 2800-4000 arası demişsin. tecrübeli mühendisler için mi bu maaşlar? 7-8 alan mühendisler istisna mı yoksa 3-5 yılda artabilir mi? çünkü türkiye'de kalburüstü bir yerde çalışan mühendis, iktisat-işletme mezunu 7-8k kazanabiliyor rahat.
  • nick bulamadim  (11.07.18 13:44:40)
Almanya için ek:

- Aylık asgari ücret diye bir durum yok. 40 saatlik iş bulamayabilirsiniz. Zira, kalifiyeler de bulamayabilir. Saat başına asgari ücret var. Yeni mezun arkadaşım, haftalık 38 saate ulaşana kadar 4 yıl geçti. Akademide de öyle fulltime bulmak hiç kolay değil.

- Eğer bir yer sizle yıllık kontrat yapmıyorsa “honorar” olarak çalışıyorsunuz, sigortayı siz ödeyecekseniz kendiniz. Freelance gibi? Burada da vaktinde ödemeler yapılmayabiliyor.

- En ama en önemlisi. Türkler ile iş yapmayın. Adı sanı olan bir yerde çalıştım ve düzenli fatura yolladım, Ağustos’taki işin karşılığını zor zar - onlarca mail atarak - ocakta aldım.
  • buf-e kür  (11.07.18 14:39:43)
peki bu saatlik iş beyaz yakalılar için de mi aynı şekilde? yani bir beyaz yakalı bir şirkete girdi diyelim. nasıl çalışıyor? ben maaş yıllık anlaşılıyor ve normal 8-5 çalışıyor sanıyordum.

  • nick bulamadim  (11.07.18 14:50:44)
Birinci sorunuza cevap: Evet, zaten verdigim ornekteki kisi de üniversite mezunu. Is ilanlarina bakin, fikir edinirsiniz. 20 saatlik, 14 saatlik isler var, bunlar da 2-3 yillik kontratla olabiliyor. Cok insan biliyorum yeni mezun olduktan sonra birkac yil fulltime is bulamayan. Reklamcisindan, televizyoncusundan, mimarina ya da ogretmenine kadar farkli alanlarda calisiyorlar.

Ikinci soruya cevap: 8-5 vardir elbette. Calisma saatleri cok farkli olabiliyor. Mimar arkadasim sabah 6da gidip isini bitirip erkenden cikiyordu. Benim calistigim yerde ise 8.30-17.00 idi calisma saatleri. Cok standart calisma saatleri olmayabiliyor.
  • buf-e kür  (11.07.18 17:39:38)