Spor-diyet işleri (bir de l-carnitine)

bugün öğlen bir porsiyon şehriyeli et yedim. şehriye miktarı az değildi. bundaki esas gayem de biraz karbonhidrat alıp akşam spora giderken onun enerjisiyle cardio ve ağırlık çalışmak.

1. ok mudur? yoksa 1 porsiyon çok mu fazlaydı? 1 avuç şehriye, kalanı et mi olmalıydı?

ikinci sorum da, l-carnitine'in daha etkili olması için sanırım vücuttaki enerji ihtiyacının artması gerekiyor. bu öğlen yediğim karbonhidratlı yemekten sonra, akşam 7deki spor için l-carnitine içmek hatalı mı olur?

bilgiler:
90kg'yim, 75kg ye düşmem lazım. genelde yalnzıca kilo vermek için spor yapıyorum. vücut geliştirme gayem yok.
öğle yemeğini tam 13.00'da yedim. işten 6da çıkıcam, 18.40-19.00 gibi salonda spora hazır hale gelirim.

sabah iştahım yoktu kahvaltı yapamadım. bugün tek öğün bununla spora gidip akşam yeşil çay-badem-peynir yemeyi düşünüyorum.

tok karnına içtiğim l-carnitinden hiçbirşey anlamıyorum mesela ben.
aç karnına etkisini daha fazla gösteriyor.

  • füt  (10.07.18 16:51:40)
Karnitin düşündüğünüz gibi bir madde değil, Karnitin vücut tarafından üretilen bir aminoasit, görevi taşıyıcılık yapmak. Yani kanda serbest hale gelen yağ asitlerini alır, mitokondriye taşır, burada da ATP üretilir. Karnitinin başka bir görevi yok, bu görevini yerine getirmesi için de kana serbest yağ asidi salınması lazım, sen ne kadar yağ asidini aktif hale getirirsen, Karnitin de o kadar yağ asidini taşır. Yani sen 1 birim yağ asidi salınca, Karnitin de 1 birim yağ asidi taşır. Sen dışarıdan 10 birim Karnitin alınca o Karnitinler 10 birim yağ asidi taşımaz, mevcutta ne varsa yine onu taşır. Ha sen 10 birim yağ asidi salarsan, vücudun kendisi zaten 10 birim yağ asidi taşımak için gerekli olan Karnitini kendisi üretir, ekstra dışarıdan almaya gerek yok. Öncelikle bunu belirteyim. Yani sen dışarıdan nasıl alırsan al, hepsi çiş yoluyla atılıyor bir etkisi olmuyor.

İkinci olarak, 1 porsiyon çalışma günü için normal ama önemli olan toplamda ne kadar kalori aldığın. Yani toplam alman gereken kaloriyi geçmiyorsan günün geri kalanında yediklerinle-yiyeceklerinle birlikte, çok sıkıntı olmaz.
  • angelus  (10.07.18 17:03:33)
merhaba. öncelikle karbonhidrat protein ve yağ hesaplamalarınızı yapmanızı tavsiye ederim. yağ yakmanız için günlük yaktığınız enerji aldığınız enerjiden fazla olmalı.

örneğin günlük 2500 kcal ihtiyacı olan birisi 2000 kcal almaya başladığında diyet haline girer ve -protein yağ karbonhidrat mikrolarını da uygun miktarda dağıtarak- yağ yakmaya başlar. buradaki en önemli noktalardan birisi kıstığınız kaloriyi karbonhidratlardan kısmak. size tavsiyem, myfitnesspal adlı programı kullanmanız. kilonuz ve hedeflerinizi yazdığınız zaman size ihtiyacınız olan tüm protein yağ karbonhidrat miktarlarını çıkartıyor. yediğiniz yemekleri gram hesabıyla yazarak gün içinde alacağınız kaloriyi ayarlayabilirsiniz.

ayrıca ağırlık çalışmalarının yağ yakım sürecini hızlandırdığı biliniyor. kas kütlesi kazandıkça yağlarınızda azalma olacaktır.
  • jpsartre  (10.07.18 17:52:54)