Ev tadilatı hk

20 yaşında bir evde oturuyoruz. Mutfağımız ve banyomuz çok kötü. Evin geri kalanı elektrik tesisatı dışında mis. Annem kredi çekip yaptırmak istiyor. Kendisi sezonluk tütün işçisi. Fabrikaları bazen açık bazen kapalı. Babam emekli ama daha önce gizlice kredi çekip bahiste batırmış. Kredi borcu sene sonu bitiyor ama şu an maaşı yok. Annem yine de kredi çekip mutfak ve banyoyu güzelce yaptırıp temiz temiz oturmak istiyor.

Bense hesaplı ve kullanışlı bir çözüm bulmak istiyorum. Annem mutfak dedikçe gözümün önüne deprem sahneleri, iç savaş falan geliyor. O harcamaları boşa yapacakmışız gibi hissediyorum.
Benim bozuk psikolojimi kenara bırakıp tadilat işind odaklanırsak sizce nasıl bir çözüm uygun olur?

>Benim bozuk psikolojimi kenara bırakıp tadilat işind odaklanırsak sizce nasıl bir çözüm uygun olur?

Soruyu tam anlamadim ama... Fiyat alınır yapilacak seyler icin fiyat uygunsa yaptirilir iste.

Yoksa yaptiralim mi yaptirmayalim mi diye mi soruyorsun? Onu bilmek mumkun degil ne kadar geliriniz gideriniz birikmisiniz var bilmeden.

Ote yandan kotu mutfakli banyolu ev insanin ustune ustune gelir dogru, psikolojik olarak da ihtiyaclari olabilir sizinkilerin.

Evin degerini de arttirir. Yani ev sizin oldugunu varsayiyorum tadilata giriyorsaniz, harcanan para bir cepten diger cebe giren para bir yerde cunku kendi mülkünüz ve modern banyolu mutfakli evin degeri o is icin yapilan masraftan fazla bir sekilde artar bir gun satacak olsaniz.

Kentsel donusum falan soz konusuysa bulundugunuz cevrede o zaman belki bosuna olabilir. Bina yakinda yikilacaksa falan...
  • robokot  (10.07.18 15:02:36)
hocam yaptırın yazıktır.

  • lcha  (10.07.18 15:04:52)
mutfak ve banyo o kadar önemli ki. salonda üzerine güzel mobilya koyarsın yine göze hoş görünür ama eski bi banyo, kararmış derzler, sarı sarı lekeler... bence imkan varsa yaptırın.

  • elorelia  (10.07.18 15:06:24)
şu dönemde kredi çekip hiçbir iş yapılmaz, yaptırılmaz. varsa borç alabileceğiniz eş dost o şekilde yapın. sakına kredi çekmeyin

  • silah taciri  (10.07.18 15:06:29)
Ben de kredi çektirmek istemiyorum ama babam bahis bağımlısı ve tahtaları eksik bir adam. Biz kredi borcumuz olsun deyip idare etsek o gidip gizli gizli çekip gene parayı batıracak. Bir sene iyi bir işte çalıştım adam bana araba al diyor sjsjsjsjsjs vallahi kafayı yicem. Ben araba alanlara enayi gözüyle bakıyorum adam araba istiyor ki bende sadece on bin lira var.

Duyuruyu tam olarak neden açtım bilmiyorum. Herhangi bir konuda kafa açıcı yorumlar gelebiliyor. Ben de ev tadilat işlerinde akıllıca bir trend falan vardır haberim olur diye düşündüm sanırım
  • taktikmaktikyokbambambam  (10.07.18 15:18:05)
o zaman babanın borcunun bitmesini bekleyin ve ona kredi çektirin. böylece bahise yüklü para da yatıramaz. annen de o zamana kadar para biriktirsin.

  • petekpare  (10.07.18 15:24:30 ~ 15:44:03)
Geçen bir banyo tadiladı gördüm instagramda. Şu: www.instagram.com

Bazı şeyleri boyalarla filan kendiniz halledebilirsiniz belki. Sizin mutfak banyoyu görmediğimden tam bilemiyorum tabii ama eliniz yatkınsa boya, hazır kartonpiyerler (tavana yapıştırmalık), bataryaların değiştirilmesi gibi şeyleri sizler de yapabilirsiniz. Daha az maliyetli olur. Mesela batarya değiştirmeyi Youtube'dan bakarak halledebilirsiniz.
  • inawen  (10.07.18 15:31:39)
Ben kayınvalidemin evi için eşimi ikna ettim zar zor. Evi tadilat yaptırdım. Ev adana'da. Tadilat için yirmi bin lira kadar para gitti.(Mutfak dolapları, banyo, iki tuvaletin ikisi de tadilat gördü. Ayrıca doğalgaz ve tesisatı bağlandı. En son ise boya badana ve yerlere lamianant döşenmesi ile tadilat bitti. Tabi bir de mutfağa ankastre set yapıldı.)

Onlar kredi çekeceklerdi bu iş için. Ben kredi çekerek aldığım arabamı sattım. Eğer kredi çekeyim de yaparım derseniz hiç ben de tavsiye etmem. Çünkü; anneniz geçici olarak çalışıyor. Tütün ithal edilmez belki ama fabrika ben çalışmıyorum derse kredi borcu sizi zorlar. Nitekim biz binmediğimiz arabanın borcunu ödüyoruz. Eğer para birikir veya parayı bir yerde tutarsanız çok iyi olur. Çünkü fiyatlar uçuk, her şeyde olduğu gibi.

Tadilat sonrasında kayınvalidemin güzel ve rahat bir evde oturması ise işin iyi tarafı. Son olarak @petekparenin dediği de çok mantıklı. Tadilat yaptırın parayı idareli kullanarak.
  • ceyhan prensi adana  (10.07.18 15:40:05)
banyo için birşey diyemeyeceğim banyo her türlü biraz para tutacaktır ama mutfak için şunu önerebilirim. büyük yapı marketlerde hazır mutfaklar var. yani ölçüleri standart, eğer o ürünü beğenirsen yapı marketinin ustaları gelip evine yapıyorlar. bu hazır mutfaklar inanılmaz ucuz rakamlara satılıyor. atıyorum piyasada mutfak dolabı işi yapan bir ustaya 4000 e yaptıracağınız bir mutfak dolabını orada montaj dahil 1000 lira bir rakama alabiliyorsunuz. tabi kullandıkları malzeme daha dandik oluyor elbette ama inanın kullanımda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. ben 40 yıllık bir lojman evine bu şekilde mutfak dolabı + tezgah + alt dolap üst dolap seramiğini de yaptırmıştım. 2000 tl ye falan halletmiştim. her gören de çok beğenmişti. yani totalde küçük dokunuşlarla eski evler de oturulabilir hale gelebiliyor. kalkıp müteahitin birine gereksiz para kaptırmayın. gidin ustaları siz bulun, derdinizi ne istediğinizi anlatın. biraz daha zorlanırsınız elbette ama o elinizdeki 10 bin liraya baya birşey yapabileceğinizi söyleyebilirim. :)

  • atar ramazan  (10.07.18 16:18:57)