maddiyat

aldığınız maaşın kaç tl. olduğunuzu eşinize söylüyor musunuz, örn. 3,5 alıp ta 3 denmesi bir problem mi?

babam pintilikte cigir acan bi adamdi, eve harcadigi tek kurusu yoktu, ustune anneme cokerdi kendi dukkanina olan seyler icin bile. annem hep para saklardi ondan, maasini soylemezdi. he mantikli olan bunlarla ugrasmadan bosanmasiydi ama olamadi maalesef. o yuzden evet saklanmasi problem.

  • pide  (09.07.18 10:00:10)
tabii ki problem. daha doğrusu söylememene sebep olan şey halihazırda bir problem olsa gerek.

  • Bruce  (09.07.18 10:03:29)
Evet problem. Eş dediğin en yakının olan kişi değil mi, neden dürüst olmuyoruz kendisine karşı?

O farkı hobin için, ailene yardım için, en basiti kendini şımartmak için kullanacaksan söylersin dürüstçe anlayış gösterir aşırı saçma bir hareket değilse. He kumar gibi ikinizi de etkileyen bir şeyse o zaman da kime ne diyemezsin bu kez ikinizin problemi oluyor o da.
  • chicha  (09.07.18 10:08:50)
Bence problem. İdeal evlilik 10 lira ile 8 lira alan eşlerin ortak 18 liralarını kullanarak beraberce kredilerini ödedikleri, harcamalarını yaptıkları, birikimlerini yaptıkları bir finansal yapıya sahip olmalı bence. Örneğin ortak hesap açılabilir. İkisi de parayı ortağa atar. Oradan harcalar. Biri diğerinin ek kartına sahip olur. Kredi kartı harcamaları da ortak olur böylece.

  • twelfth  (09.07.18 10:11:03)
saklanan miktar ile borç ödeniyorsa, kendi hesabı var ama o benim param diyor ve oradan sadece borç olarak verebilirim sana diyorsa, ötesi beni ilgilendirmez diyorsa, extra para olursa bana altın yapacaksın banane diyorsa saklanır.

  • firemanjonny  (09.07.18 10:15:43)
Ortak hesaba karşıyım ama herkes herkesin kazancını net şekilde bilmeli diye düşünüyorum.
Faturaları kadın ödesin, kirayı koca ödesin gibi bir paylaşım yapılmışsa da aydan aya maddi durumda meydana gelen dalgalanmalarla, payına düşeni ödeyemeyecek duruma düşen eş diğer eşten yardım isteyebilmeli.
Şeffaflık iyidir, zarar gelmez.
  • megalomaniac  (09.07.18 12:01:46)
çok büyük bir problem

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (09.07.18 12:10:03)
Oha daha ne problem olacak, dürüst olmama sebebine bak : para. Gecmis olsun kardes

  • her giriste sifresini unutan adam  (09.07.18 12:48:13)
Nedenini söylüyor ve ikna ediyorsa, olur. Ne bileyim şu an az kazanıyordur, ailesine yardım ediyordur, geçici maddi sorunları vardır, konuşmak istemiyordur kazandığı hakkında vs...

“Borcum var, az para elime geçiyor, bu konuda konuşmak/maaşımı söylemek zoruma gidiyor.” demek ile mesela, 5000 kazanıp 4500 kazanıyorum demek ya da gizliden yatırım yapmak, aynı şey değil.
  • buf-e kür  (09.07.18 13:24:30)
konu eş olunca problem tabi ki. neden saklanır ki böyle bişey?

  • elorelia  (09.07.18 15:36:12)
ciddi bir problem. paranın konu olmaması lazım ama yalan söylemek neden?

  • alaimisema  (09.07.18 16:43:19)
buf-e-kur + 1
Nedenine bakar.

Sizi sucladigimi dusunmeyin kesinlikle. Soyle bir entry yazmistim zamaninda.
eksisozluk.com
Hep babadan maasin saklandigi ortamlarda buyudum. Bizim evde de annem babama maasini soylemezdi, cunku kenara ayirirdi. Babam savurgan bir adam oldugu icin ve ortada 5 TL gorse onu harcamamak battigi icin; annem hep parayi saklardi. O para da ileride kara gun parasi olarak geri donerdi. Ayni sekilde, bir arkadasimin annesi de ayni seyi yaparak kizinin dersane masraflarini cikarmisti zamaninda. Saklanan, soylenmeyen, yalan dolan gizlenen parayla buyuduk. Benim buyudugum cevrede maas saklanirdi. Ayni cevrede bosanmak da tabuydu tabii, o yuzden bu yolu tercih etmeleri nedeniyle suclayamiyordum da.

Maasi saklama ihtiyaci hissetmek daha buyuk bir problemin habercisi tabii ki de, bu problemi bosanmak yerine maasin basit bir kusuratini saklayip biriktirerek cozmeyi tercih ediyorsa, bana laf dusmez. Iki cozumun de gecerli nedenleri var. Ikisini de yargilamam.

Acikcasi para benden saklansa sucu kendimde ararim "Korkutuyor muyum, benden neden cekiniyor" diye. Kimse durduk yerde yalan soylemek istemez (ozel bir durumu, vb yoksa), biri benimle konusuyorken yalana siginma ihtiyaci hissediyorsa, kendime donerim once "Neden guvende hissetmiyor" diye. Guvende olacagi ortami yarattigima kanaat getirirsem, ancak o zaman yalanciyi suclarim. O parayi harcadiginda kizacak misiniz mesela, ailesine gonderiyorsa veya birine yardim ediyorsa "Salak misin, niye biz ona yardim ediyoruz" mu demenizden korkuyor. Savursa "Oha, bu kadar parayi nasil savurursun" demenizden cekiniyor ya da siz harcamadan once o mu harcamaya calisiyor, kara gun parasi mi yapiyor. Yoksa, sadece saklamak icin mi sakliyor. Atiyorum, uyusturucu aldigi icin mi sizden sakliyor. Belki bir gerekcesi var, belki de hakkaten. gerekcesi yok. Neden ve motivasyon iki tarafli cok onemli.

Saklanan pay da onemli bence. Ornegin 10.000 alip 7.000 aldim demesi ile kusurati saklamasi bence ayni sey degil. 3500 alip 3000 aldim demesini sallamazdim sahsen. "500'unu de savursun, o kadar calisti kazanmak icin" derim. Kusuratini benim bile sallamadigim oluyor, ki geldigim yerde az paraya calisiyorum. 500 TL benim yalan, dolan, kandirildim esigimi gecmiyor.

Su ana kadar maasimi saklama ihtiyaci hissetmedim, cok ortada bir maasim var ve zaten maasinin ne oldugu cok belli bir isim var ama oyle bir durum olursa, en azindan kendi durumumu degerlendirene ve bir karara varana kadar saklarim.
  • aychovsky  (09.07.18 18:22:38 ~ 18:45:06)
üğpoıuy +1

  • bugun hava gunluk gureslik  (10.07.18 01:20:25)