The Dark Knight hakkında?

Bu film hakkında "sinema tarihinin en iyi filmi" ya da "en iyi birkaç filmden biri" gibi yorumları ve İmdb sırasını görünce kan beynime sıçrıyor. En iyi film ne demek yahu? Dünya sinema tarihindeki onca filmle onca yönetmene hakaret değil mi bu? Dünya kadar film izlememiş olsam da hiç yoktan 550 küsür film izlemişim 5-6 yılda ve teknik olarak dahi bırakın ilk 50'yi, ilk 100'e bile giremez bence o film. Ben mi abartıyorum yoksa dünyanın en iyi filmi Dark Knight diyenler mi? Aslında ortalama üstü kaliteli bir film ama bu fanboylar yüzünden antipati oluştu buna da Nolan'a da.

Bu filmde özel olan ne? Adamın karakteri çok iyi canlandırması ve sonradan intihar etmesi mi heyecanlandırdı böyle fanboyları ki İMDB Top 250'de bile 4.sıra gibi yüksek bir konumda sırıtıyor? Fanboyların genel yaş kitlesi acaba teenager mi?

bi filme en iyi film diyebilen insan bana tuhaf geliyo zaten. bana en sevdiğim filmi soran olunca da tuhafsıyorum nasıl 1 tane seçilebilir o kadar güzel şey arasından. dark knight'a gelirsek bence baya iyi film, şimdinin süper kahraman filmleri gibi amatörü eğlendiricek iş değil bi kere sağlam bi felsefe üstüne kurulu, nolan'ın işi. peki heath ledger joker rolünden sonra psikolojiyi iyice bozup ölmese imdb'de 4. olur muydu tabiki hayır. o açıdan bakarsak hakettiğinden yüksek yerde ama bence bundan çok daha büyük saçmalıklar var imdb 250'de. popülist bi listede olması da çok doğal bu tarz saçmalıkların. tabi en taşaklı 100 film eleştirmeni bir araya gelip bi top 250 hazırlasa onda da bi sürü saçmalıklar bulucaz sen de ben de, liste işi böyle yani çok göreceli işler bunlar pek takmamak gerek. böyle konuşmama rağmen bazen ben de sinirleniyorum ama en azından imdb listesini bi 5 yıldır falan aştım darısı indie sitelerin listelerini de aşmama.

  • semaforo de medianoche  (07.07.18 03:05:33)
sinemada izlemiştim vizyondayken inanılmaz abartı bi hype vardı. salondan çıktığımda küfretmiştim. bok gibi film bence. heath ledger'ın oyunculuğundan başka bi olayı yok. tamam adam güzel oynamış falan da gerisi çöp onu napıcaz. nolan'ın batman üçlemesinden sadece ilk film bir şeye benziyor. ikinci ve hele üçüncü film rezalet.
zaten nolan'ın kendisinin ve her filminin böyle sürekli abartılmasına ayar oluyorum ben de. aşırı vasat bir yönetmen bence neyini abartıyorlar anlamıyorum bir türlü.
nolan günümüzün kubrick'i diye dolaşan hadsizler vardı bir ara. artık pek yoklar sanırım. nolan kim kubrick kim allasen. nolan kubrick'in tahtına oturmuş. yavaş otursun da saçı başı dağılmasın.
  • rotten head  (07.07.18 07:57:43 ~ 08:29:25)
film kötü değil nolan da kötü bir yönetmen değil. film de nolan da sıradan ama ön sıradan. abartanlar onlar sen değilsin. ben de nolan'ı severim ama misal dunkirk bok gibi bir filmdi.

2500+ film, 100'e yakın da dizi izlemiş birisiyim
  • washe  (07.07.18 10:51:13)
öncelikle dünyanın en iyi filmi dark night diyen kimseyi görmedim ben, sinemadan anladığı karanlık odada video izlemek olan insanlar için olabilir ama onları da dikkate almaya gerek yok zaten.
sen de iyi bir sinema izleyicisiysen bu iddiayı dikkate alıp bu kadar kendine dert çıkartmazsın.

dark night fanboyları teenager'lar olan bir film değil ayrıca, şimdiki bir liseliye izletsen avengers daha güzel ağbi der.

sinema gibi halkın en alt tabakasına dahi inmiş bir sanat dalının en iyisini belirleme görevi birilerine "düşmüyor", haliyle bir insan için dark knight'ın en iyi film olması gayet anlaşılabilir bir durum çünkü o insan için sinema tam olarak bu kadar. kaldı ki bir hollywood filmi olarak olabilecek en "sanatsal" halde çekildiği için gişe filmleri arasındaki "en iyi film" olduğunu savunanlar olabilir, normaldir.

ama sen sinemayı gişede izlemelik eğlence sunmak değil de izleyene bir şeyler anlatmak, içinde derin duygular uyandırmak, üzerine düşündürtmek, hayatı sorgulatmak olarak görüyorsan; yani işin sanat boyutuna geçiyorsan o zaman dark kinght senin bahsettiğin klasmana bile girmiyor çünkü çekilme amacı bu değil. "sanat filmi", "festival filmi" dediğimiz filmleri seviyorsan ve senin için "gerçek sinema" bu filmlerden oluşuyorsa dark knight en iyi film diyenleri ciddiye alıp çürütmeye bile kalkmaman lazım çünkü o kişi bu bilinç seviyesinde değil ama sen öylesin. ancak bu yola giriyorsan demek ki sen de bahsettiğin "sanatsal" bilinçte değilsin anlamı da çıkıyor.

sanıyorum biraz elitist bir yaklaşım getirmeye çalışıyorsun ama seçtiğin örnek seni pek haklı çıkartacak bir örnek değil, bu yolda yürüyeceksen biraz daha mesafe aldıktan sonra bu toplara gir derim naçizane.
  • Bruce  (07.07.18 11:13:33 ~ 11:14:35)
En iyi süperkahraman filmlerinden biri. Eğer çizgi roman okuyorsan anlayabilirsin. Brian Azerello'nu yazdığı ve Lee Bermejo'nin çizdiği Joker isimli romandan esinlenmiş gibi durmaktadır.

Joker, Suicide Squad'taki gibi extreme bir tip değildir. Aynen filmdeki gibi bir karakterdir. Yani daha gerçeğe yakındır ve uçuk kaçık tiplemeler yoktur.

Mesela Killer Croc, mezbaha işleten iri yarı zenci bir mafya babasıdır. Herif sürekli et yemektedir ve suratı vücudu falan pütür pütür bir hastalığı varmış gibi çizilmiştir. Dark Knight'ta Joker, sahte Batman'lerden birini mezbahada öldürmektedir. Bunun da çizgi romandaki Killer Croc'a gönderme olduğunu düşünmüştüm.

Yani karakterler gerçek olabilecek tipler gibi yaratılmış ve bu yüzden de bir hayali kahraman filminden çok, gerçekçi bir aksiyon filmi havasında.
  • malheiros  (07.07.18 12:22:30 ~ 18:51:45)
Yıllar önce izledim, zevkime de güvenirim. Aşırı abartılacak bir yapım değildi Dark Knight. Tıpkı diğer süper kahraman filmleri gibi.

Abartacaksak gelin Matrix üçlemesi abartalım, Lotr abartalım, Fight Club'ı abartalım, Star Wars abartalım bunlar daha çok hakeder bence. Tabi zevk meselesi
(bkz: herkesin hayatına kimse karışamaz)
  • bos gezenin bos ustasi  (07.07.18 14:20:59)
Çekim teknikleri, kameralar vb olaylara çok para harcadıkları için olabilir. Dünyada sayılı bulunan kameralardan birini parçalamışlar hatta.

  • Delay Fuze  (07.07.18 18:28:41)
Oncelikle bir filme en iyi film diyebilmek tuhaf geliyor +1

Bana sorarsan onlar da abartiyor sen de.
En iyi film falan cok iddaali. Ote yandan sen de cok gommussun bana gore.

Standart bir sinema izleyicisi olarak bir filme guzel demek icin belli basli net kriterlerim yok. Elestirmen degilim, sektorden de degilim. Izleyiciyim ben, musteriyim. Sanatsal acidan elestiriye tabi tutmam, izlenecek film ise guzeldir, degil ise guzel degildir. Sanat elestirmeni degilim. Surukleyici filmse, oturup bir solukta izleyiverediysem, biraz da boyle etkilediyse tuyleri diken diken ettiyse ya da bir tur gaz verdiyse tamam iste guzel film. Film bunu yapiyorsa tamam, nasil yaptigiyla ya da nasil yapmasi gerektigiyle ilgilenmiyorum.
Bu sekilde duz izleyici icin tatminkar film ise o film "iyi filmler" kategorisine giriyor.

Sinema filminin guzelini kotunusunu nasil belirliyoruz, kimler belirliyor, belirleyenler neye gore degerlendiriyor? Sinema filmi kimin icin yapiliyor? "Sinemadan anlayan" zumre icin mi mesela? SInema bir ticaret en nihayetinde. Bir sanat dali olmasiyla birlikte bir is kolu, bir endustri. Ureticisi, saticisi ve alicisi var. Ureten elestirilir, ureteni de alici elestirir. En azindan ureticiyi ilgilendirmesi gereken alicinin elestirisi ticarette. Yani populer kulturde.

"En iyi filmler" listesini elitist yaklasimla hazirlarsak bir populer kultur ogesi olarak sinema filmi denen seyin tuketicisi icin bir sey ifade etmeyebilir bu liste mesela.
Elestirmenin kriterleri de sanatsal cervede olsa bile en nihyatinde "bu film izlenir mi" sorusunun cevabi elestirisi.
Dark Knight bir aksiyon filmi. Ve bana gore bir aksiyon filmi olarak sahip olmasi gerekenlere gayet de sahip, tatminkar bir aksiyon filmi. Kaldi ki aksiyon filmlerinin genelinin aksine senaryo bakimindan da cok guclu. Dark Knight icin "abi ya Heath Legder'in oyunculugu" falan da degil, bana sorarsan o tirin takla atma sahnesi direkt 10 puanlik tek basina. Cok dramatik bir aksiyon sahnesiydi. Harvey'in donusumuyle kotuluk ile iyiligin arasindaki orantisiz guc dengesi vs. uzatmayacagim, film dereceye girmeyi hakeden bir film.

Bir de bir filmi gommek ya da yuceltmek icin once o filmi kendi kategorisinde degerlendirmek lazim. En kral romantik filmi karsima cikarsan burun kivirim mesela ben. Adil bir degerlendirme yapmam. Bu konuda bana guvenmemelisin. Belki de biz de Dark Knight konusunda sana guvenmemeliyiz ayni sekilde. Sesli dusunuyorum sadece.
  • stavro  (10.07.18 13:17:57)