Alternatif tıpla içli dışlı olanlar? (Kilo alma problemi)

Dört beş kilo almaya ihtiyacım var ama sadece kilo da değiş, güç ve zihni zinde tutacak bir şeyleri harıl harıl arıyorum pharmaton etki etmiyor tek.

Bir çay kaşığı zencefil + bir çay kaşığı zerdeçal + biraz da bal katıp karıştırarak bunu yemek iştahı açar mı kapatır mı bildiğiniz kadarıyla ve günün hangi saatlerinde? Ayrıca Chia tohumu ve biraz da ginseng tozu var fakat gelecek ay solgar ginseng almayı düşünüyorum alternatif tıp olmasa da ginsengin kilosu bin küsür lira civarı ve orijinal olup olmadığından da emin olamadığımız için hayli zor oluyor. Chia tohumu, süt, zencefil, zerdecal, ginseng, bal ve muz bunları smoothie şeklinde içmek için hazırlasak, kilo alımına dahası iştah açmaya katkısı olur mu?

Uykuna dikkat derim oncelikle. Uykuna dikkat etmezsen istahin duzelmez.

  • stavro  (06.07.18 21:43:17)
6-7 yıl kadar ideal kilosundan 10-15 eksiği olan biri olarak ben sana durumu kurtarma sürecini anlatayım. Öncelikle, doğal besinlerle, yiyerek kilo alacaksın zaten, bunun bir tıbbi ilacı yok.

Üstteki arkadaşın da yazdığı gibi, uyku düzenine kesinlikle dikkat etmelisin, çünkü tüm metabolizmanı etkileyen bir faktör bu. Düzen ve disiplin olmadan olmuyor. Daha sonra metabolik bir rahatsızlığın olup olmadığını kesinlikle öğrenmelisin. Ki bende çıkmıştı. İyi bir endokrinolog (ben musatafa sait gönen'e gitmiştim, biraz tuzlu bir doktordur ama yine de sağlık için masraftan kaçılmaz) bulup gerekli tahlilleri yaptır. Sonuçlara ve hayat tarzına göre kendine bir diyet listesi ve plan yaptırırsın, hangi besin grubundan ne kadar alman gerektiğini öğrenirsin vs. Sonra bunlara mümkün olduğunca uymaya çalış. Ve spor çok önemli. İlla bir salona gitmene gerek yok ancak evde kendi imkanlarınla da olsa mutlaka spor yapmalısın size ve sağlık kazanmak için.

Doktorluk bir durumum yok diyorsan, reddit'te r/gainit sub'ına takılmanı öneririm. Muhteşem bilgiler var. r/eatcheapandhealthy sub'ında da sağlıklı ve ucuz tarifler var her şey için. Ben mesela oradaki listelere uyarak bir ayda 5.5 kilo alabilmiştim. Günlük 4 öğün+geceleri tükettiğim bir doğal shake vardı. Düzen ve azim olunca hiç zor değil. Başarılar diliyorum.
  • yazarcik  (06.07.18 23:24:17)