Kedi düşmanı insanları savuşturma yöntemleri

Marketten tavuk ciğeri alıp, evde pişirip, püre haline getirip, buzdolabı poşetlerine koydum. akşamları sokakta dolaşan kedilere veriyorum. içlerinden birisi hamile sanırım hatta. karnı iki yana doğru şişmiş orantısız biçimde.

Sıradan, çomar bir istanbul semtinin, ultra geri kafalı mahallelerinden birinde yaşıyorum. benim, kedileri sokakta beslediğimi gören komşular şaka yollu tepki göstermeye başladılar: "alıştırma bunları buraya", "lan ortalık kedi dolacak boş ver şunları" gibisinden. şimdi bu insanlar yıllardır yüz yüze baktığımız, aslında özünde gerçekten iyi insanlar. ama işte muhafazakar beyinlere bazı şeyleri anlatabilmenin imkanı ve ihtimali dahi yok.

Ne yapmalıyım, bu insanlarla nasıl başa çıkabilirim? Makul ne cevap verilebilir? Git gide bu tepkiler çoğalarak artacak belli yani.

Kendi pisliğini bile ortalık yere yapmayan ve üstünü kapatan bir hayvanın karnının doyurulmasından rahatsız olmak niye? bunu hiç anlayamayacağım sanırım.

anladığım kadarıyla rahatsız olunan şey kedileri besliyor olmanız değil, apartman etrafındaki kedi popülasyonunun aşırı şekilde artmasına sebep olma ihtimaliniz. mesaiden yorgun argın dönen herhangi bir kişi, yaşadığı yere girerken ona yemek vereceği umuduyla dizine tırmanarak ona salça olan en az 4-5 kediyle baş etmek zorunda hissetmeyebilir. peşinden apartmana girmeye kalkanlar olacak, onları dışarı çıkarmak gerekecek vs.

komşularınızla boş yere münakaşaya girmeyip kedileri yakındaki boş bir alanda (park, arazi vs.) besleyin bence.
  • zgrydn  (06.07.18 09:42:10)
Aynen muti'nin dediği gibi, biraz daha uzakta ve tenha saatlerde.
Sokak hayvanlarını besleyen, su kabı bırakan insanların sayısı arttıkça sesleri azalıyor böyle tiplerin.

  • auroraaurora  (06.07.18 09:43:19)
"Beni sırat köprüsünden onlar geçirecek", "öbür dünyada benim adıma şahitlik yapacaklar" gibi ultra muhafazakar garip söylemlerle dinsizin hakkından imansız gelir yöntemini uygulayabilirsiniz :)

  • whoosie  (06.07.18 09:43:20)
Muhafazakarlıkla ne alakası var? güzel beynin bu olayla nasıl bağlantı kurdu merak ettim? Bence kedilere yaşam hakkı tanımayanlarla beraber kafayı hayvanlarla bozmuş, insanların alanına saygı duymayan ve her kötülüğü dine bağlayan at beyinliler de ortadan kalkmalı.

  • cosmicgadin  (06.07.18 10:10:48)
kedilere zarar verme ihtimallerine karşılık biraz uzakta besleyebilirsiniz +1. ben de dinden giriyorum valla konuya, böyle mi emrediyor islam vs.

ayrıca yani @zgrydn, allah rızası için bak allah adı veriyorum hayatında kedilerle pek alakası olmayan insanlar yorum yapmasın. bu kadar yıllık hayatımda, en azından benim tanıdığım yüzlerce kedi, asla ama asla kendisine kötü davranan ya da daha önce kendisini hiç beslemeyen insanlara "salça" olmadı.

saçmalamaya başlıyorsunuz artık.
  • piremses  (06.07.18 10:13:04)
Insanlar apartmanlarinin onunde copleri karistiran sokak hayvani istemeyebilir. Bunun comarlikla alakasi yok. Ben de sirin gordugunuz icin doganin isine karisip kendi elinizle bir hayvani baska bir hayvanla beslemenize karsiyim. Ot falan yeseler neyse! Senin cigerleri ile besledigin tavuklarin ne sucu var! Canilik!

  • Traveller  (06.07.18 10:30:27)
@piremses, 3 sene ev arkadaşımla beraber kedi besledim. hiçbir bakımını aksatmadım. oyun oynayıp bol bol eğlendim. kedileri severim de... yani şurdan bir yerden yol alabilirsin.

bir apartman etrafındaki kedi nüfusunun ne kadar artabildiğine dair uç örnekleri yaşamış biri olarak verdim tavsiyeyi. uygulayıp uygulamamak soruyu sorana kalmış.
  • zgrydn  (06.07.18 10:59:57)