vergiler fakirlerden mi yoksa zenginlerden mi alınıyor?

şimdi solcu kardeşlerim türkiye'de vergi sisteminin adaletsiz olduğunu, vergilerin fakirlerden daha fazla alındığını söylüyorlar.

ama ben o zaman devlet vergi almasın, okullar paralı olsun dediğimde "fakirler okuyamasın mı?" diye karşı çıkıyorlar. ulan hani vergileri fakirler veriyordu? eğer devlet vergi toplamazsa fakirler artık o kadar fakir olmaz. özel okula verecek paraları olabilir. yanlış mıyım?

2 olasılık var.

1) türkiye'de zenginler daha fazla vergi veriyor ve fakirlerin eğitim ve sağlık masraflarını karşılıyorlar. okulların ve hastanelerin paralı olması fakirlerin aleyhine bir durum.

2) türkiye'de fakirler daha fazla vergi veriyor. okulların ve hastanelerin paralı olması fakirlerin o kadar da aleyhine olmayacak.

Sorun kimden daha çok para vergi alınması değil bence. Sorun hangi kesimden yüzde kaç vergi alındığı.

Milyarderlerin %1 vergisi normal vatandaşın ödediği %30'lardan fazla da olsa adil olmaz.
  • bos gezenin bos ustasi  (06.07.18 06:17:55)
"eğer devlet vergi toplamazsa fakirler artık o kadar fakir olmaz. özel okula verecek paraları olabilir. yanlış mıyım?"

bundan daha yanlış nasıl olabilirsin ki, nasıl bir soru bu? fakirler vergi verdiği için fakir değil, fırsat ve gelir eşitsizliği yüzünden fakir(buradaki fakirin işaret ettiği kesim basit çalışan kesim). bir de bunların üzerine devlet de vergi konusunda eşitsizlik yapınca ortaya "vahşi" bir düzen çıkıyor.
"solcu kardeşlerim" dediğin kişiler ekonomi politikaları açısından mı solcu yoksa kafandaki solcu imgesine göre sen mi değerlendirdin bilmiyorum ama "solcuların" bu tarz konulardaki çözüm önerileri hakkında bilgi almak istiyorsan şu kitabı okuyabilirsin.
www.solyayinlari.com

şuraya bakıp anahtar kelimeleri aratıp okuyabilirsin.
www.sosyalistforum3.net
  • Bruce  (06.07.18 07:47:43 ~ 09:13:52)
İzlemenii tavsiye ederim.
youtu.be

  • yatagants  (06.07.18 08:23:18)
fakir olan kismin genel olarak belirli bir ucret karsiliginda calisan kesim oldugunu dusunursek, devletin onlardan aldigi vergi, kendi isini yapan kucuk esnaf da dahil olmak uzere, digerlerinden aldigi vergiden daha fazladir.

mesela taksicilerin odedigi vergi ile asgari ucretli birinin odedigi vergi yaklasik ayni.

www.emlakeki.com

onun disinda, bir urun/hizmet alan ucretli calisan bu urun/hizmet icin odedigi vergiyi, devlete odedigi vergide dusemezken, bir isyeri sahibi yaptigi harcamalarda yer alan vergilerin cogunu odeyecegi vergiden dusebilmekte.

dolayisiyla, vergi yuku genel olarak, ucretli calisan yani fakirlerin omzunda gibi bir gorunum soz konusu.

sizin bahsetmis oldugunuz gibi, zenginlerin daha fazla vergi vermesi soz konusu degil. verdikleri vergi miktari, olmasi gerekenden daha az.

ayrica, zenginlerin odedikleri vergilerle fakirlerin egitim ve saglik masraflarini karsilamalari soz konusu degil zira fakirlerin verdikleri vergilerden karsilaniyor zaten bu.

okullarin ve hastanelerin parali olmasi ancak bu tur vergilerin alinmamasi veya daha dusuk alinmasi ile soz konusu olabilir.

asil onemli olan konu; zenginlerin odemeleri gereken vergiyi odemeleridir.

mesela, cin'de, almanya'da sirketlerin odedikleri vergilerin "mahsubu" gibi bir durum yoktur. bir firma, yaptigi mal/hizmet satisindan elde ettigi vergiyi, suresi icinde devlete oder. fakat turkiye'de "mahsup" islemi olur. dolayisiyla devletin vergi geliri azalmis veya otelenmis olur. halbuki bir asgari ucretli, maasi aldigi anda vergisini vermis olur (teorik olarak, pratikte, verginin odenmesi icin yine belirli sureler vardir ancak bu sirketlerdeki gibi degildir).

bu sistemin duzeltilmesi gerekir.

firmalarin ve kendi isini yapan esnafin, odedikleri vergilerin rakamlarinin daha yuksek olmasi gerekir.

odemelerde "mahsup" olmamasi gerekir.l

vergi taban rakamlari belirlenerek, o taban uzerinden vergi alinmasi gerekir.

yillik vergiler yerine, ayni ucretli calisanlar gibi, aylik vergi odemeleri gerekir.

vergisini belirli bir sure odememis olanlarin faaliyetlerine son devlet tarafindan el konulmasinin onunu acacak yasal duzenlemelerin yapilmasi gerekir. ornegin, 3 ay vergi odememis bir esnaf veya firma icin, gelir idaresi baskanligi belirli bir sure icin re'sen idareye el koyarak, tahsil edilmemis vergileri tahsil edip, sonrasinda da ya yine o isin sahibine veya ise sahip cikacak bir baskasina isi devretmesi gerekir.

paradan para kazandiran islerde vergi oranlarinin artirilmasi gerekir.

ozel tuketim vergisinin yeniden ele alinarak, gercekten "ozel" olan tuketim urunlerinde uygulanmasi gerekir.
  • for the record  (06.07.18 08:27:56)
öncelikle solcu değilim.

orta halli diye bi kesim var. işte memurlar, beyaz yakalılar diyebiliriz. karısı/kocası da çalışır, eve 2 maaş girer. senede bir-iki tatile gider, kredi ile alınmış bi tane arabası vardır, kredi ile ucuza bi ev almıştır ya da kiradadır, ev almak istiyodur. ayda 2-3 defa geceleri dışarı çıkar. yani lüks yaşayamaz ama yoklukta da değildir.

orta direk dediğimiz kesimin brüt maaşının bi kısmı gelir vergisi olarak devlete gidiyor zaten. gelir vergisi devlet bütçesinde yaklaşık %20 - %25 paya sahip. daha sonra eline geçen maaşını harcarken de harcadığı her ürün için de ayrıyetten ötv, kdv vermiş oluyor.

vergi vermen için aza biraz para kazanıyor olman lazım. fakir adam işsizdir zaten.
zenginler vergi vermiyor değil ama kazancına göre az veriyor. über zenginlerden de bahsetmiyorum bak, kuyumcu adam senede 1500-2000 lira civarı gelir vergisi veriyor. asgari ücretli kuyumcudan daha fazla gelir vergisi veriyor.

bir de devlet vergilerle sadece okulların bedava olmasını mı sağlıyor? vergi alamazsa şu anki yapıda nerdeyse hiç bi hizmeti yapamaz.

ben de orta halli bir insanım. bana sorarsan okullar paralı olsun vergi almasın derim, benim işime gelir. ama bu ülkede eve sadece bir asgari ücret giren ve 2-3 çocukla yaşamaya çalışan milyonlarca insan olduğundan eminim. böyle insanlar nasıl paralı okutsun çocuğunu, zaten karnını doyuramıyor. onların çocuklarının da okumaya hakkı olduğunu düşünüyorum.
  • contavolta  (06.07.18 09:12:18)
Vergi sistemimiz maalesef çok çarpık, "dolaylı vergi" denilen yöntemle vergi topluyor devletimiz.

Bir devrim şart ama inanın hiç kolay değil, bütün sistemin alt üst olması ve bir çok firmanın/işletmenin batması, devletin önceden topladığı vergileri toplayamama riski çok fazla.

Hani hep geyiği yapılır ya "kuyumcu işçi kadar vergi veriyor" diye, devlet bilmiyor mu neyin ne olduğunu? Biliyor, zaten kuyumcu 2 senede bir arabasını yenilediğinde ülkeye girişi 30 bin dolar olan arabaya 100 bin dolar verip devlete 70 bin dolar vergiyi tek seferde veriyor zaten :)

Mesela taksicinin ödediği vergi asgari ücretle aynı denmiş yukarıda;

Bir taksi günde ortalama 250 km yapar, ayda 7500 km yapar. Ortalama 100 km'de 6 litre mazot yaksa ayda 450 litre mazot harcadı demektir.

Mazotdaki vergi miktarı litre başına 2.60 TL, yani bir taksi sorf aldığı mazot ile devlete ayda 1170 TL dolaylı vergi ödüyor. Diğer sarf malzemelerini hiç saymayın bile.
  • John Bloor  (06.07.18 09:28:52)
Olay soyle, zenginden daha fazla vergi alindigi dogru ama "daha fazla vergi aliniyor" ifadesi oldugundan farkli algilanabiliyor.
Zenginin fakire gore verdigi verginin orani daha fazla birebir karsilastirildiginda. Luks tuketim vergisi oder.
Ama devlet vergi gelirini yine fakirden, orta siniftan karsilar genele vurdugunda. Zenginden alinan vergi devletin disinin kovuguna yetmez. Kulaga sacma geldi belki ama yuksek vergi odeyen zengin kesim toplam nufusun %3'u falan atiyorum.
Sen bu adamlardan cilgin oranda vergi de alsan toplamda cok bir sey yapmiyor. Fakir-orta sinif orani cok yuksek oldugu icin bunlardan alinan vergiyi sembolik oranda bile arttirsan ciddi farkediyor.

Devlet vergi gelirini 100 milyar arttirmak istiyor diyelim belirli bir zaman dilimi icerisinde. Bu miktari zenginin vergi oraniyla oynarak arttirmak icin zenginin vergisini 2.5 katina cikarmasi gerekiyor atiyorum. Ama fakirin vergisini %5 arttirsa bu miktari yakaliyor mesela. Oranlari salladim tabii.

Zenginin vergisini ne kadar arttirabilirsin ki? Tum parasini mi alacaksin? Ne yaparsan yap fakirin vergisine ihtiyacin var. Zenginin vergisi cok da ise yaramadigi icin kimi zaman devlet diyor ki yav sen onu da verme git istihdam yarat onun yerine. Zaten o vergi kurtamiyor devleti, hic olmazsa istihdam olsun uretim olsun falan. (Su anki hukumet uretimi pek sevmiyor gerci).

Yani bu bir kisir dongu. Fakir s**ilmeye mahkum.
  • stavro  (06.07.18 10:06:08 ~ 10:09:54)
İki tip vergi vardır. Dolaylı vergi, dolaysız vergi. Bir ülkenin vergi ve gelir adaletinin olup olmadığını şu detaydan öğrenebiliriz: Devlet babanın vergi gelirinin çoğu dolaysız vergiden elde ediliyorsa nispeten o ülkede vergi adaleti vardır diyebiliriz. Dolaylı vergi geliri, dolaysız vergi gelirinden daha fazlaysa orada gelir ve vergi adaletsizliği mevcuttur. Bu şu demek oluyor. Zenginle fakir aynı şeylere aynı vergiyi ödüyor. Yani zenginle fakir arasındaki gelir farkı artıyor. Zenginin ete, ekmeğe, suya ödediği verginin aynısını fakir de ödüyor. Zengini bu vergiler gıdıklasa da fakiri sarsıyor.

  • silah taciri  (06.07.18 10:21:42 ~ 10:50:45)
Sanirim karisiklik sundan kaynaklaniyor, belki boyle dusunmek ise yarar: Vergiyi miktar olarak zenginler daha cok verirken, fakirler gelirlerinin yuzde olarak daha cok ve gorece daha cok bel buken bir kismini vergi olarak veriyorlar.

Yani vergi miktar olarak zengin daha cok verse bile oran olarak fakirin verdigi vergi elini yakarken zengin bunu cok hissetmiyor.

Yukarida da aciklanmis, bunu en cok dolayli vergide gormek mumkun, KDV mesela. Onumde fis var marketten 21.70 liralik alisveris yapmisim, bunun 1.61 lirasi KDV. KDV gelir diliminden bagimsiz bir vergi bicimidir, bu alisveristen bu 1.61 lira vergiyi asgari ucretle calisan kisi de 1.61 lira olarak veriyor, dolar milyarderi vatandas da 1.61 lira olarak veriyor. Dolaysiz vergi gelir dilimine gore verilirken KDV gibi dolayli vergiler gelir diliminden bagimsiz olarak veriliyor yani zengin de ayni oranda veriyor fakir de. Bu oran yedi ceddinin 10 nesil yetecek parasi olan zengin tarafindan hissedilmezken ay sonunu getirmek icin 20 liranin hesabini yapmak zorunda olan kisilerin belini bukuyor.
  • robokot  (06.07.18 11:39:18)
  • hybrid427  (27.07.18 12:28:42)