amerika da kaçak çalışmak ( oturum yasal )

çalışanınız oldu mu ? ya da ne tavsiye edersiniz ? sakın bulaşma ya da bir şey olmaz

şehir olarak houston da kiosk da çalışılacak. eksik yazdım sanırım, oturum yasal olacak

ne beklediğine bağlı biraz, ben gider takılırım, macera lazım, en kötü ne olabilir yakalanır geri dönerim diyorsan git tabi de, bundan sonra sanırım çeşitli ülkelerle vize problemi yaşayabilirsin.

öteki türlü zaten geçerli bir mesleğim var, ben amerika değilde kanada, avustralya orası burası yasal olarak zorlarım diyorsan bu daha makul tabi.

benim kaçan arkadaşlarım oldu, ortlama 1500 2000 dolar para kazanıyolar(vasıfsız işlerde ve kaçak çalışarak) belki de bu kadar bile kazanmayıp sallıyolar bilmiyorum. uzaktan ne dese inanıyoruz sonuçta ama 16 saat mi çalışır, yoksa 3 gün çalışır 4 gün mü yatar, çok mu güzeldir, aşırı mı berbattır bunları pek kimse söylemez. bu arkadaş mesela anlattığım 5 6 kişi bi evde kalıyolarmış, inşaat işi yapıyormuş, bana pek hitap eden şeyler değil. hem 2000 dolar neye yeter(büyük şehir-taşra farkı nedir) bunları hiç bilmiyorum.

sözlükte yasal olarak bir arkadaş gitmişdi, uçurulduğum için hesaplarıma giremiyorum nickini veremiycem, o yasal olarak gitti mesela, vizesi, çalışma izni falan. restoranda çalışıyordu, anlatıyordu ben moruk taşrada yaşıyorum, şehirler hiç başa çıkılacak gibi değil, burada en azından kazandığım parayla yanlız yaşıyorum, içkim sigaram yemeğimi karşılıyorum, biraz da birikim yapabiliyorum diye.

en doğru söyleyen bile sadece iyi yanlarını anlatır bu racon biraz böyle yani.

amerikan filmlerinde meksikalılar vardır ya itip kakılan, işte kaçak olarak gidince sen tam olarak bu meksikalıların konumunda oluyorsun.

bunların dışında yasal olarak giden ciddi kazançlar elde eden arkadaşlarım da var. ikisi arasındaki fark bence inanılmaz. yani ya dipte oluyorsun, ya tepede.

kanadaya irtica olayı revaştaydı benim pikkolog arkadaş uğraşıyordu bu ara da izne çıktı o da 1 ay. ayrıca avustralya nitelikli meslekler listesi yayınlanıyor, yani genelde mavi yakalı çalışan talebinde bulunuyor, uğraştıktan sonra olmayacak bişey değil.
  • killerbee  (03.07.18 01:30:53 ~ 01:43:00)
Trump "zero tolerance" uyguluyor su anda. Karayollarinda araba durdurup kacak var mi diye bakiyorlar. Maine'de bir gunde on kusur kisi yakaliyorlarmis o sekilde. Bir otobus firmasi "Gocmenleri kabul etmiyoruz, gururla bizimle seyahat edin" kampanyasi baslatti. Isyeri baskinlari da artti.

Hatta, kacak gelip Amerika'da cocuk yapmis aileler bile sinir disi edildi, cocuklar burada dogdugu icin Amerikan vatandasi sayildigindan cocuklar sinir disi edilmedi. 2000 kusur cocuk ailesinden ayri, multeci kamplari ya da spor salonlari gibi yerlerde yatiyor. Daha dogrusu iki hafta once sayi 2000'di, su an daha da artmistir.

Eskiden olsa "Gelsin calissin" denecek durumdaydi da, Trump su anda acimiyor. 30 yildir burada yasayan, calisan insanlar geri gonderildi. Hatta, kacak olmayan gocmenlerin haklari da bayagi sinirlandi. Is ilanlarinda "Sadece vatandaslar basvursun, gocmen aramiyoruz" ibareleri bes katina cikmis diyorlar.

Daha uygulama yeni basladi, 1.5 ay oldu olmadi gibi bir sey. Bulundugum yerde bir Turk lokantasi vardi, birkac Turk ogrenci vardi kacak calisan. Bir tanesi 7 yil oradaydi. Gecen gun onlari cikarmislardi komple.

Ileride demokrat biri baskan olur ve ortalik sakinlesir, o zaman tamam da; simdi basa cok bela olur.
  • aychovsky  (03.07.18 01:32:24 ~ 01:44:18)
trump'a yakalanma. seni(calisan kisiyi) de kafese atmasinlar simdi.

abd zaten gocmenler ulkesi, trump'in kendisi bile gokten inmedigine gore gocmen dolu.

ortalik sakinlesen kadar sakin bulasma derim ben.
  • tomcruise  (03.07.18 01:40:08)
@aychovsky'nin dediği sınır dışı etme olayı çok ciddi bir boyutta yalnız. Adamı Time Dergisi'ne kapak yaptılar.

i.guim.co.uk

Trump gidene kadar bulaşma derim.
  • dissendium  (03.07.18 01:58:23 ~ 02:04:13)