Kira Maaş Oranı vs.

Selam sevgılı konut severler.

Peşin not: konu ciddi.

Kafam çok karışık. Aklım bitti, sizden akıl almaya geldim.
Eylülde evleniyorum. Kiralık evlere bakıyorum. Ve karşımda şöyle bir seçenek var.

1+1 90 metrekare bir daire

Artıları:

benim iş yerime yürüyerek 9 dakika. aynı zaman da ücretsiz servisle gidebilme ihtimalimde var
aylık 400 TL yakıt tasarrufu (şimdiki evime göre)
site içi, asansörlü, havuzlu, güvenlikli
metroya 500 metre
dolmuş otobüs 500 metre
avm, market, çarşı, sanat merkezi, hastane yakınlığı
ferah balkonlu
merkezi ısıtma

Eksiler:
1750 TL (maaşımın yüzde 21i )
240 TL aidat (ısınma vs dahil)

--
müstakbel eşim ilk aylarda iş aramak durumunda kalacak. sonra gelir artınca zaten oran düşecektir.
ev onun ve benim gelecekte çalışma ihtimalimizin olan her yere yakın.
hayatımda hiç kiracı olmadım. işler ters giderse ne yaparım diye korkuyorum.(aslında güvence için birikmişim var)
ama hiç kirada oturmadım, kira yüksek geliyor.

alternatif evler 1400 TL civarı ve 1km yakınlıkta olsa bile eğimden dolayı araba kullanmak zorunda kalacağım. ayrıca diğer bölgeler toplu ulaşıma epey ters.

Olay Yeri; Mustafa Kemal Mahallesi/Çankaya/Ankara/Dünya/Samanyolu

Kira ve ana giderleri, ısınma aidat elektrik vb. %30’u geçmediği zaman yeterli geliyor bana.

  • bazenuyur  (28.06.18 11:37:24)
Bence kira maaşın 3'te biri olabilir. Hatta eşiniz de çalışmaya başladığında kira epey az olmuş olacak.

Benim değineceğim başka bir konu var. 1+1 evli çifte yetmez.

Ben tek başıma 1+1'de kalıyorum. Keşke 1 odam daha olsa dediğim oluyor.

Evinize misafir gelir. Ananız babanız gelir. Nerede yatıp kalkacağınızı şaşırırsınız.
  • himmet dayi  (28.06.18 11:48:46 ~ 11:49:14)
kira maaş oranı uygun olsa da 1+1 ev için 1800 çok. hele ankarada.
aidat çok yüksek. asansör vs bi kriter olmamalı zaten. havuz demişsin de senede kaç kere gireceksin acaba? tek artısı güvenlik olması.
bi de yeni evli insanlar için 1+1 olmaz.
  • elorelia  (28.06.18 12:02:01)
1800 cok degil ama ev 1+1 :/ mutfak kapaliysa ve salon 25 m2 ve ustuyse bi nebze kurtarizi. 300-400 lira icin uzaklara gitmenin bi anlami yok.

  • brkylmz  (28.06.18 12:17:38)
herkese teşekkür ederim şimdi kafam iyice karıştı :)
fıyatları güncelledim. adamlarla pazarlık yaptım 1750 TL ye düştüler. daha da düşmezlermiş. Aidat ise 240 TL imiş.

@himmet dayi
1+1 çok ufak gibi geliyor ama bence küçük ev daha iyi. trafikten kurtulmak için bir sürü şeyden feragat edebilirim.
Misafir gelme olayı biraz sorun tabi :(

@elorelia
asansör ve havuz konusunda haklısın. kapalı otopark olması da bir avantaj olabilir. birde balkon gerçekten çok büyük ve efsane.
eve 200 metre uzaklıkta starbuks ve türevleri var. böyle yerlerde evden daha verimli çalışabiliyorum kendi özel işlerim için.
bu da bir avantaj gibi geliyor

@brkylmz
mutfak mal gibi. direk tezgah ve dolap duruyor salonun ortasında
  • foster  (28.06.18 12:28:34)
Gelir/Kira durumundan ziyade evin büyüklüğü ile ilgili yorum yapmak istiyorum.

2+1 evde kiracı olarak oturan 2 yıllık evli bir çiftiz. Evimiz çok merkezi bir konumda. Benim işime yürüyerek 10 dakika. Eşim zaten servisle gidiyor. Sade bir apartman olduğu için aidatımız da çok düşük. Sadece 30 TL.

Biz evden çok memnunuz. Ev 2+1 ancak biz 1+1 gibi kullanıyoruz desek yeridir. Bir oda yatak odası, bir oda da salon ve mutfak birlikte. Kalan diğer odayı çalışma odası diye planladık, bir masa ve kitaplık koyduk. Ancak kaç kere orda çalıştın desen hatırlayamam. Orda şu an için ütü masası ve çamaşır askısı duruyor. Sadece bu amaçla kullanılıyor desem yeridir.

Bizi bu evde en çok zora sokan şey evde tek tuvalet/banyo olması. İki kişi aynı anda işe gitmek için hazırlanmaya başlayınca çok sıkıntı oluyor. Bu nedenle keşke bir banyomuz daha olsa diye içlenip duruyoruz.

Eğer kocaman bir çeyizle gelecek klasik gelin modunda bir eş adayı yoksa, sen de bu zihniyette değilsen ve 1+1 evde rahatlıkla yaşarız diyorsan dert etme yerleş.

Zaten ilk yıl içinde artıları ve eksileri yaşayarak görüp, rahat rahat alternatif arayabilir hale gelirsin.
  • hayattan sikilan adam  (28.06.18 12:52:02)