chp den umutlu musunuz hala?

halk hiçbir şekilde chp ye inanmıyor gibi görünüyor, siz umutlu musunuz?

en alttan en tepeye kadar köklü bir değişiklik yapılmadıkça kimse chp'ye umut beslemesin.

  • tabirimekruh  (26.06.18 01:20:53)
Çürümeye yüz tutmuş bir rejim ve ona inanmayı bırakmış kitleler vardı. Bir adam üretildi. Kitleleri sürükledi, inandırdı.

En çok oy verilen seçimlerden biri oldu; yani istenilen başarıldı. Proje olumlu oldu. Devlet daha da nefes almaya devam edecek.

YTD
  • Cursed Chico  (26.06.18 01:20:59)
Ben degilim genel olarak turkiye cok sakat bir yer haline geldi akp getirdi ama geri kalanlar da hep ekmegine yag surdu

  • kush  (26.06.18 01:23:00)
Bizim halkı AKP gibi bir proje partisinden sonra başka hiçbir parti kolay kolay tatmin edemez. İnsanlar oy verirken hukukmuş, demokrasiymiş, böyle şeyleri çok düşünmüyor. Çoğunluk somut olan şeyleri dikkate alıyor sadece. Kendi şehrine yapılan yola bakıyor, köprüye bakıyor. Bu tip konularda haklılık payları var. CHP bu tip şeylerden bahsetmiyor çoğu zaman. Hep yüksek bir tondan giriş yapıyorlar halkla konuşurken. Konu asgari ücrete geliyor, emekli maaşına geliyor. Bunlar da halkı cezbeden şeyler değil artık. Yılların konusu bunlar. Bu yüzden CHP'nin hizmet konusunda kendini değiştirmesi gerek öncelikle. Seçimin son haftasında ortaya çıkan projelerden bahsetmeye hiç gerek yok. RTE her fırsat bulduğunda projelerden bahsediyor. Adamın söylediği her şey günlerce konuşuldu. İstanbul Yeni Havalimanı, Avrasya Tüneli diye diye yılın her günü şov yaptı adamlar. Halk yılın her günü reklamı yapılan ve gerçeğe dönüştürülen projeye mi inanır yoksa herhangi bir cumhurbaşkanı adayının seçimden bir ay önce vaat ettiği projeye mi inanır? Bunların üzerinde uzun uzun çalışmak gerekiyor. CHP'ye kızmıyorum. Şimdiki CHP, eski CHP'nin yaptıklarından da sorumlu tutuluyor. CHP gelince ülkece ateistliğe geçiş yapmayacağımızı da halka anlatmak gerekiyor. Bunlar şimdi şaka gibi gelen ama aslında halkın zihninden hiçbir zaman silinmeyecek fikirler. Ben umutlu sayılmam. Yüzde yüz güvendiğim hiçbir parti yok Türkiye'de. Belki bir gün CHP'ye oy vermeyi de bırakabilirim. Bunlar bizim kısa sürede müdahale edebileceğimiz şeyler değil. Halkın düşünceleri değiştikçe seçimleri de değişebilir. O düşüncelerin değişmesi de yıllar alabilir.

  • dissendium  (26.06.18 01:36:12)
chp bastan sona degisse de, akp secmeni anlamaz bundan. yeni parti kursalar, bunlar cehapenin adamlari camileri ahir yaptilar, kurani yaktilar, dini yasakladilar vs dicekler..binlerce yillik cahil anadolu halki. egitilen coktan egitildi, gerisinden bir sey beklememek lazim. bunlardan bir sey olmaz. ulke bolunse, dort bir tarafimiz isgale ugrasa yine reyiz derler. ben umudu kestim, bir daha da oy vermem. yurtdisindayim zaten 5 yil sonra falan vatandaslik alacam. Akpliler erdoganin bahsettigi buzdolaplarini kokune kadar alirlar artik.

bu yila kadar gelen sehit cenazelerine uzulurdum. bu sehitlerin cogu akpyi destekleyen kirsaldan gelen cocuklar. bunlarin analari babalari, komsulari dusunmezken ben neden dusuneyim diyorum artik? soma olen madenciler icin agladik, ama oylar gosterdiki somalilar aglamamislar para daha tatli gelmis. chp bunlari degistiremez. dedeleri cahildi, babalari cahil oldu, cocuklari da cahil olacak..
  • ubi dubium ibi libertas  (26.06.18 04:49:30 ~ 04:54:17)
neredeyse bir türkiye kadar toprak padişaha "cennet mekan!", "ulu hakan" diyen bir kitle bu.

memleketin dört bir tarafını işgale açan mondros'u imzalayan, sonra "tamam bölün beşe" diye sevr'e de imzayı çakan padişahımız halifemiz efendimize rahmet okuyan bir kitle...

bildiğiniz üzere, atatürk'le ilgili de "ne yapmış ki, halk savaşarak işgali bitirdi, içki içerdi, ezanı türkçe okutturdu" vb düşünceleri olan bir kitle.

günümüze gelmeye gerek yok, yaşıyıoruz ve gg tehlikesi var.

ben umutluyum. nasıl bilmiyorum ama bir şekilde olacak.
  • runagain  (26.06.18 05:09:15)
Ben açıkçası chpyi, mevcut hükümetin başta kalması için uğraş verdiğini düşünmeye başladım. Sonraki seçimlerde de chp bu siyaset/muhalefet mantığıyla akpyi iktidar yapar mı yapar. chp tek bu yönden umut veriyor. geçmişte de bir çok kere böyle oldu zaten.
adında halk olup, halka bir türlü bütünleşememek. bunun hiç bir mazereti olamaz.
evet (her ne kadar dalga geçilse de) bu halk o beğenilmeyen makarna ve kömürden daha başka bir şey istemiyordu. Bir şeyleri de 'canı gönülden' verirsen, yine gönül kazanırsın.
  • 1adam  (26.06.18 06:17:07)
CHP'nin oyu daima sinirli idi. Hicbir zaman umutlanmadim, hala da umutlu degilim. Muhalif olmamla birlikte muhalof kesimdeki cogunlugun aksine Ince'den de cok umutlu degildim zaten. CHP etiketi tasifigin surece bu ulkede sansin yok.

  • stavro  (26.06.18 07:54:15)
Halk ve vatandaş ayrımı yapan elitist tayfa tamamen temizlenebilirse kısmen de olsa umudum olacak. Chp'li seçmen kendisini eğitimli "vatandaş", kalan kitleyi cahil "halk" diye nitelendirdiği sürece ve parti bu imajı darmaduman etmediği sürece umudum yok. Şehir efsanesi var ya, halk plajlara koştu, vatandaş denize giremedi diye manşet atılırdı geçmişte diye. Chp'nin algılanma şekli aynen bu. Çok eleştirilen Kılıçdaroğlu bir nebze olsun yıktı bu algıyı. İnce'nin tek başına başarısı değil bu oy oranı.

  • Phoebe  (26.06.18 09:52:13)
@üğpoıuy

diplomasız diye sürekli eleştirmek yine halkın çoğunluğu olan diplomasızlar tarafından itici bulunur. halk her seferinde diplomayı sandıkta rte ye veriyor zaten. Liyakat olduktan sonra diplomanın da önemi yok bana göre. bunu iyi anlamak lazım. yine halkı üst seviyeye çekeyim derken bağlı olduğu değerleri/inancını da çekmeniz lazım. yoksa o halkın canını incitirsiniz ve kendisi gelmek istemez.
siyasetçi tabiki halkın seviyesine inecek, halka hizmet edeceğim diyorsa onu halk seçtiyse, halkı (sözde değil özde) temsil edecekse inecek o seviyeye. dediğin gibi halkın seviyesi derken beliren o lüzumsuz tutum, halkın bir tür parya muamelesi gördüğü manasına gelir. Seçimin nabzı cafelerde, deniz kenarlarında, eğlence mekanlarında, kafamıza uyan sosyal medyalarda ya da büyük şehirlerde değil her daim kırsal bölgelerde atıyor.
  • 1adam  (26.06.18 10:09:22)
chpden hiç bir zaman umutlu olmadım. baykal döneminde ulusalcılara kızardık, şimdi parti hsyk oldu. neredeyse tüm mvleri avukat. halka gene uzak bir parti.

gençleşmediği sürece chp böyle kağnı gibi gider. yeni parti kurulmalı.
  • mikahakkinen  (26.06.18 10:09:45)
yanlışlar

1) diploma polemiği. ince kusura bakma da kendi diploman herifin diplomasından daha fasarya.

2) araba polemiği. türkiye dünyadaki en büyük araç parçası ve araç üreten ülkelerden biriyken. türkiyedeki bu kadar üretim tesisini küçümseme. o işten para kazanamıyorum vs gibi boş açıklamalar yapma. bursanın tamamı otomotiv kazanamıyo mu git bak önce.

3) gereksiz devri sabık lafları. fetö işbirlikçileri atacaz vs gibi. halkta gereksiz korku yaratıldı.

4) 2200 TL asgari ücret. veremezsin. kimseyi de inandıramazsın. bu paraya mühendis çalışıyor artık.
  • dramadi  (26.06.18 10:19:54)
değilim, iyi partinin yükselmesi lazım.

  • firemanjonny  (26.06.18 10:20:49)
konudan uzaklaşabilirim fakat chp'nin halka inemediği söylenmiş. neymiş halk cahilse, eğitimsizse onları hor görmeyip erdoğan'ın yaptığı gibi hat hut konuşulması gerekliymiş.

arkadaşlar hat hut konuşulup, halka inilsin diye cahil kişileri chp'ye doldurup seçim kazanacaksak hiç masraf etmeyelim akp devam etsin. en azından ilerde bir chp vardı, çağdaş, uygar, atatürk'ün izinden giden (kısmen) deriz.

o halk her seçimde sosyal hayatta eğitimli ve makamlıya karşı ezikliğini sandıkta erdoğan'ı seçerek bastırıyorsa ben de bundan sonra ona istediğini veririm.

bu bir değil iki değil üç değil 10 seçimdir hep aynı.

ben bugüne kadar işçisi memuru, sokakta yatanı, fakiri, eğitimsizi diye hiç ayırt etmeden ve karşılık beklemeden elimden geldiğince yardım ettim, ayrıştırmadım ve ötekileştirmedim ama sonuca bakınca o hep eğitimsiz ve ezik kalmayı tercih etti.

bundan sonra bana ne amk felsefesini devreye geçiriyorum. çok şükür farklı alanlarda 3 farklı eğitimim var. gelirim de orta halli diyebileceğim bir seviyede. ben soğan 10 lira da olsa gider alır yerim. ama asgari ücretli eğitimsiz fakir akp sevdalısı onu yapamaz. çıkarım her sene en güzel yerlerde tatilimi yaparım. haftasonu çıkar gezerim, dışarıda yemek yerim, sineması konseri hiç eksilmez. bunları da özellikle sürekli biçimde bu kişilerin gözüne soka soka yaparım.

chp başa gelemedi diye benim hayat standardım çok sarsılmadı ama sen günden güne kötü bir hale geliyorsun. soğan dahi alamayacak hale geldin. sen soğan alamazken ben tatillerde yiyorum parayı. akp'ye oy verip ay sonunu mu getiremiyorsun. bana ne amk.

ayrışmaysa ayrışma. benim geleceğimi düşünmeyene ben niye acıyıp onun seviyesinde yaşayarak bak biz biriz aynıyızı göstermek için bir kere geldiğim şu hayattan keyif alamayayım.
  • eeb  (26.06.18 11:14:09)
sorun CHP'den değil ki, seçmen sol partilere oy vermiyor.

  • babilbaligi  (26.06.18 11:30:49)
Yav yerim cehepesini hedepesini, az önce televizyonda Aşk-ı Memnu vardı, Bihter ile Behlül kayıkhanede ilk öpüştükleri sahneyi gösterecek, Bihter hamle yaptığı gibi kestiler sahneyi, bu ülkeden bir halt olmaz. Dün sabah da Adnan Behlül için fena içmiş derken içmişi sansürlediler. Böyle ülkeye kafam girsin.

  • i was made for you  (26.06.18 11:43:59 ~ 11:46:31)
mesele chp değil rte. o olduğu sürece ataturk çıkıp gelse maksimum yuzde 35 alır. bakma sen kemalistler bunu kabul edemiyor ama öyle.

  • everythingok  (26.06.18 14:31:26)
rte de kafa kalmamis, ne konustugunu bilmiyor ne cevap verebiliyor. adam bitmis, muhtemelen bunama var (yedigi haramlar cikiyor heralde). onu orada tutuyorlar sadece. akp proje partisidir, her yerde teskilatlilar..tehditle yalanla sunla bunla oylari topluyorlar. belediyeler hala ellerinde, halki tehdit ediyor-calisanlarini tehdit ediyor. akp'ye oy vermezsen, kazanamazsak sana is vermem atarim diyor. bizzat calisanlarin agzidan duyduklarim bunlar. ince'nin konustugu yerlere bakin ilce bazinda, gayet basarili adam. lakin chp'nin ulasamadigi kirsal bolgeler-ilceler hala akp kontrolunde. chp, chp oldugu icin kaybetmedi. akpden kurtulmanin tek yolu, insanlara kirsala ulasmaktir, chp'nin ocu olmadigini onlara anlatmaktir.

  • ubi dubium ibi libertas  (26.06.18 17:00:39 ~ 17:02:41)
  • rn  (26.06.18 17:13:41)
Daha önce de yazmıştım.Bakkalım olsa Kılıçdaroğlu tipinde beceriksiz,looser birini başına koymam.Adam konuşmayı bilmiyor, en basit telaffuzdan,tonlamadan bihaber duruş olarak ezik biri ülkenin anamuhalefet partisi lider adayı olarak bula bula bunu çıkartıyor.

Ben bu AKP muhalifliğimle CHP'ye oy vermiyorsam AKP'ye azıcık yakın duranların oy vermemesi çok normal.
  • turkuaz  (26.06.18 17:15:55)