Iyi parti nasil baraji gecti?

O gectiyse mhp nasil gecebildi, oylar nerden geldi.

Daha once chpden de birileri ayrilip parti kurdu ama basarili olamadi.

Bu sefer nasil oldu

ittifak partilerinden biri oldugu icin ittifaki baraji gectiginde her turlu o da gecmis sayildi. baraj sorunu hic yoktu ki zaten onun ve sp'nin.

  • in vino veritas  (25.06.18 09:17:57)
şuradaki 3. maddeye katılıyorum
eksisozluk.com

  • ayin yazari  (25.06.18 09:28:23)
@in vino veritas yahu adam nasıl %10 oy aldı demek istiyor işte. baraj maraj çok önemli değil.

ayin yazari +1
  • himmet dayi  (25.06.18 09:32:42)
mhp oylarını daha önce akp'ye oy verenlerden geri aldı.

iyi parti ise biraz çizgisini bozan mhp'den kaçan milliyetçiler biraz da chp'ye küskün seçmenlerden aldı.
  • eeb  (25.06.18 09:51:16)
%6 mhp den %4 gibi chp den oy aldı.

Mhp ise Akp ye giden oyları geri aldı.
  • ihanet kac kisilik  (25.06.18 09:59:27)
Türkiye'de %70 civarı sağ blok oy olduğu için, 50-10-10 bölüştüler. her zaman nasıl olduysa yine öyle oldu. gelenek bozulmadı.

  • babilbaligi  (25.06.18 10:00:25)
Az bile aldi. Dun kuruldu bugun secime girdi dogru durust proboganda yapamadan. Yeterli zaman olsa daha da alirdi bence.
akp den vazgecen sagci secmen icin daha mantikli bir secenek yoktu zaten. Onun disinda CHP den ulusalci kesimden de kaymalar oldu muhtemelen.
Sunu da anlamaniz gerekiyor, bu ulke sol parti secmez kolay kolay. Bu ulkede sag parti ustunlugu var yillardir. CHP ile kiyas yaparken bu gercekleri goz ardi ediyorsunuz.
  • stavro  (25.06.18 10:06:45)
stavro sallama.

chp kemal kılıçdaroğlu olmasa o parti baraj altı ittifak dışıydı. yüzde 4 ya alırdı ya almazdı. Kemale dua etsin.
  • dramadi  (25.06.18 10:20:42)
seçim katılım oranı yüzde 90. küskün ülkücüler kalktı oy verdi. zaten yüzde 20 kemik ülkücü var. akpye kayan ülkücüde çok. küskünlük geçti galiba çıkardı attı.

@ayin yazari nın paylaştığı linkte herşey açık.
  • mikahakkinen  (25.06.18 11:35:53 ~ 11:38:02)