Akademik kariyer

Lisansı yeni bitirmedim ama çalışmaya yeni başladım. İş hayatının bana göre olmadığını hissettim ve yükseklisans başvurusunda bulundum. Okumayı, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Ancak beni endişelendiren bir nokta var. Akademik kariyer yaparken maddi sıkıntılar yaşayacağımı, hatta bu sıkıntılar yüzünden akademik kariyeri bırakacağımı hayal ediyorum. Size sorum, kaygım yerinde bir kaygı mı? (Akademideki suserlerin değerli yorumlarını bekliyorum)

Bölümüne ve kadro bulma imkanına göre değişiyor ancak yerinde bir kaygı. Türkiye'ye özgü bir durum da değil. Üstelik, iyi okullarda bulunmak istiyorsan, buna bir de güvencesiz çalışma koşullarına bolca maruz kalma ekleniyor. Gerçi bu özel sektör için de geçerli. Sonuç olarak, idealist bir istek ve çalışmaya duyulan bir arzu olmadıkça gerçekten zor.

  • protector  (24.06.18 20:49:01 ~ 20:52:50)
Dogru.
Ben isi tikir tikir giden, kadro alan arkadaslarima bakinca ya rektore yakin bi hocalarin ogrencisiydiler ya da cok iyi sozu gecen bi hocanin.
Doktorasi biterken arkadasim kadro aldi, hakkiyla. Dusun kac yil bekledi. Bir garantin yok. Is ile ikisini birlikte goturmeyi dene.
  • wishmaythşngs  (24.06.18 21:34:52)
Selam, kaygın yerinde. Masterı dene bir olmazsa işe dönersin doktoraya devam etmek yerine. Hocam "master deneme sürümü gibi hem yoğun tempoya hem de yetişkin olduğun halde parasız öğrenci hayatına ne kadar sabredebileceğini masterda test edeceksin" derdi.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (24.06.18 21:42:49)
Hocam akademi ekonomik olarak iyi ancak kadron olursa. Kadro yoksa surunursun. Ben kadrom oldugu halde biraktim akademiyi cunku ilerlemen/yukselmen senin elinde degil. Sikindirik bir bolum baskaninin bile o kadar yetkisi var ki, istemezse kadroya yerlesemezsin. Daha dekana, rektore cikmadim bile.

O yuzden yilma, calismaya devam et. Baslarda cok zor haklisin, ben de ayni durumdayim ama ilerledikce gececek bunlar. YÖK diye bir kurum var oldukça akademi falan sıkıntı.
  • giovanne  (24.06.18 21:42:57)
herkes+1
ayrıca hakkıyla mobbing uyguluyorlar:)

  • ganbatte  (24.06.18 22:03:51)