Acil öneri: Yaşamak için Arjantin mi Litvanya mı?

Şehirler Buenos Aires ve Vilnuis.

Tayininiz çıksa hangisini seçerdiniz?

Evlisiniz ve bebeğiniz olacak olsa.

vilnius. sessiz sakin baltik ulkesi, kavgasi dovusu olmaz rusya isgal etmeye kalkmadigi surece. arjantin'i severim ama cooook uzak. gerek yok. bambaska bir kultur. tamam litvanya kulturu de farkli ama cografi olarak cok uzak degiliz en azindan. baltik ulkelerine genel bir sempatim var zaten, ben o yuzden kesinlikle vilnius derdim kendi adima.

  • der meister  (22.06.18 21:36:14)
evet bir bakalım.

dün yazlık aldık
ev sattık
bu gün arjantin ve litvanyaya tayinimiz çıktı..

yarın elon musk ile yiyeceğim öğle yemeğinde konuyu elona açıp fikrini alıp sana dönerim ben.
  • killerbee  (22.06.18 21:36:52)
Abi kendimle ilgili sormuyorum sen işine bak pls :) @killerbee

  • nıç  (22.06.18 21:38:57)
Akdeniz iklimi çok seviyorsanız Arjantin ama Arjantin ekonomisi hiç iyi değil. Yaşam standartları Türkiye'nin bile gerisinde, ben de bir ara gelecekte buraya taşınsam mı diye araştırmıştım ama hayaller listesinden çıkardım. Litvanya ekonomisi ve yaşam standartları hakkında hiçbir bilgim yok ama oranın iklimi özellikle kışın soğuk olacağı için harika bir kuzey Avrupa yaşamı olur. Ama yazın çoraklık olursa çekilmez. Yine de Akdeniz ikliminden ve nemden iyidir

  • siyah giyen adam  (22.06.18 21:50:18)
Tabii ki Buenos Aires. Litvanya hicbir sekilde umut vaad etmiyor. Vilnuis etkileyici bir şehir olmaktan çok uzak, çirkin Doğu Bloğu. Irkcılık ve ayrımcılık yükselişte, Litvanyalı gazeteci bir arkadaşım sayesinde az çok gelişmelerden haberdar oluyorum. Dil bariyeri ile karşılaşırlar, İngilizce konuşan sayısı çok az. İklim korkunç.

Buenos Aries çok daha international bir şehir. Muhtemelen daha pahalı bir şehir ama çok çok daha güzel. (Gitmedim, listemde, Arjantin hayranı olduğumdan çok araştırmışlığım var.)
  • buf-e kür  (22.06.18 21:52:59)
Acilse buenos aires

  • 038576  (22.06.18 22:27:28)
peki nereden gidiliyor? gidenler nasıl insanlar? bu soruların cevabını bilmeden sallamış oluruz sadece. özetlersek; muhafazakar insanlarsa arjantin'den uzak dursunlar. gerçi muhafazakar insan litvanya'da da yapamaz herhalde ama arjantin'de hiç yapamazlar.

latin kültürü bence bizim nispeten daha rahat adapte olabileceğimiz bir kültür. insanlar daha rahat, sıcak, çevre kurması daha kolay olur, türk toplumuyla ortak yönler litvanya toplumuna nazaran daha fazla.

avrupa'yı sevsem de bu iki seçenek arasında net buenos aires diyorum ben. ama yine de insanına bağlı, bu insanların ne beklediğine de bağlı.
  • soso  (22.06.18 23:12:38)
litvanyada yaşanmaz bence, arjantin ile ilgili bi bilgim yok

  • yuto  (22.06.18 23:44:29)
arjantin'i görmedim ama vilnuis'de on numara yaşanır.

  • gezegen olan pluton  (23.06.18 00:23:21)
arjantin su anda ekonomik krizin ortasinda bir ulke bu arada.

  • robokot  (23.06.18 00:51:43)
arjantin i bilmiyorum ancak litvanya'yı tavsiye ederim. ağustos ile şubat ayları arasında erasmus için bulunmuştum. ingilizce konuşan sayısı oldukça fazla. özellikle gençler arasında. ancak yaşlılar bilmezler. türkiye uçak ile 3 saat uzaklıkta. thy nin direk istanbul vilnius uçuşu bulunmakta. hava olarak ise evet soğuk bir yer ama rusya ile kıyaslanamaz bile. enelde haftaiçleri akşam 9 dan sonra sokaklar boş olur, klasik avrupa.

  • amour fou  (23.06.18 01:40:15)