oy vermek için temel yeterlik sınavı

sizce olmalı mı ? oy verecek insanların bu sınava göre değerlendirip sınav sonunda aldığı puana göre oy verebilmesi nasıl olur sizce ? bildiğim kadarıyla --tam emin değilim- zihinsel engelliler dahi oy kullanıyor. platon'un demokrasi kavramını benimsiyorum bu yüzden yani demokrasi ve eğitimin kardeş olma durumu doğru. ama bu bir kısır döngü. yetersiz halk yetersiz başkanı seçiyor, başkan yetersiz olunca halk yetersiz kalmaya devam ediyor.

düşünceleriniz nelerdir düşüncem doğru mu yanlış mı görüşleriniz nelerdir ?

"Dağdaki çobanla benim oyum bir mi" diye soruyorsunuz özetle.

Bu kast sistemi yaratır. Bugün uygulamaya kalksan bir kuşak sonra elitler ve avamlar diye iki ayrı sınıf oluşur. Nitekim demokrasinin emekleme dönemindeki Roma'da durum böyle idi. 2000 sene önceye mi dönelim?
  • amortisman  (22.06.18 03:20:23)
"dağdaki çobanla oyum bir mi" diye sormuyorum dağdaki cahil çobanla, kendini geliştirmiş çobanın oyu bir mi diye soruyorum.

  • wonnka  (22.06.18 03:24:38)
son 15 senedir hangi sınav bir hile hurda olmadan adil ortamda yapıldı?

basında boy boy binlercesini görmedik mi?
  • killerbee  (22.06.18 03:27:26)
kim yapacak o sınavı?

  • runagain  (22.06.18 03:57:18)
Oy kullanma öncesi değil de oy pusulalarında farklı farklı testler olabilir.

Hem mühür bassınlar hem de oradaki soruya cevap versinler. Doğru olanın oyu geçerli olsun.
İnternette bir yere girerken sorulan güvenlik kodları gibi düşün, öyle çok zor şeyler olmasına gerek yok.
Diğer türlü senin dediğin gibi bir test haksızlık olabilir @hey corc versene borc'a katılıyorum.

Bunun dışında yaşlıların da oy kullanmalarını istemiyorum ben mesela. Bunu söyleyince tepki de alıyorum ama saçma geliyor hayatının zaten son demlerine gelmiş bir insanın diğerlerinin hayatı üzerinde söz hakkı sahibi olması.
  • mutekebbir  (22.06.18 07:55:34)
tabii ki de hayır, olmamalı.
vergilendirme, yasa ve kanuni düzenlemeler "cahil"ler için BİLE geçerliyse neden oy vermek için böyle şeylerle uğraşmak zorunda kalsın? en cahil insan bile bu ülkede her türlü toplumsal ödevden, bürokratik ve kanuni işlemlerden kaçamıyorken kendisini yönetecek adamı dilediği gibi, hiçbir kısıtlama olmadan seçme hakkı var.

  • m e b  (22.06.18 10:37:42)
Dağdaki çobandan daha iyi hayvan güdebilen oy kullanmalı. Tabi akşama dönerken büyün hayvanları yitirmiş olarak gelme ihtimali de söz konusu.
Neden biraz daha geniş düşünemiyoruz? Hayatımızı teslim ettiğimiz kişilerin eğitim durumu çok mu yüksek? araç şoförleri ilkokul mezunu, aşçımız ilkokul mezunu vs. bu kişilerin işlerini iyi yapmalarının başka bir beklentimiz var mı? Yok. O zaman onları da seçmen olarak görmemek lazım başlığa bakılırsa. Hani sağda solda demokrasi diye söylenirken toplumda bir tür kast sistemi oluşturduğumuzun, birilerini geriye ittiğimizin farkına varmalıyız.
seçimlerin sonuçlarını genel olarak 'bu istenmeyen' çoğunluk belirliyor.
  • 1adam  (22.06.18 10:51:03)