ödenmiş icra ve hala nette kapanmaması

Eski ev sahibinden dolayı icralık olduk, büyüklük bizde kalsın diye ödedik (ilamsızı takiben 7 gün icinde yapıldı)

Reddiyatları almıslar.

Fakat dosya hala kapanmadı ..nedendir? (2 ay oldu)

birde şu var, 901 küsür lira diyordu gelen ilamsız takipte, tam bunuu ödedik, uyaptan kontrol ederken bir ay sonrasına bir hesap cıkarmıslar 980 lira diyor ve 87 lira borç gözüküyor, bu acaba karşı tarafın (alacaklının) ödemesi gereken fark mıdır.

BEn bu işlerden nefret ederim. Elim ayagım titriyor artık uyapa bakarken sinirden. Fikri olan var mıdır ne yapmalıyım?

abi orada gördüğün miktardan farklı oluyor ödeme işlemleri.

mesela uyap vatandaştan görüyorsun ya, icra dairesine gidiyorsun ben bu borcu ödeyeceğim bana hesapla diyorsun, adam sana 5 günlük ödeme planı çıkarıyor.

yani pazartesi ödersen atıyorum 5 tl, salı olursa 5.03 tl çarşamba olursa 5.05 tl gibi.

yani hesaplattığın güne göre demen yapman lazım ve bunu da icrada hesaplatman lazım. öyle 980 i 980 ödemiyorsun yani, 1500, 2000 tl bile tutabilir.

ayrıca bu tür icra durumlarında icrayı takip eden avukatla görüşürseniz maddi olarak da indirim yapabiliyolar yüzde 15 yüzde 20 lere kadar inebiliyor(tabi avukatın insafına kalmış)

bence bir an önce o ödediğiniz icrayı takip eden avukatla görüşüp durumu anlatın.
  • killerbee  (21.06.18 16:57:30 ~ 17:00:45)
öderken güncel hesaba göre ödemediğinizden faiz işler, 86 tl'yi siz ödeyeceksiniz alacaklı ile alakası yok. gidip bizzat memurdan kalan borcu öğrenip ödemek en mantıklı olan.

  • damla sakızlı dondurma  (21.06.18 17:00:01)
Arkadaşlar demek istediğinizi anladım FAKAT gelen ilamsızz takipte 7 gün icinde ödenirse şu kadar ödemelisiniz diye bir hesap vardı, ve ben 7 gün icinde ödedim? yanlıs mıı dusunuyorum?

ek: vatandas portalından baktıgımda 17 lira fazla yatırmıs gozukuyorum....
uyapta hesap yok, sadece gelen evraklardan hesap diye bri evraktan cıkardım bunu
  • binder dandet  (21.06.18 17:05:25 ~ 17:07:42)
tamam o zaman şunu yap.

uyap vatandaştan gördüğün icra dosyasındaki avukatı bul, telefonunu bul, ara konuş. durumu anlat sistemden baksın sana net bir cevap söylesin

86 ise 86, ödenmiş ise ödenmiş.

kafan rahat olsun.

bunun dışında net bilgi alacağın diğer yol, ilgili icra dairesine bizzat gitmek. bu daha zor.
  • killerbee  (21.06.18 17:06:38 ~ 17:07:21)
o takip çıkış miktarıdır, 1 gün içinde bile faiz değişir.
o yüzden ilk gün ödesen bile yazılı tutarı ödemek hatalı olur çümkü ödeme emrinde örn: harç, takipten sonraki faiz, masraf ve vekalet ücreti yazılmaz.
neden yazılmaz çünkü günlük değişir bunlar.
  • damla sakızlı dondurma  (21.06.18 17:07:21)
O sadece takip cikis miktari. Uzerine faiz, harc, masraf, vekalet ucreti vs ekleniyor. Bakiye borc kalmistir. Icra dosyasina gidip kapak hesabi yaptirin ve bakiyeyi odeyin. Gitme imkani yoksa karsi tarafin avukatini arayin o size soyler.

  • rusyalı kozmonot  (21.06.18 18:42:13)
Az buçuk konunun içinden cevap vereyim. Size gelen ödeme emrinde vekalet ücreti, harç vs gibi kalemler ayrı ayrı belirtilmemiş, tutarları listelenmemiş ise UYAP çıktısı ulaşmıştır size. Bu çıktıda da sadece alacaklının alacağı miktarlar belirtiliyor olup, dosyanın açılmasından doğan kalan tüm masraflarınız ayrıca UYAP'tan hesaplanmalıdır. Bunlar da yer yer ciddi meblağlara ulaşabilir. Bazı dairelerde bu ödeme emirlerini avukatlar kendi sistemlerinden hazırlayıp yolluyorlar, bu durumda oradaki tutarı ödediğiniz anda tüm borç hesaplanmış olduğundan borçtan kurtuluyorsunuz.

Bunun haricinde 980 lira ile 907 arasındaki fark durumun benim anlattığım gibi tam olmadığını gösteriyor çünkü benim bahsettiğim meblağlar sizin ana borcunuz 907 lira olsa 400 lirayı ve belki üstünü bulabilir. Faiz de olma ihtimali yok, ilamsız takip adi faiz ile açılır ki yıllık %9 oranındadır. 1 ayda 900 liraya 7 lira kadar bir ek borç oluşturur. Sizin durumunuzda belki hızlı tebligat ile gelmiştir evraklar ki tebligat başına 30 lira tutar, birden fazla kişiye/adrese yollanmıştır falan derken bu ek masraf oluşmuş muhtemelen.
  • crostata  (21.06.18 23:18:45 ~ 23:20:24)