Kedim asiri korkak, nasil korkusuzlastirabiliriz?

Bize 5-6 aylikken geldi, ama ondan once de 4 ay kadar kardesleriyle birlikte evde yasamis 1 yasina basmak uzere olan tatli bir kedimiz var.

Kendisi kainatin en korkak canlisi olabilir. En ufak seyde asiri tepki veriyor. Bu korkmasina sebebiyet veren olay oldugunda kucagimda olursa istemeden tirnaklarini geciriyor, baya sikintiya yol aciyor bu.

Gecen gunlerde 2 kedili bir eve goturmemiz gerekti hatta, saatlerce tir tir titredi.

Simdi yakinda yurtdisina goturecegiz kendisini, havaalaninda ucaga binerken falan x-ray'den gecirebilmek icin kucagima alacagim. O ortamda da korkudan sacma sapan hareketlere girmesini engellemek istiyorum.

Nasil daha cesur yapabiliriz biz bu cocugu?

kıyamam ben ona. nasıl daha cesurlaştırabilirsiniz bilemiyorum ama benim de bir o kadar korkak olanından var bir tane. havaalanı deneyimimizden bahsedeyim size belki sizi rahatlatır.

benim kedim de sizin kedinize benzer şekilde 4-5 aylıkken gelmişti evimize. ev sakinleri dışında eve misafir gelene kesinlikle yanaşmıyor, kişi uzun süreli kalıp alışana dek. araba seslerinden ötürü vs. balkonun kapısından öteye dahi geçmiyor. yalnızca bir kere bahçeli bir eve götürüp orda çıkarmıştım dışarı, kendi kendine gezer vs. diye korkunç bir deneyimdi. ancak tüm bunlara karşın havaalanında oldukça sakin, x-ray kısmında çantasından çıkmak istemiyor. orda ben kedimi tutuyorum ve başka birinden çantayı yavaşça çekmesini rica ediyorum. ister istemez bırakıveriyor tırnaklarını zaten. dediğiniz gibi biraz tırnak geçirme, kendini kasma vs. oluyor kucağımda o sırada. hemen x-rayden geçiyoruz birlikte, çantasını alıyorum ve kendi direkt çantasına giriyor ki evde zorla koyuyoruz çantasına. çantasındayken x-ray kısmı dışında hiçbir problem yaşamıyoruz ne uçakta ne havaalanında beklerken, sakin sakin oturuyor içerde hatta sedatif bir şeyler alıp almadığını soranlar oluyor. umarım siz de sakin ve sorunsuz bir biçimde geçirirsiniz o günü.
  • havana  (19.06.18 20:48:05)
Cesurlaştıramazsın ama seyahat için sakinleştiriciler var uçak vb durumları için.

Tırnaklarını da düzgün biçimde keserseniz batıramaz küt olur en azından.
  • bos gezenin bos ustasi  (19.06.18 20:54:57)
@havana, yorumunuz icin tesekkurler, gercekten de biraz rahatlatti beni :)

@bos gezenin bos ustasi, bildigim kadariyla hostesler ucus baslamadan once kedinin normal halini gormek istiyormus, o yuzden sakinlestirici verme isini ucaga bindikten sonra, hatta mumkun olan en gec anda verecegiz. ABD'ye ucacagimiz icin en azindan bir 12-13 saat sakin kalmasina ihtiyacimiz var.
  • elon  (19.06.18 20:57:59)
Ayni sekilde bizimki 1 aylikken geldi ailemize :) ilk 2 ay hersseyden korktu ama cabuk ogreniyorlar ve alisiyorlar. Bahceli bir evimiz var sehirden uzak, oraya goturup bahcede bortu bocekle tanistirdik. Bi oyunlar bi oyunlar :D O sekilde korkusu giderek azaldi :) Eger imkan varsa dogaya cikarin bi. Yavas yavas alissa da alisiyorlar merak etmeyin :)

  • superfluid  (19.06.18 21:05:18)
Bizimki 4 yaşında o da hala korkak, küçükten travmatik bir şeyler yaşadıysa o korkaklık pek geçmiyor.

  • angelus  (19.06.18 22:06:48)