seçimlerde müşahit olmak?

sabah oyumu kullanıp görevli olduğum okula ondan sonra mı gideceğim?

görev kağıdımı nasıl ve nerden alacağım? (yer istanbul maltepe)

youtube'ta oy ve ötesinin videolarını izlemek yeterli olur mu bilgilenmek için?

başka dikkat etmek gereken bişey var mıdır?

görev yaptığın sandıkta oy kullanırsın.

saadet.org.tr

google'da aratınca bu linki buldum. diğer partilerin de benzer rehberleri vardır. bunları okumakta fayda var.

şimdiden kolay gelsin.
  • sarsuk  (19.06.18 11:58:00)
Müşahitsen (yani resmi görevli değilsen) sandığında oy kullanıp sonra görevli olduğun okula gider gün boyunca bekler, sandık açılırken notunu alırsın. Gelen gidenlere baskı kurulmamasına, tarafsız olunmasına dikkat etmek lazım. oylar yazılırken de doğru bir şekilde yazılması önemli. ardından da sistemden kıyasla yapıp sandıktaki oylar sisteme de doğru işlenmiş mi inceleniyor.

görev kağıdını partiden görüştüğün kişilere sorabilirsin. oy ve ötesi gibi bir platformsa da oradaki bir yetkili seni yönlendirebilir. Genelde partilerden isim kısmı boş mühürlü kart alıp bulunduğun yerde ismi yazıyorlar üstüne.
  • lcha  (19.06.18 12:01:50)
Sabah en geç 7'de müşahit olacağın sandığa gidiyorsun, sandık kurulunda görevli 5 partili elemandan gelmeyen olursa, sandık başkanına o elemanın yerine sandık kurulunda görev yapabileceğini söylüyorsun. Öğle saatlerinde oy kullanmaya gelen kişi sayısı azalır, sen de o boşlukta başkandan izin alarak kendi okuluna gidip oy kullanıp dönersin.

  • uepuey  (19.06.18 12:20:03)
oy ve ötesi müşahitiyseniz ve sadece parti müşahiti olarak görev alacaksanız, gün içinde gidip oyunuzu kullanıp dönersiniz. sabah oylar mühürlenirken , çuvallar açılırken orda olmak çok ama çok önemli. en kritik noktalardan biri bu. sabah sandık kurulunda ki eksiklikten kaynaklı sandık kuruluna girerseniz de sandık kurulu başkanına muhakkak başka yerde oy kullanacağınızı söyleyin.

sandık kurulunda resmi görevliyseniz görevli olduğunuz sandıkta oy kullanacaksınız.

oy ve ötesi eğiitmleri iyidir. ama yine de müşahitlik eğitimlerine katılmanızı tavsiye ederim.
  • Phoebe  (19.06.18 12:20:53)
"Sandık Kurulu Üyemizin ve Müşahidin oy kullan
-
ması:
Müşahidimiz, kendi oy kullanacağı sandıktan başka
bir sandıkta görev yapıyor olabilir. Bu durumda müşa
-
hidimiz, sabah görevli olduğu sandıkta görevine başla
-
yacak, uygun bir zamanda oyunu kullanarak yeniden
görevli olduğu sandığa gidecektir.
Sandık kurulu asıl üyelerinin isimleri sandık seç
-
men listesinde yazılı olup, bu kişiler görevli oldukları
sandıkta oy kullanırlar. Kendi sandıklarında oy kulla
-
namazlar. Yedek sandık kurulu üyesi olup da asıl san
-
dık kurulu üyesinin yerine görev alanlar ise uygun bir
zamanda oy kullanıp görevine döneceklerdir."

müşahit - sandık kurulu üyesi karışmış bende. lcha'nın dediği gibi olacak.
  • sarsuk  (19.06.18 12:21:33)