teknik servis

bir fırın aldım arçelikten. yavaş ısıtıyor. bunun için servis çağırıcaktım. garantisi devam ediyor.

çağrı merkezi servis eğer sorun bulur ise ücret talep etmeyecek. ancak sorun bulamazsa sizden hizmet bedeli alabilir dedi.

bunu nereye şikayet edebilirim ? 1

dava açsam bu uygulamaya karşı kazanır mıyım ? 2

verme hocam. ben de samsung'dan tv aldım, ekranda bir karartı olduğunu düşündüğüm için servis çağırdım, adam baktı inceledi testleri yaptı bir şey çıkmadı. yani vardı da "normal" dedi. sonra cihazda bir sıkıntı olmadığı için 15 tl servis ücreti talep etti, ben de bu ne saçma şey falan dedim. Adama dedim ki kardeş ben bu parayı sana vermesem senin başına bir iş/sıkıntı gelir mi? yok dedi, zaten kimse vermiyor :) Hülasa vermedim. sen de verme, böyle saçma şey mi olur ben ne bileyim sorun mu var.

durumu ise TÜKETİCİNİN KORUNMASI VE PİYASA GÖZETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'ne şikayet edeceksin. Ben ettim, Samsung'dan geri dönüş aldım bir özür olarak.
  • giovanne  (19.06.18 11:33:49)
yavaş ısınıyor oluşu göreceli bir kavram. şimdi fırının içinde rezistans var ısıtmayı bu alet yapıyor. elektrik geldiği an ısınıyor, elektrik kesildiğinde soğuyor. bir de ısıyı ayarlayan termostat var, termostat ayarladığın ısıya gelene kadarrezistansı çalıştırır, ayarladığın ısıya gelince ısınma durur. fırın ne kadar büyükse ısıtma o kadar yavaş olur. fırınında fan mevcutsa fan ile birlikte bir süre çalıştır fırın içi sıcaklığın daha çabuk artar. mesela fırın boşken 200 derece ısıya kaç dakika da geliyor bunu gözlemleye bilirsen sana normal olup olmadığını söyleyebilirim. bir de fırında hangi kademeyi kullanıyorsun. genelde 2 rezistanslı olurlar veya fırının küçük tip ise tek resistans olup üstten ısıtma yapan modeller de mevcut. modelini de yazarsan daha sağlıklı olur.

  • guneyk  (19.06.18 12:01:11)
sizin sorununuzdan bağımsız, işin diğer tarafını da yaşamış biri olarak bence uygulama haksız değil.
sonuçta servisin harcadığı bir mesai var, ve (ortada bir sorun görmezlerse) direkt kayıp. (ortada sorun görüp görmemeleri ayrı bir mesele, bu onların görevini iyi yapmaması / kötü niyetle sorunu örtbas etmek istemeleri ile alakalı, isterseniz fırın modelini internette bir aratın, bu kronik bir arıza mıdır, daha evvel başına gelen varsa ne yapmış vs.) siz öyle yapıyorsunuz demiyorum, size göre fırın yavaş ısıtıyor ve sizce bu bir sorun. fakat hak verirsiniz ki durup dururken servis çağırıp servis ücreti vermek istemeyen insanların sayısı da çok fazla, ürünü kullanmayı bilmeyen, veya özelliklerinden bihaber kişiler de servis çağırıyor sürekli, garanti kapsamında değerlendirilemeyecek hususlar için.

  • gkhncnzdgn  (19.06.18 16:41:11)