çocuk doktoru bir yardımsever cevaplayabilir mi ?

selamlar 37 günlük bebeğimin tsh seviyesi 7.75, serbest T4 seviyesi ise 1.38 çıktı. şu an çocuk endokrini uzman bulmaya çok uzağız. sizce bu seviye bir an önce tedavi gerektirecek düzeyde midir, ne önerirsiniz ?
(ilk doğum testlerinde bir sorun yaşanmamıştı)
şimdiden ellerinizden öper balam

Foto hiç net değil

  • helena  (19.06.18 00:19:21)
doktor degilim, cocuk doktoru hic degilim ama tiroid hastasiyim.

Testteki TSH ve serbest T4 degerleri orada verilen referans araliklarin icinde. Pediatrik TSH limitleri yetiskinlerinkinden farklidir. Benim bu yasimda TSH 7 ciksa doktor levotiroksin yazar, ama bak oradaki referans araliginin 16'ya kadar yolu var. T4 icin de oyle.

herhangi bir doktor laboratuarin referans araliklari yanlis boyle olmamasi gerekir demediyse endiselenmeniz gereken bir sey yok. yukarida ismi yazan doktoru bunu gorup bir problem olabilir dedi mi?
  • robokot  (19.06.18 01:14:11 ~ 01:17:46)
yeğenimin ilk doğum testlerinde de bir sorun çıkmamıştı ama sonrasında ablam halinden şüphelenip tekrar test yaptırdı. tiroid testleri (tsh yüksek ve t4 düşük) iyi çıkmadı. o gün bugündür euthyrox kullanıyor. dozu da düzenli olarak kilosuna, gelişimine ve kan değerlerine göre güncelleniyor. çocuk hashimoto hastasıymış, doğumdan itibaren tiroid bezi düzgün çalışmıyor. doktor demişti nasıl oldu da bu kadar erken farkedebildiniz? yoksa kalıcı hasarlar olurdu.

sizin mevzu nedir bilemem ama lütfen ihmal etmeyin. tiroidi işi çok ciddi bir şey. kütahya'da çocuk endokrinologu var mı bilmiyorum ama istanbul yahut izmir bir şekilde mutlaka randevu alıp baktırın derim.

(not: uyuşuk, uykucu bir bebekse yahut bakışları tepkileri size yavaş geliyorsa şayet, o zaman bir gün bile oyalanmayın. çünkü eğer tiroid hastasıysa bu yaşta (1 aylık) yapılacak olay çok basit. sadece düzenli her sabah hap alması yeterli. haplar da çok ucuz, bedava sayılır. ama eğer tiroid hastasıysa ve ihmal edilirse kalıcı olarak zeka geriliği vs. yapabilir Allah korusun)

yavrunuza anne babasıyla sağlıklı sıhhatli uzun ömürler dilerim
  • dilemma of subscribtionability  (19.06.18 03:12:08 ~ 03:15:11)
bu arada, tiroidi bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla tedavi gerektirmeyecek düzeyde yenidoğan sarılığınız var. zaten galiba tahlil de o yüzden istenmiş, bilirubin'e bakmak için, kan almışken tsh da bakalım demişler.

bol bol emzirin, saat 18:00'den sonra akşam güneşine çıplak (sadece bez olsun) yüz üstü yatırın, cildi güneş görsün. gözüne güneş gelmesin diye yüz üstü dedim. gözlerini koruyup sırt üstü de yatabilir.

geçmiş olsun, güle güle büyütün.

not: doktor değilim, babayım.
  • kibritsuyu  (19.06.18 09:43:55)