Kızlar neden Playstation ya da bilgisayar oynamayı sevmez?

Oyun konsollarıyla ilgilenen heyecanla call of duty veya futbol harici başka bir oyun oynayan pek kız tanımadım, geneli eline telefonu alıp instagram twitter WhatsApp üçlüsüyle hayatlarını geçiriyor gibi tabi sözüm meclisten dışarı. Acaba erkekle kadının zevkler konusundaki beyindeki kimyasalları uçurum kadar farklı mı?

Siz sevdirmeyi bilmiyorsunuz, düzgün oyunlar ile başlatın. Hanım akşamları God of War oynuyor artık.

  • gozu acik sevisen yahudi  (18.06.18 13:03:41)
Bence beyin kimyasıyla ilgili. Araba kullanma konusundaki beceriksizliği de bununla açıklanabilir.

  • goodman  (18.06.18 13:24:34)
Cunku biyolojik olarak oyleler. Istisnalar olsa da. Sebebi biyolojik. PS oyunlari ozelinde degil, benzer durumlar icin genel olarak.
Dogumdan itibaren cocukluk, ergenlik, yetiskinlik yaslilik, her donemde iki cinsiyetin beyni tamamen farkli isler, hormon dengeleri farklidir. DOlayisiyla tutumlari, duygulari, davranislari, tepkileri ve bir suru sey.

Evet, ucurum kadar farkli. Son zamanlarda bir takim sozum ona calismalar yapilip "biz baktik iki beyin de ayni" tarzi aciklamlar yapilip kelime oyunlu makaleler ciksa da.
  • stavro  (18.06.18 13:32:16 ~ 13:34:56)
bazıları oyun oynamayı çocukluk olarak görüyor. e kadınlar da erken olgunlaştıkları için çoğu gereksiz ve çocukça buluyor olabilir. anime izlemeyi de öyle buluyorlar ve benimle dalga geçiyorlar. tabii sadece kadınlar değil erkeklerden de böyle olanlar vardır.

ben bir kadın olarak her türlü oyunu denemeye açığım. ps'de en çok yarış oynamayı severim. ps kardeşimin olduğu için bana pek oynatmaz ama ele geçirirsem hangi oyunu varsa oynarım. ac olur gta5 olur ne varsa. bilgisayarda da oynuyorum zaten. ha ama futbol hariç. onu sevmiyorum. gözüm de bozuk gormüyorum top nerede. sıkıcı bir de.
  • batlegolas  (18.06.18 13:32:40)
oyun anlayısın cod ve pes'ten ibaretse normal sevdirememen. erkekler de yemek yapmayı sevmez diyebiliriz bakıs açına gore ama aslında sadece bilmiyorlar. ben pc'ye 2 tane xbox kolu baglıyorum, rayman vb coop'ları oynuyoruz, çok eglenceli tavsiye ederim.

  • hasmetizm 2046  (18.06.18 13:41:49)
benim yavuklum son birkaç ayda the last of us, uncharted 4, son iki tomb raider ve heavy rain bitirdi.

  • brakgn  (18.06.18 14:00:03)
"Oyun konsollarıyla ilgilenen heyecanla call of duty veya futbol harici başka bir oyun oynayan pek kız tanımadım" konsol değil de pc'de oynayan çok var. benim oyun yoluyla tanışıp steam arkadaş listeme eklediğim bir sürü dişi insan var. arada internette görüyorum kadınlar casual, vn ve hog seviyormuş sadece:P yanlış genre'da arıyorsunuz. don't starve together, skyrim, dead by daylight, friday the 13th the game, this war of mine, fran bow, the cat lady, downfall...oynuyorlar. yani biraz daha karanlık atmosferli oyunlar, psikolojik korku, survival, story-rich vb. ben de dst, binding of isaac, hotline miami, deadbolt, party hard oyunlarına bayılıyorum. en son factorio oynuyordum, baktım orada da kadın arkadaşlar döktürüyor.

  • ganbatte  (18.06.18 14:02:41 ~ 14:03:29)
Eciş bücüs şeyleri daha çok sevdikleri için olabilir, oyunlar genelde gürültülü patırtılı olduğu için ilgilerini çekmiyordur.

  • Uncle Sam  (18.06.18 14:07:47)
kadınım ve bayılırım hatta sözlükten ve duyurudan da oyun muhabbeti yaptığım çokça arkadaşım var. daha yeni e3 konferansını soluksuz izleyip yeni çıkacak oyunlara ağzımın suyunu akıtarak bakıyorum çıksa da alsak diye. ki çevremde de çok olmasa da benim gibi ps ya da pc gaming seven kız arkadaşlarım var, yakın zamanda ben anne olana kadar da oyun geceleri yapardık hep birlikte oynardık.

ben tamamen yetiştirmeyle alakalı olduğunu düşünüyorum. çünkü seven kız arkadaşlarım ve kuzenlerim babalarıyla oyun oynayarak büyüdüler. ben de commodore 64 ve amiga 500, 500 plus ile oynayarak büyüdüm sonra da micro geniuslar konsollar derken hep aşina olduğum bir süreçti ve şimdi henüz 15 aylık kızımızın yanında bile oynuyoruz ki çekirdekten yetişsin.
  • kakamelsokoban  (18.06.18 14:08:39)
Ben grand strateji hariç her türü oynayan görmüştüm. En son arkadaşın sevgilisini Crusader Kings 2'ye bulaştırarak o açığı da kapattık.

  • cleric  (18.06.18 14:40:01)
Oyun severdim ama ailem beni uzak tutmak icin hic ps almadi mesela, ben de hic ogrenemedim, o kafaya giremedim. Atarim de yoktu zaten ansksk

Pc de tam kendimi oyuna verebilecegim donemlerimde eskimisti, oyun kaldirmiyodu. Ben de alisamadim hic.
  • kuehles blondes  (18.06.18 15:06:52)
iki hafta önce erkek arkadaşıma ps4 hediye ettim bizim evde duruyor. joysticki elimden bırakabilsem anlatıcam ne kadar sevdiğimi.

  • turkce konusan uzayli  (18.06.18 15:13:24)
Yoo. Valla birkaç ay önce sevgilimle Mortal Kombat olsun NFS olsun bayağı kapıştık ve çok güldük eğlendik. Sadece futbolu beceremiyorum, yeteneksizim kolu kullanmakta, heyecanlanıyorum ve topu seri olarak ilerletemiyorum.

Genelleme yapmamak gerek.
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (18.06.18 17:37:33 ~ 17:38:01)
steam hesabımın %95'i ağır gamer kadın arkadaşlarımdan oluşuyor. denk gelmediniz diye genelleme yapamazsınız. :/

@stavro ben genelleme yapmadım yalnız, genellemeye karşılık verdim. dünya üzerinde esports ve twitch üzerinden para kazanan sürüyle kadın var. benim üç-beş arkadaşım değil olay.

oyun oynamayı hormona bağlamak nedir? hepi topu oyun oynuyorsun, dünyayı kurtarmıyorsun, ne alakası var hormonlarla :)
  • nice tnetennba  (18.06.18 17:45:47 ~ 17:53:23)
Bir iki arkadasinizi ya da kendinizi baz alip genellemeyi yalanlayamazsiniz:)

  • stavro  (18.06.18 17:47:09)
%4 istatistiği: browser üzerinden google hesabı ile oturum açmış olanlardan steam sayfasını ziyaret edenlerin %4'ü kadın diyor. ziyaretçilerin %48'inin ise google hesabı ile oturum açmadığından cinsiyeti bilinmiyor. Steam kullanmak için browser üzerinden oturum açmanız da gerekmiyor zaten. Steam kayıt sırasında cinsiyet sormaya başlar da istatistikleri bizimle paylaşırsa ancak o zaman bu konuda aydınlanabileceğiz.:) hatırlayan vardır, rustta kadın karakter verilen abilerimiz isyan etmişti. o zaman da bu %4 istatistiğine dayanıp developerlara çemkirdiler. şunu komiklik olsun diye bırakayım: steamcommunity.com
bu amerikadaki pc ve konsol oyuncu istatistikleri, kadın oyuncu oranı yıllar geçtikçe sürekli artmış, 2018'de %45: www.statista.com
bu makalede de kadınlar düşündüklerinden daha fazla oyun oynuyor, diyor. yer yine amerika. genre'a göre üçte bir ila yarısından fazla arasında değişen oranlar vermiş. grafik için koyuyorum: de.ign.com
Başka makaleler mobil platformlar da katıldığında kadın oyuncu oranının daha fazla olduğunu yazmış.
amerikayla ya da genel olarak gelişmiş batıyla bizi karşılaştırmak ne kadar doğru tartışılır. ben yine de konunun "beyinin kimyasının farklı olması" olduğunu düşünmüyorum. kadın için de erkek için de yetiştiriliş tarzı, marketing, ekonomik güç ve boş zaman etkili oluyor.
eklemeyi unutmuşum. kadınlara özel yapılan bazı ürünler tutmuyor. "bic for her" gibi: www.youtube.com
  • ganbatte  (18.06.18 21:58:34 ~ 22:03:09)
erkek olarak ben de playstation ve bilgisayar oyunu oynamayi hic sevmem. beni cezbetmiyorlar ya da oynarken zevk falan almiyorum. cok bos geliyor bana.

kizlar da cok bos islerle ugrasiyor. instagram-whatsapp-twitter uclusu nedir abicim ya?

zaten bana sorarsaniz benim ilgi alanlarim harici isler, hep bos is kategorisine giriyor. allah'tan insanlar beni s*klemiyor. yoksa kafayi yerdi millet.
  • tomcruise  (18.06.18 22:33:29 ~ 22:34:49)
afedersiniz ama biyolojik diyen arkadaşlar tam olarak kaynaklarının üzerine oturmak dışında ne yapıyorlar? tam olarak bilimsel dayanağınız nedir? sıkmak bu kadar kolay mı yahu :D

ben de tüm gerçeği bildiğimi vadetmiyorum elbette ancak ''yetiştirilme şekillerinden kaynaklanıyor'' dersek daha sağlam bir zemine basmış oluruz.

şöyle ki; genelde kadınlar çocukluklarından itibaren daha toplumun kadın kimliğine işlediği kodlar paralelinde yetiştiriliyorlar. kadın dediğim temizlik yapmalı, envai çeşit yemek tarifi bilmeli, ailesine hizmet etmeli, çocuk yetiştirmeli vs. tabi bu yönde bir algı ve baskı ile eğitilen kadınlar haliyle pratik faydası olmayan, kültürel kodlarıyla uyuşmayan oyunlara uzak duruyorlar.

bunun dışında görece daha eşit yetiştirilmiş, 'yaklaşılmış' kadınları ise dota'da wow'da vs elimize verirken görüyoruz afsdg
  • air  (18.06.18 23:04:12)
Kızlara oyunları sevdirmek için önce quantic dream oyunlarıyla başlamak lazım. Sonra naughty dog oyunları ve en son FromSoftware oyunlarına geçilir :))

oyunlarla alakası olmayan bir kız seni heavy rain ya da detroit become human oynarken görsün, ertesi gün merak eder başına oturur. Onlara böyle oyunları oynatmak lazım.
  • eazy  (18.06.18 23:05:19)