Severek ayrılmak

Round 1.

Erkek çok sever ve sevgisini her fırsatta her şekilde gösterir. Kadının daha önce ciddi ilişkisi olmamıştır özgür kadın olmaya ve bireyselliğine alışkındır. O da çok sever ama gösterme şekli biraz farklıdır erkeğe göre. İlişkide beklenen bazı sorumluluklar ona çok yenidir. Basit şeyleri bile yapamaz unutur. Eve gidince haber vermesi 104727 kez hatırlatılsa da örneğin unutur bunu sık sık. Telefonundan uzak yaşar sohbet ortasında başka bişeye dalar unutur gider. Erkek arkadaşı da hal böyle olunca onca dil dökmeye rağmen ilgisiz hisseder. Güven problemi yoktur ama kadın uçucudur erkeğe göre. Her an her şey olabilir der kadın çok da gelecek planlarına girmez, korkar.

Bu durum sürdükçe erkek kırılır. Kırıldıkça kırmak ister. Özensiz sevgilisi çabalamasına rağmen ona sevgisini ispatlayamamaktadır. Erkek canı acıdığından saygı sınırlarını aşarak sözleriyle kalp kırar.

Olay kısır döngüye girer. Kadın, erkeğin hayatının merkezindedir ve durum iyice hastalıklı bir hal almaya başlar. Çok kez çözmeye çalışıp güzel kararlar alırlar. Kadın daha özenli erkek ise daha rahat olmaya çalışacaktır. Fakat kısa bisüre sonra herkes özüne döner. Ve yine kaos başlar. Kadın en doğru şeyin ayrılmak ve biraz durulup olan biteni daha doğru değerlendirebilmek olduğunu düşünür.

Erkek bitmesini istememiştir ama birbirlerine olan sevgilerine rağmen ilişki kısır döngüden kurtulamaz ve biter.

Round 2.

Sevgileri ağır basan çift birbirlerine geri dönerler 1ay sonra. Bu 1 ay düşüncelerin durulması ve ikisi için yeni bir başlangıç olması açısından olumlu bir süreç. Fakat en korktuğu şey başına gelmiş olan erkek ayrılmanın şokunu üstünden atamaz. Kadın baya ilişkinin olmazsa olmaz, sevgilisinin ondan bekledigi seylere baska pencereden bakip yuk olarak gormeme seve seve yapma kafasina gelmişse de erkek kadındaki bu değişime inanamaz. Çok yarası olduğu için geçmişe dair, aynı acıları ister istemez kadına çektirmeye çalışır. Sürekli savunma halinde, ilişkinin ilk dönemiyle alakasız kaba saba bi tavrı vardır. Kadın onca değişime rağmen böyle bir tavırla karşılaşmayı sindiremez. Sevgilisinin acılarının ve korkularının farkındadır ve onu zamanla iyileştirecektir fakat sevgilisinin patlamak için tetikte beklemesi onu her gün daha da mutsuz hale getirir.

Sevgilisi artık sadece kendini düşünür bir hale gelmiştir. İlişki 2. Kez bitti dün:/ niye böyle bir dille anlattım bilmiyorum baya saçma da tınlıyor sanki ama içimden geldiği gibi yazıp yolluyorum buraya. Var mı bu yıpranmış ilişkinin benzerini yaşamış, tavsiyeleri olan birileri? Sevgi ve usanmışlık arasında gidip geldiniz mi? Sonra o ilişkiye noldu? Herkesin durumu farklı biliyorum ama belki bişiyler dersiniz ve kafamda bişiyler açılır.

Kız kendini değiştirmiş işte. Daha ne yapsın. Erkek gereksiz şeylere takılmaktan vazgeçmeli, sevgilisiyle mutlu olmaya odaklanmalı.

  • dissendium  (17.06.18 03:58:12)
"erkek kadındaki bu değişime inanamaz. Çok yarası olduğu için geçmişe dair, aynı acıları ister istemez kadına çektirmeye çalışır."

karsindaki insani gercekten seviyorsan bir daha onunla bir araya gelme. seven insan sevdigine boyle davranmaz.

"Sevgilisinin acılarının ve korkularının farkındadır ve onu zamanla iyileştirecektir fakat sevgilisinin patlamak için tetikte beklemesi onu her gün daha da mutsuz hale getirir."

cok daha mutsuz edeceksin onu. isigi sonecek. sonunda da onceden sevdigim kiz nerede diyecek, yine onu suclayacaksin mutsuzlugu icin. ustelik sebebi senken.
  • federer  (17.06.18 07:12:40)
Bu adamla iliski surdurmeye calismak zaten yanlis. Her ne kadar bir iliski icinde olunsa da bireysellik devam eder. Cunku taraflar birer bireydir. Once bunu kabul etmek gerek. Erkek, kendine bir kole ariyor galiba. "istediklerimi yapacaksin. istemediklerimi yapmayacaksin" mantiginin altinda baska hicbir sey olamaz. Kadina da aferin, kendi karakterinden odun vermek icin ugrasiyor. Sunu demek cok mu zor? "Beni tanidiginda ve iliskiye basladigimizda boyle bir insandim. Sen boyle bir insani sevdin. Simdi degismemi istemenin sebebi nedir? Belki degistigimde her sey cok daha kotu olacak, bunu bilemeyiz". Bir sevgili icin degisirseniz sonrakiler icin de degisirsiniz. Simdi iliski bitti, ne olacak? Kadin, baskasiyla beraber olup da onun istedigi yonde degisme potansiyeline sahip. Yine iliskisi biterse bir baskasiyla beraber olursa yine degisir bu kadin, hic akillanmaz. Ee ne oldu? Kadinin kendi karakteri tamamen yok oldu. Buna izin vermemek gerek. Cunku gercek sevgi ve gercek iliski bunu gerektirir. Degismek disinda kalan her seyde de erkek kusurlu. Cok asagilayici ve cirkin davranmis bana kalirsa. Bu iliski toparlanmamali. Sizlere ve hayatlariniza yazik.

  • siyah noktali film  (17.06.18 09:36:06)
buradaki kadın tarafı benim. tam bir tarafsızlık yaratmak için bahsetmedim ama sanırım erkek olduğum düşünülüp ona göre cevap yazılmış .

@dissendium sanıyorum ki kalıcı zararlar verdim karşımdakine. duvarlar örmüş gibi. bir şok daha yaşamamak için tetikte bekliyor. "sevil de sevme ağlama ağlat" moduna girdi resmen. suçlayamıyorum ama keşke aşmanın bir yolu olsa.

@konusma ben konusuyorum daha bitirmedim kadın ve erkek çok temel şeylerde farklılar aslında. o yüzden karakter değiştirmek değil, bakış açısı değiştirmekti yaşadığım değişim. onun hassasiyet gösterdiği şeylerde biraz daha dikkatli olmak gibi. toptan karakter değişimi değil de, ilişkide orta yolu bulmak adına atılan minik adımlar diyebiliriz.

@federer "o da yaşasın bu çektiklerimi" kafası çok derinlerde de olsa olabilen bir şey sanırım. hiçbir olayda bile isteye üzdüğüne zaten inanmıyorum. kaba saba tavrını geçmişteki umarsızlığıma bağlıyorum. cidden ben de çabaladım ama zor bir karakterdim ilişki içindeyken.

- hayatımda ilk diyebilceğim bir ilişkim olduğu için ve aşkla başladığı için, aşk bitti yerini sevgiye bıraktı sancısı yaşadım mesela. ve bunu ona söyledim. içimde değişen her şeyi raporlamazsam ona yalan söylediğimi hisseden bir çocuk naifliğinde yaptım bunu. ona yıkım oldu.

- o çok hastayken uzun bir süre telefonuma bakmamıştım mesela ulaşamamıştı bana ve çok kıskandığı bir erkek arkadaşımla ders çalışıyorduk.

- mükemmel olmadığını hissettiğim şeyleri çok didikledim. deep talk konusu çok önem verdiğim bir şeydi ve biz senle yeterince iletişemiyoruz diye baya dile getirdim bunu.

yani gerçekten de çok özenli ve kendini ilişkiye bırakmış bir halim yoktu. ben çok şey öğrendim bu ilişkiden ama şimdi o yok.

şuan ayrıldık ama merak ediyorum napılabilirdi bu defansif tavrı ortadan kaldırabilmek için.
  • vosvos  (17.06.18 09:49:15)
Dünyada yedi milyar insan mevcut çok düşünme.

  • i was made for you  (17.06.18 09:54:00)
@siyah noktali film kesinlikle katılıyorum. ama dediğim gibi major karaktersel değişimler değil. karşımdakini üzücek konulara yaklaşım şeklimi değiştirdim. çok minik bir örnek: konuşurken çat diye kaybolacaksam kaybolmadan haber veriyorum ki uzun bir süre ulaşamayacağını bilsin gibi basit şeyler. tabi ki kurallı olmazsa olmaz şeyler değil bunlar. ama karşımdaki çok merak ediyorsa ulaşamadığında haber vermeye özen gösteririm gibi değişimler. eskiden bunlar külfetti bana. şimdi öyle hissetmiyorum batmıyor.

bir de eskiden onun tüm dünyası bendim. hayattaki mutluluk sebebi olarak beni görüyordu. bu da üstümde çok fazla baskı yaratıyordu. bu yüzden ayrılmanın ikimizin de bazı şeyleri algılaması için iyi geleceğini düşündüm. kendiyle birey olarak da mutlu olabileceğini görsün istedim.

görmüş sanırım barıştığımızda bencil kaba sadece kendi isteklerini önemseyen biri olarak döndü. dengeler çok garip. bir ilişki içinde bireyselliği koruyup çift olabilmek baya önemli bir şeymiş. aşırı bireysel takılıp çift olma kavramından uzaklarda takılmak da zor, tam tersini yaşayıp ilişkide kendini unutmak da.
  • vosvos  (17.06.18 10:01:44)
Benzerini yaşadım. Çok zeki bulduğum bir hanımefendi vardı. Benim gördüğüm ve bana söylediği kadarıyla aramızda hiçbir negatif durum yoktu. 18/24 saat konuşuluyor, eğleniliyor. Karşılıklı olarak saygı duyuluyor. Uzun zaman sonra kimseye yapmadığım fedakarlıkları, duymadığım hisleri ona duydum ve hatta kendime verdiğim sözleri çiğnedim. En sonunda hanımefendinin yeteri kadar ciddi olmadığını ya da gerçek (herkesin ortak biçimde tanımladığı anlamda gerçek) bir ilişki için kendini yeterli/hazır görmediğini söylemesiyle seviyeli biçimde, kızgınlık ya da kırgınlık çıkmadan bitti. Ara ara aklıma geldikçe acaba diye kurduğum cümleler var elbette ama nihayetinde bir deneyi aynı şartlarda yapmak sonucu değiştirmeyecek deyip vazgeçiyorum.

  • rakicandir  (17.06.18 10:53:14)
Kadının aklı varsa bu adamdan kaçar kurtarır kendini. O herif çekilecek dert değil.

  • i m cool with that  (17.06.18 11:14:46)
Günaydın. Bunu gece ben mi yazdım acaba diye tekrar baktım.ilişkiye aynı noktadan başlanmadığı için oluyormuş hep bunlar kesin bilgi:) en son çocuk senden bir şey olmaz der gibi gitti iki ay süründüm. Sonra geliyor,geçiyor. Bence birisiyle ilk etapta o frekans tutmuyorsa bir daha tutmuyor. Sevsen de olmuyor, sıkma canını.

  • denef  (17.06.18 11:15:47)
@rakicandir kısa süreli gibi tınlıyor. ilişkinin taşıdığı önem aranızda farklıymış sanki. bizde benzer ağırlıktaydı ilişkimizin değeri. 2 yıllık ciddi bir ilişkiydi. verdiğimiz değer benzer ama bakış açılarımız çok farklıydı ve orada tıkandık.

@denef biz birbirimize çok yoğun şeyler hissedip de ortak frekansı tutturamadık sanırım. onun başladığı noktaya ben daha yeni geldim. o ise benim başladığım noktaya döndü. "ilişkiye aynı noktadan başlanmadığı için oluyormuş hep bunlar kesin bilgi:) " bence güzel bir bakış açısı. aydınlandım:)
  • vosvos  (17.06.18 14:34:18)
Kendi tecrübelerime göre, erkekler onunla bununla takılıp da düşüp kalkarken kadının ne frekansta olduğunu sallamıyor. Sonra "lan bunu çok seviyorum. evlenirim bile" dediği bir kadınla karşılaşıyor. Öyle davranmaya başlıyor. Artık o kadından da sanki karısı gibi oturaklı, düşünceli vs. olmasını istiyor. Eğer kadın o modda değilse erkek "hmm madem öyle eski hayata geri döneyim, üzülen ben olmayayım" diyor.

Ben bunu geçtiğimiz aylarda yaşadım. Şimdi kadın geri dönmek istiyor. Ben aynı dertleri yaşamak istemiyorum çok sevsem de.
  • twelfth  (17.06.18 21:31:44)