work and travel

özellikle yurtdışında iş ve hayat tecrübesi yaşamak için yapmak istiyorum. şunu anlamadım. mesela giden öğrenciler kendileri de 2. işi bulabiliyorlarmış. bu durumda acentaların olayı ne oluyor? kolay olmaz belki de imkansızdır ama 1. işi de kişi kendi bulsa acentalara gerek kalıyor mu yine de?

26 yaş sınırı var diye okudum ama esnek sanırım. 28 yaşındaki biri de yapabilir mi? şu an 28 değilim ama önümüzdeki yıllarda düşünüyorum.

para biriktirilip dönülüyor mu? tüm harcadığımız para başa baş işe karın tokluğuna çalışmış olunmuyor mu?

bir de işverenin ne kazancı oluyor buradan? yani tabii ucuz iş gücü olabilir ancak ne kadar ucuz olabilir? yani bir abd vatandaşını işe almaktansa neden başka ülkeden birini alıyor?

Ikinci isi bulursan Turkiye'deki acentayla hic alakasi olmuyor. Eger ilk isini kendin bulursan acentaya cok daha az para veriyorsun ama yine de vize alabilmen icin acenta gerekli.

Para biriktirme olayi gidecegin yere gore degisir. Kiralar cok onemli. Ornegin kimileri 4 kisi ayni odada kaliyor, sen bunu bu yastan sonra yapabilecek misin dusun. Isim evime 2 saat uzaklikta olsun dersen ucuza yerler bulursun. Birkac ay sagliksiz beslensem olur deyip tum alisverisini dollar store'dan yaparsan sosyal hayatini da cok kisarsan para biriktirip donersin. Tabi tum bunlar gidecegin eyalete, sehire, kac saat calisacagina, ve senin yasam tarzina bagli.

Ornek:

Wyoming

Sosyal yasam - yok

Saat ucreti - $10

Aylik gelir - $ 1500

Kira - $ 500

Aylik gida - & 150 dolar

California

Sosyal yasam

Bira 50 cc - $6

Sinema - $ 10

Saat ucreti - $14

Aylik gelir - $ 2000

Kira - $ 800

Aylik gida - & 250 dolar
  • Traveller  (16.06.18 15:55:08)
Ben izlediğim videolardan öğrendiğim kadarıyla Amerikalı çalışanlar da oluyor. Overtime denen bir mevzu var. O zaman daha fazla ücret alıyorsun. Bir de vergi iadesi alabiliyorsun. Para biriktirenler var ama ben o kadar kısa sürede para biriktirmeye odaklanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Work kısmı bittikten sonra iyi bir travel için mecbur para harcayacaksın çünkü.

  • dissendium  (16.06.18 16:10:10)
benim durum şöyle aslında. 3-5 biriktirirsem harika olur. ancak biriktiremesem bile en azından harcadığım parayı geri toplamam gerek. 3-4 bin dolar gerekiyor sanırım. 15 bin lira yapıyor. en azından döndüğüm zaman cebimde harcadığım kadar para olsa yeter. çalıştığım da yaşadığım tecrübeye gider.

  • tute  (16.06.18 16:23:18)
3 - 5 bin dolarla donmek icin hmm

California'da aylik 2000 kazansan, 3 ay kalacagin icin her ay 1000 dolar biriktirsen 3000 dolar eder.

800 dolar kiraya odersen 200 de sana kalir. Oda arkadasin olursa kiran 600 dolara duser, aylik 400 dolar aslinda bir ogrenci standardinda iyi para. Sears, Ross dress for less gibi yerlerden de giysi alisverisi icin para kalir ama 5000 dolar biriktirmeyi imkansiz goruyorum.
  • Traveller  (16.06.18 17:04:50)
5k tabii fazla gibi de. aslında acentaya ödediğim para, aradaki masraflar vs. dönünde tüm bunlara harcadığım parayı toplayabilir miyim? malum dolar 5 lira. buna ayıracağım paraya daha sonra da ihtiyacım olacak. dönüşte birikim yapmasam bile başbaş olmak istiyorum.

bir de şu garip geldi. orada kazandığım yaşam masraflarına vs. gidecek. acentaya 2000 dolar ödeniyormuş. biletler, vize işlemleri de 1000 dolar tutsa. cepten 3k dolar çıkıyor orada çalışmak için. onun yerine 3000 dolarla gidip bir yerde ufak bir tatil sanki daha mantıklı.
  • tute  (16.06.18 17:18:24)
Work Holiday denen seyler de var. Bir arkadasim Fransa'da sarap ureten buyuk bir ciftlikte vine tarlasinda calismaya gitmisti. Orada para biriktirmemisti ama haftasonu Guney Fransa'yi geziyordu. Cannes, Nice, Monaco cok cazip bir tatil ve normalde cok pahali yerler bildigim kadariyla.

Work & Travel'i yalniz tatil olarak dusunme. Baska nasil ABD'de 3 ay yasayacaksin, ornegin San Diego'da? Diger turlu 3000 dolarla California'da 1 hafta tatil yapip donersin. Amac sadece gormekse git ama yasamak cok farkli.
  • Traveller  (16.06.18 17:26:18 ~ 17:26:38)
Yine izlediğim videolara dayanarak, ikinci bir işte çalışırsan, ilk işinde fazla mesai yaparsan, düşük ev kirası ödersen, para harcamamaya dikkat edersen 2-3 bin dolar biriktirebilirsin. Ama bunlar senin hayat standardını çok düşürecek şeyler. Work and Travel ile tatil yapmayı karıştırmamak lazım aslında. Work and Travel'da farklı bir ülkede kendi başına yaşama tecrübesi ediniyorsun. Tatilde hiçbir zorluk yok. Yani, CV'ne gittiğin tatili yazmazsın ama Work and Travel'ı yazabilirsin. Daha sonraki iş hayatı için bir tecrübe edinmiş olursun. Ben zora gelemem diyorsan tatil tabii ki daha mantıklı. Ama ben olsam 3 bin doları tatile de harcamam. Eğer istersen beğendiğim YouTube kanallarını önerebilirim.

  • dissendium  (16.06.18 17:31:14)
en azından türkiye'deyken ayırdığım bütçeyi tekrar biriktirebilme düşüncesi vardı. böylece tekrar gidebilirdim. bu kötü olmuş.

  • tute  (16.06.18 18:40:54)
Tamamen sana ve nerde çalıştığıma bağlı. Ben iyi para kazandım orda harcadım sürekli gezdim çöpü arkadaş edindim, Mustang kiraladım alışveriş yaptım geldim. Pişman mıyım değilim :)

  • intihar etsem de kendime gelsem  (16.06.18 19:06:05)
aracı kuruma verdiğin, uçak biletine harcadığın paraları toplayamadın di mi? bu durumda abd'de çalışma tecrübesi dışında bir şey kalmıyor sanırım. eğer gezeceksen o ilk başta cebindeki parayla gezsen daha iyi olmaz mıydı?

ben harcadığımı toplarım 2-3 defa yaparım diyordum. ama bu durumda maliyeti 2-3 bin dolar olacak sanırım.
  • tute  (16.06.18 19:14:51)
İkinci işin acentayla bir bağı yok, sponsoruna bildirirsin (bildirmesen de olur gerçi) istersen. Bi kere gitmeden job offer çekmen imkansız gibi birşey, ilk gittikten sonra çalıştığın yerle konuşup job offer alırsan acenta masrafın ertesi sene için yarı yarıya düşer.

Yaş sınırı konusunda bir bilgim yok.

Para biriktirip dönersin ama iki iş şart. Harcamaları kısıp iki işte çalışırsan sağlam para kasarsın. Full overtime alanileceğin bir iş de bulabilirsen muazzam para kasarsın, overtime da maaş bibuçuk katına çıkıyo.
He travelda tüm parayı yiyip de dönenilirsin de sana kalmış bişey, ama az çalışayım çok gezeyim çok parayla döneyim olmuyo. Travel=para

İşverenler için 3 aylık işgücüsün, sona yaklaştıkça iplenme oranın düşüyor. Sezonda sana ihtiyaçları var, sezon ölmeye başlasın git diye gözünün içine bakarlar.

Ne kadar ucuz olabilir=asgari ücret

edit: danışman sağolsun maçaçuçet de bombok biyere gidip 7.5-8k dolar kasmıştım geçen sene, he travel güzeldi ama çalışmak ölüm. danışmanlara güvenme, danışmanların amk.
  • atadam  (16.06.18 23:20:00 ~ 23:25:28)
İlk kez gideceksen acentalara biraz muhtaçsın çünkü ilk defa gideceksin daha sonrakilerde gerek yok.Oraya gidine acentanın verdiği işe devam edebilirsin ve ikinci, üçüncü işi bulursun hiç bir sıkıntı yok.İngilizcen ne kadar iyi ise o kadar iyi işler ve bahşişler kapabileceğin işlerde bulabilirsin.

Gideceğin yerle alakalı olacak eğer biraz tasarruflu yaşar üzerine de mesai, ikinci iş yaparım dersen iyi para kazanırsın.Ben şahşen iyi para kazandım 20 gün boyunca gezmiştim geldiğimde cebimde 400 dolar civarında para vardı üzerine birde vergi iadesi almıştım toplamda 700 dolar civarında idi.

ABD'nin kazancı ucuz işgücüsün, sezonluksun.
  • murtiii  (17.06.18 00:20:21)