MHP seçim reklamlarında Kıbrıs haritası

MHP'nin televizyonda çıkan reklamlarında(ki bu reklamların olması bile saçma MHP'nin şu anki durumu düşünüldüğünde ama neyse..) reklamın sonunda Türkiye haritası çıkıyor ve haritada Kıbrıs adasının tümü de dahil edilmiş durumda. Yani sanki Kıbrıs adası tamamen Türkiye'ye aitmiş gibi resmedilmiş. Bu suç falan değil midir ya? Geçenlerde Continental'di sanırım, haritada Türkiye'yi koymamıştı da yer yerinden oynamıştı, bi siyasi partinin böyle bi harita yapması beni çok rahatsız etti, Kıbrıs vatandaşı olsam daha da rahatsız ederdi yani. Durduk yere ikili ilişkileri bile bozabilir böyle bi mesaj.

youtu.be reklam da burda.

Bu arada Youtube'dan link atmak için aratınca, MHP'nin reklamı Yunanistan'ı kızdırdı diye habere de denk geldim demek ki orada da ses getirmiş.

İngiltere bile üs kurmuşken Kıbrısta, önceden de bizim olan bir yeri Türkiyeye dahil etmek oldukça doğal. Bir aileyi öldürüp küvete bırakanlara bırakılmaz Kıbrıs.

  • 1adam  (15.06.18 19:57:02)
@1adam

aynı mantıkla tüm arap coğrafyası da eskiden bizimdi, bi ingiliz casusuna uyup isyan edene bırakılmaz diyip hepsini ekleyelim mi haritalarımıza? Kıbrıs Cumhuriyeti, BM tarafından tanınan resmi bir ülkedir. KKTC gibi bizim kendi gelin güvey muhabbetimizin sonucu değildir yani.
  • nundu  (15.06.18 20:30:52)
Haritalarımıza ekleyelim mi derken bunu bir parti yapıyor yoksa ülkelerarası siyasi ilişkiler bakımından bu olmuyor. Şeklen söz konusunu olmasa da esasta her ülkenin genişleme düşüncesi söz konusu.
Aynı durumu çok yakın tarihte Suriye tarafından (hem de bir parti ya da kurum tarafından değil resmen) hatay ilini kendi topraklarında göstermesiyle oluyordu. Oysa biz de BM tarafından tanınıyoruz. Yine büyük Ermenistan hayali Yunanın megelo ideası, İsrailin arzı mevuduna bakarsak bizim için her zaman bir tehdit. bunları söylerken bile hala BM milletler tarafından tanınıyoruz(!). Bir değişme söz konusu mu? Hayır.

  • 1adam  (15.06.18 21:23:46)
tık kazandırmamak için bakmadım linke ama anladım mevzuyu, gerek yok.

birincisi, kimse ciddiye almaz o mehapeyi zaten.

ikincisi, ege'de 18 ada ve birçok adacığı yunanistan'a terk edenlerin milliyetçiliğini de kimse sallamaz. ki, "her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış" bir iktidardır kendileri.

kıbrıs, hala bm ve diğer uluslararası örgütler tarafından 1960'ta kurulan kıbrıs cumhuriyeti olarak tanınıyor. kıbrıs türkleri de bu cumhuriyetin vatandaşları ve tüm haklarına sahipler aslında. ortada de facto (mağaza olan değil) bir garabet var. dünyadaki tayvan örneği gibi. hiç kimsenin tanımadığı bir kktc, hatta sayın cb bile yakın zamanda "kıbrıs türk kısmı" dedi. bakma klavyede türkçülük, osmanlıcılık oynayanlara ve bunların, bir şekilde bir yerlere gelmiş tiplerinin kürsülerde höykürmelerine...

kimsenin iplediği yok. ayinesi iştir kişinin!

suriye'nin hatay'ı kendisininmiş gibi göstermesi haritalarda ya da israil'in arzı mevud'u ortalığı yıkmıyor. herkes hayatına devam ediyor. bop diye bir bok çıkıyor ve neyse...

kim ne etsin mehapeyi... "özel değil bunlaar geneeeeeeel geneeeaaaeeeeel!"
  • runagain  (16.06.18 05:38:18)