türk dizileri

türk dizilerini sevmiyorum ki bunun teknik ve içerik olarak birçok mantıklı sebebi var. ama bazı ortamlarda tartışmaya girdiğimde dizilerimiz tüm avrupada orda burda son zamanlarda çok gelişme gösterdicilerle karşılaşıyorum. bunlar gerçek mi gerçek nedir?

valla çook kaliteli diziler çekiliyor: masum, şahsiyet gibi...

Ama çok iyi bir dağıtım ağına sahip diziler de var: ezeldir, muhteşem yüzyıldır gibi..

Gerçek bunlar, konuşulan konu da bunlar oluyor.
  • lcha  (13.06.18 17:08:38)
benim bildiğim bazı dizilerimiz balkanlar ve arap ülkelerinde seviliyor. öyle avrupa bizim dizilerimize bayılmıyor diye biliyorum. dizilerde hep dram, gereksiz uzatmalar, aşırı yüzeysel ve sıkıcı, stresli karakterler var. ve bana bir faydası yok. yabancı diziyi beş saniye görmesem mevzuyu kaçırıyorum ama türk dizisi izleyerek yan odada ütü yapabilirim.

  • douglas  (13.06.18 17:10:08 ~ 17:10:45)
Avrupa derken bizden aslinda cok farkli olmayan yalnizca Hristiyan versiyonlarimiz olan Dogu Avrupa ulkelerinde izleniyor. Bizde dizi izleyen kesim ile Dogu Avrupa'da Turk dizisi izleyen kesim ayni. Hatirlarsan 10 yil once bizde de Meksika dizileri izleniyordu ama o dizileri yalnizca issiz egitimsiz kadinlar izliyordu. Bu, tum Turkiye Meksika dizilerini izliyor demek degildir. Maria'nin Fernando ile iliskisi beni ilgilendirmiyordu. Bizim dizilerde de fakir Ferhunde'nin zengin ama capkin Yavuz ile askini izlemek istemiyorum.

  • Traveller  (13.06.18 17:11:06)
biz de marimar izledik, maria mercedes izledik; onlar çok mu kaliteliydi?
keza kore dizileri, leş.

popüler olması kaliteli olmasını gerektirmiyor, hatta tam tersi bir korelasyon bile var çoğu zaman için.
  • Bruce  (13.06.18 17:11:14)
Balkanlarda yaşayan yerli birkaç kişiden de duydum ben, izleyen varmış ama batı avrupanın kalkıp bizim götü boklu dizilerimizi izleyeceğine inanasım gelmiyor.

  • cay koy geliyorum  (13.06.18 17:20:46)
latin amerika son birkaç yıldır türk dizileri ile yıkılıyor bildiğim kadarıyla. hatta sırf türk dizilerine özel her sene düzenlenen yarışmaları falan bile var

www.google.com
  • rotten head  (13.06.18 18:54:27)
Turk dizilerinin en buyuk pazari orta dogu, balkanlar ve amerika kitasidir. Birkac ay once araplar ahlakimizi bozuyor diye yayini durdurdu ama dunya uzerinde halen bir sirkulasyon mevcut.

Ortam bagimsizlastikca ortaya cikan islerin kalitesi artiyor, buna fi ve sahsiyeti ornek olarak gosterebilirim. Ama halen 120 dakikanin ustunde, olaylarin gorece yavas ilerledigi ve her kesime hitap edebilecek kulis is dedigimiz bir anlayis var ve bu olacaktir, olmaya devam edecektir.

Yurtdisindaki izleme aliskanliklari bizimkinden farkli, biz izleyerek ogrenmeye yatkin bir toplumuz. Dolayisi ile orda, burda oldugu gibi 2-3 dakikalik bir slow-mo sekans is yapmiyor. Ayrica orada dizi sureleri birtakim normlara bagli, olmayanlarinda bir saatten fazla dizisi olmuyor. Bizim yapimci 150 dakikalik diziyi 3’e bolup onlara oyle satiyor. Bir bolumden 3 bolum parasi aliyor yani.
  • bruceandwayne  (13.06.18 19:25:06)
fransa'da italya'da cek cumhuriyeti'nde ve letonya'da bizim dizileri izleyen (ve adi gecen ulkelerin vatandasi olan) insanlarla bizzat tanistim. cok var izleyen, kurtlar vadisi binbir gece ve muhtesem yuzyil izlediklerini soylemislerdi.

  • in vino veritas  (13.06.18 19:55:41)
çoğu dizimizde boş, kasıntı, bir sonraki cümlesi belli replikler dolu kaliteli denen dizilerde de var bu ve haliyle özenti duruyor, Hiç bir türkün kurmayacağı replikler de var tabi eğreti duruyor.
şahsiyet izliyorum güzel denebilir çoğu kaliteli denen yabancı yapımdan iyidir ama başlarında sıkılma ihtimali var tabi 1 saat sürüyor her bölüm.
totalde her ülkenin dinamikleri tarzları vs farklıdır kimisi aksiyonda iyidir kimisi dramda, malum herkese hitap eden herkesçe kaliteni denen bir dizi görmedim.
şahsiyeti izle beğenmezsen hepsi çöp diyebilirsin polisiye dalında.
  • basond  (13.06.18 20:34:50)
dizi degil, bildigin klip cekiyorlar. arka planda hep bir muzik var.

ben izlemiyorum. sevmiyorum da. cok laf az is var dizilerde. ayrica dizilerde oyanayan aktorler de bir zahmet edip vucut gelistirsinler, biraz sekle girsin vucutlari. sonucta suratiniz,vucudunuz sizin isiniz. iyi bakin onlara.

basarilarinin devamini diliyorum.
  • tomcruise  (13.06.18 22:34:01)