Bayram yemeği help!

Annemler ve teyzemler bayram yemeğine bize gelecekler. Toplam 10 kişiye nasıl bi menü yapsam?
Hem afilli bi Bayram yemeği olsun hem de pratik..
çorba ara sıcak ana yemek tatlı

Tüm önerileriniz seve seve alınır

özel misafirlerime yaptığım bir yemek vardır. fırında terbiyeli kuzu kol yaparım.. tarif istersen özele gel :)

  • silah taciri  (11.06.18 17:42:59)
Fırında yapmanız rahat olacaktır, patlıcan kebabı ya da işte tepside klasik kebaplardan falan. Yanına cacık, pilav, zeytinyağlı istediğiniz bir dolma ya da çalı fasulyesi mesela. Çorbayı soğuk ayran aşı yapabilirsiniz kesin yapacaksanız. Tatlı keyfinize ve geleceklerin sağlık durumuna kalmış.

Opiyonel olarak tavuk göğüs filetoların içini ıspanak - ricotta karışımıyla doldurup fırınlayabilirsiniz. Ana fikir fırın.
  • whoosie  (11.06.18 17:52:25 ~ 17:54:54)
Fırın poşetinde terbiyeli, patatesli kuzu kol bu yemeğin adı. Patatesi ayrı terbiyeliyorsun, eti ayrı terbiyeliyorsun. Kasaptan kolu/butu maksimum 4-5 parçaya böldür. Küçük parçalar filan olmamalı. Yine 4-5 tane elma dilimi şeklinde doğranmış patates lazım. Fırın poşeti ve 1 tatlı kaşığı un lazım. Ben 4 kişi için 1 tane büyükçe kuzu kol alıyorum. istersen but da alabilirsin. Şu aşağıdaki malzemeler eti marine etmek için:

1 adet halka halka doğranmış soğan
3-4 diş doğranmış sarımsak
3-4 kaşık zeytinyağ
2 tatlı kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kekik

bu malzemelerin hepsini geniş ve derin bir kapta karıştır. Ağzını kapalı olması daha iyi olur. Etleri soğuk suda güzelce yıka, kurula. Daha sonra etleri bu karışımın içine güzelce bula, batır ve min. 3 saat beklet. Et orada güzelce terbiye olacak, lezzetlenecek.

Patatesin marinesi için de aşağıdaki malzemeler gerekmekte. Patates için çok uzun süre marine etmene gerek yok. Ama sakın ince doğrama. Fırında etler pişene kadar yanar.

3-4 kaşık zeytinyağ
yarım çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
2 diş rende sarımsak

fırın poşetine o tatlı kaşığın kadar olan unu dök, ve güzelce çalkala. Poşetin içi una bulansın. Fazla kalanı dök.

Fırını 10-15 dk önceden 190 derecede kızdırmaya başla. Bütün malzemeyi fırın poşetine doldur, ağzını güzelce kapat. Fırına vermeden önce poşette iğne ile 4-5 tane delik aç. Çünkü etler piştikçe poşetin içinde hava birikecek. Delmezsen poşet patlar :)

1-1buçuk saat güzelce pişir 190-200 derecede. etin renginden filan durumunu görürsün zaten. afiyet olsun
  • silah taciri  (11.06.18 18:30:47)
Mercimek Çorbası
Semiz otu salatası/rus salatası
Türlü ve pilav
Şekerpare/ revani
  • Amaranta ursula  (11.06.18 18:38:53)
Çok teşekkürler süpersiniz, hepinizden kombine bi menü yaptım gitti:)

  • lambada  (12.06.18 12:53:03)