Veganlar, sabah kahvaltısında ne yiyorsunuz?

Neredeyse 6 senedir veganım, böyle bir soru sorabileceğim aklıma gelmezdi.

Müsli ve bitkisel süt ikilisinden iğrenme aşamasına geldim, en az bir 3 sene öyle kahvaltı etmişimdir. Şimdi saçma sapan simit/bretzel yemeye başladım, biliyorum hiç sağlıklı değil. Meyveyi çok seven biri olarak, smoothie yapıyordum (donmuş mango, muz, orman meyveleri karışımı gibi), ama herkes çok fazla şekerli olduğunu söyledi, bundan da vazgeçtim.

İlk öğünümü kahve ile geçiştirmeye çalıştım uzun süre, ancak mide koruyucu alsam bile ilaçlardan pert olmuş bir midem var, kesinlikle ağrı yapıyor ve kahve yanında atıştırmalık gerekiyor. Yine sağlıksız şeylere elim gidiyor.

Alman ekmeği üzerine guacamole yapıyorum bazen. Ama ekşi mayadan olsa da, ekmek yemeyi sevmiyorum.

Pratik ve sağlıklı önerileriniz var mıdır rutin haline getirebileceğim?

Recel, cikolata kremasi Sarelle bitter, zeytin, salatalik, domates, findik ezmesi, hashas ezmesi, istersen vegan peynir

  • Traveller  (09.06.18 14:42:00)
Neden salata yapmiyorsun?
En basitinden, domates+salatalik+marul+baharat+zeytinyagi. Buna tofu, zeytin, ceviz vs. ne istersen ekleyebilirsin. Yanina da birazcik ekmek, uzun tutar.

Bu arada musli+bitkisel sut yerine musli+vegan yogurt da deneyebilirsin. Farkli meyveler vs. ekleyebilirsin de diycem de, dusunmussundur zaten.
  • common of demons  (09.06.18 16:30:29)
@commons of demons, vegan yoğurdu da, bitkisel sütü de seviyorum, hatta kahve sütü falan çıktı, artık çeşitin sınırı yok, ama atık üretmemek için çok almamaya çalışıyorum.

İlk öneriyi deneyeceğim ama kesinlikle, teşekkürler.
  • buf-e kür  (09.06.18 16:37:09)
-Yulaf ezmesi
-Corn flakes veya cereal denen şey
-sandviç vegan butter ile.
-Tost (vegan peynir ile)

Bunlar benim yediklerim kahvaltıda. Mutlaka araya meyve sebze zeytin ve fındık fıstık ceviz karıştırırım.

Sarelle bitter, peanut butter, vegan butter, reçel vs.

Şekerliymiş falan umrumda olmaz. Hiçbir problemim yok.
  • bos gezenin bos ustasi  (09.06.18 17:16:47)
ben genelde kahvaltı yapmıyorum, o yüzden rutin bir şey ekleyemeyebilirim ancak önerim listenizi çeşitlendirebilir belki :)

-yulaf ezmesi ya da çavdar ezmesi + vegan süt/ yoğurt

-kabak çekirdeği içi + ay çekirdeği içi + kahve (kabak çekirdeği 40gr, at çekirdeğini de 30 gr kadar yiyorum, hani gören bu ne diyor ama inanılmaz tok tutuyor. ayrıca besin değerlerinden bahsetmeme gerek yok sanırım :) k.çekirdeği protein deposu

-ceviz + kahve
  • air  (09.06.18 19:36:29)
vefan yoğurt +chia tohumu ya da keten tohumu

tofu+maydanoz +yağ bir kaşık da süt karıştırıp (yoğurt da okur) ekmek üstü sürüp fırınlayabilirsiniz.

haşlanmış patatesle salata yapabilirsiniz

ya da salata yapıp roka domates soğan avakado ekleyebilirsiniz
  • balik kraker  (09.06.18 21:15:30)