excelde karmaşık isimler muamması

elimde 10 bin satır kadar isim var sorunum bu isimler çeşitli şekillerde yanlış yazılmış veya sonradan evlilikle eklenen soyadları var ben bunları gözle birbirine benzetmeye çalışıyorum ama 2. isimler işin içine giriyor, kimi zaman hiç yazılmamış ön adlar oluyor.

Örneğin;
a sutunu
Ayse yılmaz
ayşe yılmaz
ayse yilmaz
ayşe s. yılmaz
ayse sebnem yılmaz
sebnem yılmaz
ayse s yılmaz akpınar
ayse bahadır
ayse bilmemkim(diye devam ediyor)

bu veriyi 3. kişilerden alıyorum ve bu şekilde geliyor karma karışık şekilde ben B sutununu oluşturup tüm aynı kişilerin isimlerini birbirine benzetiyorum. bu işin içinden çıkmam için bir formul bir şey var mıdır?

Tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım.

  • veritaslibertas  (07.06.18 17:50:45)
bul ve düzelt var. onun videolarına bak.

  • marul hirsizi  (07.06.18 17:59:41)
soru karışmış biraz düzenledim. yapmak istediğim; 1 kişinin ismi 4-5 farklı şekilde yazılmış ben bunları tek bir isim yapmak istiyorum. yani tüm o çeşitli şekilde yazılan ayşe yılmazlar'ın yanındaki sutunun yanına hepsini sadece ayse yılmaz şeklinde gitirsin istiyorum.

bul ve düzelt ile en azından türkçe karakterleri düzeltip bir şekilde hallediyorum ama 1. isim ve evlilik soyadları devreye girince çok karışıyor.
  • eja  (07.06.18 18:06:08 ~ 18:07:57)
manuel dışında eğer birden fazla boşluk varsa ilk boşluğa kadar olanı isim, 2. isim ve soy ad şeklinde bölebilirsin.
formül için müsait değilim, biri yardımcı olur belki.

  • rhan  (07.06.18 19:32:24)
Aslinda onu da yapıyorum bosluklara gore ayırıp isme, soyisme gore sıralatıp check ediyorum ama veri o kadar karisik ki isin icinden cikmiyorum.. Dedim belki soyle mucizevi bir yolu vardır ;/

  • eja  (07.06.18 19:35:07)
Ben olsam once metni sutunlara cevirirdim sonra da egersayla her hucredekini saydirirdim. Sonra da baska bir sutununa gecip egerli bir formul yazar isi bitirirdim.

  • insanlik icin buyuk bir adim  (07.06.18 19:56:53)
Yukardaki cevabimi dikkate alma. Ikinci sorundan anladigim karakterler farkli birinde Turkce karakter kullanmis oburunde kullanmamis. Bunun icin Turkce karakterleri =yerinekoy formuluyle degistirirdim.

  • insanlik icin buyuk bir adim  (07.06.18 19:59:32)