Öldükten sonra dondurulup gelecekte yeniden diriltilmek?

Bu olay nedense pek gündem olmuyor halbuki insanoğlunın en büyük düşmanı ölüm denen hastalık. Bir şekle şehir efsanesi, umut tacirliği mi yoksa sahiden mümkün mü teknik olarak? Ölümsüz olmak istiyorum en azından birkaç yüz yıl yaşamak ama yarınımız bile garanti değil malum bugün bunları okurken yarın gece kendimizi mezarda bulabiliriz. Bu çok kötü bir şey. Steve Jobs, Hawking, Rockfeller gibi isimler sahiden gömülmüş ya da yakılmış mıdır acaba yoksa bu derin dondurucu teknolojisinde bekletiliyorlar mıdır?

Bu teknolojinin en merak ettiğim meselesi şirketin iflas etmesi. Belki 100 sene sonra ölüme yani ömrü uzatmaya çare bulunacak (ölümsüzlük ise evren bir gün belki birkaç yüz milyarcık yıl sonra belki daha yakın zamanda yok olup hiçliğe kavuşacağı için mümkün değil gibi sanırım) fakat cesetlerimizin bu teknolojiye ulaşması acaba mümkün olur mu? Cesetlerimiz diyorum gerçi ama bizde nerede o para.. En azından umut etmek de iyidir belki piyango filan çıkar yaşlanınca bir kısmını buraya yatırır bakarsınız 2138 de gözlerinizi açmışsınız genç bir şekilde :D

insan vücudunun malum yüzde altmıştan fazlası su. cesedi dondurmanın da şöyle bir sakatlığı var, donan suyun hacmi genişlediğinden hücreler kalıcı olarak deforme olabiliyor. dolayısıyla çok akıl karı bir uygulama değil. ben umut tacirliği olarak görüyorum. ben kücükken, henüz demirel başbakanken popüler olmuştu bu uygulama. yalnız baş yahut tüm vücut seçenekleri vardı. iki yıl evvel vücut dondurma videolarını izledim youtube'dan. o kadar özensiz davranıyorlar ki resmen balığı buza sarıp derin dondurucuya koyar gibi. bana imkansız geliyor....

  • dilemma of subscribtionability  (05.06.18 04:43:08)
@dilemma, zaten suyla dondurmuyorlar, suya benzer ama donunca genleşmeyen bir sıvı kullanıyorlar.

  • slhmlr  (05.06.18 09:05:50)
Mümkün değil.
Bilim zamanla ve sürekli olarak gelişmeye muhtaçtır. Muhtaç olmak demek bir çok yönden eksik, yetersiz olmak anlamına gelir. Zamanın değişmesi ile bu açık/bug kapanmıyor. Aksine ihtiyaçlar bitmediği gibi devamlı yenileniyor. yüzyıllardır bazı bilim dallarından bir çok değişmez/aksi olamaz denen kanun geçerliliğini yitirmiştir. Sadece belirli bir zaman diliminde popüler olmuşlardır. Ölümden sonra dirilme de bilimin kendi başına açıklayamayacağı bir durum. Çünkü arada ruh denen bir gerçek var. Ve sanırım insanın dondurulduktan sonra yeniden canlandırılması hayali, ruhun varlığını ya da yaratılışı kabul etmeyen bilimadamlarının gelecekte bilimin çok çok gelişeceği varsayımından yola çıkarak sergiledikleri bir eylem olsa gerek. Canlılık kavramı, ruha bağlıdır ve bilim bunun üzerinde her hangi gözlem/deney yapamıyor. Sadece madde temelli bir geri dönüşüm, görüldüğü üzere fabrikalarda söz konusu.

  • 1adam  (05.06.18 09:08:56)
olmusla õlmuse care yok demis atalarimiz

olmus=isinlanma
õlmus=tekrar diritme

kisaca bunlarin olmasi mumkun degil. o halde:

atalarimiz > bilimadamlari
  • hordes of chaos  (05.06.18 09:16:38)
adamları suya koyup donduruyorlar demiyorum. vücudun hücrelerinin içinde kalmış olan sudan bahsediyorum...

  • dilemma of subscribtionability  (05.06.18 09:57:37)
@dilemma

pirince yatiriyolar abi su falan kalmio
  • hordes of chaos  (05.06.18 10:00:23)
@hordes
gece çinliler gelip pirinçleri gizlice yediğinden çok işe yaramıyor o yöntem...

  • dilemma of subscribtionability  (05.06.18 10:05:26)
@1adam tam mümin/mümine cevabı vermiş. saçmalık.

cryonics'in olayı beyindir, beynin zarar görmemesidir. hafıza yani. eğer bir gün hafızanın tam olarak ne oldupunu çözebilirsek, hafızayı beyinde okumak ve taşımak mümkün olabilir ki bu da zihnin ölümsüzlüğünü beraberinde getirir. dondurulmuş arkadaşların zarar görmemiş beyinleri de tekrar işler hâle getirilebilir. bunlar müthiş hayaller, rockefeller'lar boşuna sadece tıp ve genetiğe yoğunlaşmış rockefeller university'i kurmadılar. insanlar hayal ediyor, çılgınca hayal ediyor.
  • slhmlr  (05.06.18 10:09:09)
Simdilik mumkun olmanin yanindan bile gecemiyor oyle soyleyeyim. Sadece hayal. Yani isinlanma bile daha olanakli belki bunun yaninda.

  • stavro  (05.06.18 10:24:01)
Şurada dünyanın en ünlü astronotlarından Chris Hadfield'i konuya dair verdiği bir yanıt var, gerçi canlıyı dondurmaktan bahsediyor ama mantık aynı: youtu.be

Linke bakmaya üşenirseniz cevap hayır, mümkün değil.
  • luin 41  (05.06.18 10:26:40)
@ slhmlr
Seni çok iyi anlıyorum. bazı değerler insanda olmadığında insan bu dünyaya dediğin gibi çılgınca hayal etmekle kalmayıp, çılgınca yapışıyorlar. Hem de çılgınca bir yapışma. İnanan biri için ölüm 'sorun' değildir.
Kendi kendini var etmedin o halde hayattaki bu akışın tersine bu direnme akıllıca bir yatırım değil. Ölümden sonraki dirilme hem de bilime hiç bir ihtiyaç kalmadan gerçekleşecek zaten.

Ha bu arada mümin demişken.. bana göre bu dünyada ölmeme yollarını aramak yerine, cehenneme girmeme yollarını aramak çok daha önemli.
  • 1adam  (05.06.18 14:14:42)
simdilik bu dedigin mumkun degil. ancak beyni bilgisayara transfer edip, oldukten sonra da beyni sonsuza kadar yasatabilmeyi mumkun kilmak isteyen Nectome isimli bir girisim var: nectome.com

  • tomcruise  (05.06.18 14:27:46)
insan beynini vücuttan bağımsız olarak yaşatmak mümkün olabilir. belki bir vücut nakli, belki bir bilgisayar programı gibi ya da robotikle sürdürmek. ama asla, sen olmayacaksın o. bir çeşit zombi gibi var olacaksın, o da eğer olursa ki bana hiçbiri de mümkün gelmiyor.

inançlı biriyim ama bilim şöyledir böyledir gibi sözlerle bilimin küçümsenmesi de kimseyi haklı kılmıyor, yüceltmiyor. daha düne kadar "o insanı bir kan pıhtısından yarattı" denirken, bugün "o insanı bir embriyodan yarattı" diye ayeti açıklayan da mı bilim ve atayistler?

dini söylemlerle, çok matah bir iş yapıyorum diye düşünürken, aslında dine de zarar veriliyor böyle komikliklerle.

allah var, ölüm var, hesap var, amenna... bilen adam buna göre yaşar! onca zulme, haksızlığa, hırsızlığa ses etmeyip de böyle başlıklara gelip islamcılık oynamaz! oynarsa da kimse ciddiye almaz tabii ki.
  • runagain  (06.06.18 07:07:16)