Dubai'ye taşınmak ne kadar iyi bir fikir?

Öncelikle iş bulmam gerekiyor bunun için tabi. Haliyle Dubai tecrübesi olanlar bir yol gösterebilirler diye umut ediyorum.

Bununla beraber şehir hayatı nasıl?
İnsanları yabancılara karşı nasıl davranıyor?
Hayat ne kadar ucuz/pahalı?

İkamet ve Çalışma izniyle ilgili bilgiler vs.

Böyle bir tecrübesi olan varsa, yardımı gerçekten çok makbule geçer.

şirkete dubaide bir şube açtılar, herkes ben gidicem deyince kura çektiler, ben çıkmadım ama giden arkadaş inanılmaz mutlu. aynı şekilde bisikletçi bir arkadaşım da yakın zamanda dubai'ye yerleşti eşiyle birlikte. o da mutlu. şu an imkanım olsa giderim arkama bakmam. türkiyeden daha kötü olma ihtimali yok hiç bir yerin.

  • Tears of Devil  (04.06.18 17:43:01)
Yakin zamanda bir arkadasim gitti ve gerisin geri dondu. Eger yuksek seviye-cok yuksek maasli is olmayacaksa elde avucta biriktirdiginizi de harcar, donersiniz.

  • kuehles blondes  (04.06.18 17:49:05)
merhaba, sozlukte dubai basligini okudunuz mu? bu sorularin hepsinin cevabi ve hatta su an akliniza bile gelmeyen cokca sorunun cevabi baslikta mevcut. hatta burada da cok soruldugunu hatirliyorum, duyuru'da da arama yapabilirsiniz. youtube'da dubai'de yasamayi anlatan 1-2 turk kanal ve onlarca yabanci kanal da var.

bence bunlari okuduktan/izledikten sonra spesifik seyler sorarsaniz daha saglikli cevaplar alirsiniz.
  • orange coffee  (04.06.18 17:55:54)
Bununla beraber şehir hayatı nasıl? > paraniz oldugu surece ne ararsaniz bulabilirsiniz.

İnsanları yabancılara karşı nasıl davranıyor? herkes yabanci. o yuzden herkes herkese karsi normal davraniyor. ama ozellikle hindistanlilar kendi aralarinda daha kapali ve yakin bir grup olusturabiliyor.

Hayat ne kadar ucuz/pahalı? ciddi pahalı. eger geliriniz dusukse dubai'nin tadi cikmaz.
  • for the record  (04.06.18 17:58:40)
Nereden ve hangi şartlarla geldiğine bağlı olmakla beraber iyi fikir gibi.

Şehir hayatı; en net ifade edecek kelime, düzen olur sanırım. İstanbul’dan geliyorsan, oradaki sosyal yaşam çeşitliliğini bekleme derim. AA şurda konser varmış, ya şurda da bu varmış olayı pek yok. Bunları söylerken hiçbir şey yok anlamı çıkmasın. Var ama kısıtlı olan da pahalı. Eğer aradığınız dingin bir hayat, güvenli, sessiz mod’a alınmış gibi bir yer ise burası tam sizlik. Bunlara ilave fena olmayan gece hayatı da var. Tabii edineceğiniz çevre vs burada etken olabilir. Unutmadan burada her şey kural kural ve yine kural. Özgür bir ülke ama şeriat la yönetildiğini de unutma. Sen onlara (*local’lere) saygı gösteriyorsun onların da gelir Kapısı sen olduğundan onlar da sana.

İnsanlar: çok büyük yüzdesi expat olduğundan aman başıma iş gelmesin diye hepimiz çok saygılıyız birbirimize :) deport ve hapis olayları sandığından daha kolayca başa gelebilir dikkat.

Abi maalesef pahalı. Hem de çok. 12 13 k aşağısına gelme üzülürsün. Yok ben kavrulup gideyim yeter dersen 6 binin aşağısı olmasın bari. Ortalama stüdyoların (kalınacak 3 temel bölgeyi baz alırsak; jbr-jlt-Marina) kirası yıllık 45 lerden başlıyor. Aylık 1000 klima parası vs hesaplarına girmiyorum. Çok teferruat olmasın. Ciddiysen onları da detaylandırırım. Az biraz şehir merkezi dışı da olur dersen 35 40 a klima dahil bulunuyor. Araba şart oğlu şart, toplu taşıma koca bi yalan. Otobüs denilen ulaşım aracı, öylesine konulmuş gibi. Araba için de trafik kuralları çok kritik, Telefonla müzik değiştirirken 400 dirhem ceza yiyebilirsin. Ben değil bir arkadaşım. Kırmızı ışık vs yi 2 3 bin yaptılar. Oradaki kurallar çok katı iyice araştır et, pişman olma abi.

Bir diğer detay da sokak hayatı olan bir yer değil burası. Random dışarı çıkıyım bakarım sonralar çok işe yaramıyor. A noktasından B ye şeklinde planlarla günler geçiyor.

İmkan varsa güzel yer kısaca. Hakkında hayırlısı.
  • tsubasa  (04.06.18 18:07:12 ~ 18:09:02)
Duyuru'da genelde negatif yorum yapmam ama kusura bakma hicbir sey bilmiyorsun Dubai'de yasama ihtimalin yuzde sifir. Isvec'ten bahseder gibi Dubai sormussun saka misin.

  • perfectum  (05.06.18 07:56:55 ~ 07:57:21)
2-3 ayda bir gidiyorum. Şehir hayatı yok, şehir yok çünkü. AVM'lere falan gidiyorsun sürekli. Yabancılara kötü davranma diye bi durum yok çünkü herkes yabancı. İkamet iznin çalıştığın sürece var, işten atılırsan ortada kalıyorsun (avrupadaki gibi kalıcı oturma izni veya vatandaşlık yok). Hayat da hayvan gibi pahalı. Sokak kültürü ve iklimi olmadığı için de İstanbul veya İzmir gibi bir kentten gidiyorsan acayip darlanırsın. Ayda 20-30 bin tl kenara koyacak kadar kazanmıyorsan orada hiç kastırmaya gerek yok.

  • roket adam  (05.06.18 12:23:54)