tüpleri bağlatsam mı?

selamlar,
ağustos sonu gibi 2. çocuğumu kucağıma alacağım inşallah.
Şimdiye kadar birçok doğum kontrol yöntemi denedik. En sağlamlarından biri olarak görülen spiral ile korunurken prensesime hamile kaldım :) o nedenle şu anda hiçbir koruma yöntemine güvenmiyorum.
doğumum sezaryen olacak, bu nedenle tüpleri bağlatma olayına sıcak bakıyorum.
ama endişelerim de var tabi, araştırdığım kadarıyla geri dönüşü olabilen bir yöntemmiş (en kötü senaryoları düşündüğümde ihtiyaç olabilir)
onun dışında normal şartlar altında 3. çocuğu istemiyorum.
henüz doktorumla konuşup bilgi almadım kendisinden, öncelikle kafamda netleştirmek istiyorum.
bu yöntem hakkında bilgisi olan, bizzat bağlatan, eşten dosttan iyi kötü yorumları olanları varsa okumaktan mutlu olurum.
(belki önemi vardır, yaşım 29)
çok teşekkürler şimdiden

Bildigim kadariyla spiralde gebelik riski %1'in altinda. Hatta spirallerin yeni, daha gelismis modelleri cikti diye duydum. Ben olsam yine siparili dusunurdum. Boyle bir operasyona deger mi emin degilim?

  • ebabil curnatasi  (31.05.18 12:40:40)
Erkeğim ama bence erken. Belli olmaz daha böyle bir kararı bu genç yaşınızda almayın bence. Sağlık ve mutluluklar dilerim :))

  • dougsampson  (31.05.18 13:36:48)
Acemi +1

Ama o ameliyat Turkiye'de oluyor mu bilmiyorum.
  • Traveller  (31.05.18 13:37:17)
@traveller

o ameliyatın adı vazektomi ve evet, türkiye'de oluyor.
  • avianthem  (31.05.18 14:15:35)
Bir akrabam doğum sırasında bağlatmıştı. Sonra bir başka nedenden ötürü birkaç gün sonra bebeği vefat etti. Bir kaç yıl perperişan şekilde bir daha hamile kalmaya çalıştı. Varlarını yoklarını harcadılar ama geri dönüşü olmadı.

  • nhtzmc  (31.05.18 14:46:45)
teyzemin kızı 4. çocuktan sonra bağlattı tüplerini ama adet olamıyor. onla ilgisi olup olmadığını da bilmiyor. 4 çocukla doktora da gidemiyor doğru dürüst. siz bence bağlatmayın illa her defasında kaza olacak hali yok ya.

  • for day to break  (31.05.18 14:48:20 ~ 14:48:56)
benim spiralle hamile kalmamın nedeni spiralin kaymış olmasıydı. düzenli kontrolünü yaptırdığım halde. sonrasında internetten araştırdığımda da benim gibi birçok kişinin spiral kayması nedeniyle hamile kaldığını okudum. çok da nadir bir şey değil sanki.
eşimi bağlatma konusuna gelince, ikimiz de eşit şartlarda olsak evet gayet de vazektomi de yapılabilir, ama ben zaten sezaryen ile doğum yapacağım ve olay mahalli açılacak. o nedenle eşime yok ben bağlatmam sen bağlat demek de çok mantıklı durmuyor bence.:)

3.yü çok büyük korkuyla karşılayacağım bu arada. 2. bile normalde istediğim halde zamanlamasını kendim belirlemediğim için yıprattı. alışmam zaman aldı. 2. bir spiral kazasını kaldıramam gibi :)

kafalar karışık.
  • bennerdenbileyim  (31.05.18 15:15:03)
eşim 2. çocuktan sonra bağlattı, çevremde de bir sürü bağlatan var, bir sorunu olanı duymadım, istediğin zaman gidip ufak bir operasyon ile eski haline getirebiliyorsun zaten.

  • ravenudon  (31.05.18 15:22:22)
ileriki zamanda vazektomi daha mantıklı gibi geldi bana da.

  • yuto  (31.05.18 16:07:53)