Lityum pil için bms den anlayan

Kendi yapmiş oldugumuz elektrikli bisiklette kullanmak uzere aldigim 66 adet lityum pili en verimli sekilde kullanabilmek icin nasil bir yol izlemem gerektigi konusunda yardimci olacak arkadas var mi? Ornegin; pilin datasheet inde 2bucuk volta kadar desarj edilebilecegi yazdigi halde internette okudugum kaynaklarda 3 voltun altina yapilan desarjlarda pile zarar verdigi yaziyor. Bu tarz aklimi karistiran sorular var. Bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim. Ankarada yasiyoruz. Gerekirse ankara ici yuz yuze de gorusebiliriz.

efenim bisiklet kismini anlamam ama pilin katodunun anodunun ne olduguna gore degisir hangi voltaj araliginda kullanilmasi gerektigi. standart olanlarda 2.5 V makul (lacoo3 olsa gerek). Pile zarar verme olayi uzun vade icin gecerli. 3 yil yerine 2.5 yil icinde kapasitesi dusuyor mesela. Ama zaten mobil telefonlarda falan da hep 2.5 V'a iniyorlar. cok takilmaya gerek yok ona :)

  • hophophoba  (28.05.18 23:01:51)
Cevap icin tesekkurler. Elimdeki piller panasonic ncr18650b 3400 mah.

Datasheetinde 4.20 - 2.5 v araliginda kullanirsam 500 dolum yapilabilecegi yazilmis. Ancak 300 dolum civarinda 2500 mah. 500 dolum civarinda da 2300 mah a kadar düşüyor. 500 dolum iyi bir deger olsada kapasitesi baya düşüyor. O yüzden daha verimli kullanmak istiyorum. Pilleri eger 3v da desarji keserek kullansam ömrü uzar mi. Ne kadar uzar.
  • dizzty  (28.05.18 23:40:05)
www.google.com link budur bakabilirsiniz.

  • dizzty  (28.05.18 23:42:07)
BMS sadece voltaja değil ısıya ve pillerin balanslanmasına da dikkat ediyor. aslında elektrikli araba projeleri için onlarca hazır bms projesi var. birini inceleyin derim.

  • orpheus  (29.05.18 00:10:39)
Evet bmsleri calisma sekillerini inceledim. Onlarin da desarji durdurma siniri genelde 2.5v oluyor. 3 voltta desarji durdurmam verimliligi arttirir mi. Onu ogrensem iyi olacak.

  • dizzty  (29.05.18 00:36:48)