ilişki terapisti önerisi? (kafalar karışık)

selamlar herkese. nişanlıyım, birkaç ay sonra evleniyorum. Fakat içimde hep bi huzursuzluk var, sanki nişanlım benim için doğru kişi değil gibime geliyor. başından beri bu hisse kapıldıgım zamanlar oluyordu, ancak kimse mükemmel değildir diye hep geçiştirdim.

ama simdi düğün yaklaştıkça önceden tolere edebildiğim bazı kötü huylarını artık edememeye başladım, bu huyların evlenince daha kötü olacağı endişesi sardı. Bazen daha evlenmeden yürütemeyip boşanmaktan aşırı korkuyorum (biliyorum bu cok anormal). Bazen de 3 yıldır nasıl bu huylarla yürüyorsa evlenince de öyle yürüyecek işte diyip kendimi rahatlatıyorum. bu saatten sonra geri dönmeye cesaretim hiç yok.

işin kötüsü bu durum tamamen nişanlımla mı alakalı, yani o olmasa daha iyisi olsa içim çok mu rahat evlenecektim? belki de, bunu hiç bilemiyorum. cünkü hiçbi zaman çok evlilik meraklısı bi kız olmadım, zamanı gelince olur işte gözüyle baktım.

bu sadece evlilik öncesi bunaltısı mı, zamanla geçer mi? yoksa uyumsuz bi çift olduğumuzu göre göre, sinyalleri takmadan son hızla yanlış bir evliliğe doğru yuvarlanıyo muyum? bu kadar korkarak evlenmek cidden normal mi? bu konuda kafamı netleştirmek, farklı bi açıdan bakabilmek istiyorum.

bildiğiniz iyi bi psikolog var mı ilişki terapisi konusunda deneyimli? google'dan gelişigüzel birini seçmek istemedim. memnun kaldığınız birini önerirseniz çok sevinirim. Sorunumu cozmek istiyorum, ne olmayacak bi ise baslamak isterim, ne de oluru varken iliskimi bozmak ve sevgilimi yari yolda birakmak.

not: ohoo şimdiden böyleyse ayrıl gitsin yhaa vs diyecek tuzukuru bekarlar cevaplamasın lütfen:) buraya ya da mesaj kutuma önerilerinizi beklerim. öptüm.

Eğer ortada karşı tarafa dair seni rahatsız eden 1 durum varsa bu evlendikten sonra 5 olur. Evlilik çoğu şeyi düzeltmez aksine sevgili iken tolere edilebilen şeylerin daha rahatsız edici hale gelmesine sebep olur. Örneğin adamın ufak tefek pasakliligini gördün. Sevgili iken gülüp geçersin ama evlenince lavaboda ayak yikadigini görüp delirebilirsin.

Onun dışında eğer yenilik hakkinda hep çekimser bi insansan şimdi de öyle olman normal. Yani her yeni durum yeni ortam yeni iş yeni okul vs sende hep böyle ikilemler yaratıyorsa sorun muhtemelen karşı tarafta değil de sendedir, karşında kim olursa olsun böyle dusuneceksin demektir. Bunu da bi tek sen bilirsin.
  • elorelia  (27.05.18 22:47:43)
Tahammül edemedigin huylarin neler oldugu önemli. Gercekten sana ciddi zarar veren huylar mi yoksa ondan mükemmel olmasini mi bekliyorsun bunu ayirt etmen lazim.

  • aquarium  (27.05.18 22:54:16)
aquarium +1.

Evet evlilikten once "cold feet" olayi sık gorulur ama bu daha cok hayatinin ne kadar degisecegi ile ilgili bir anksiyete olur. karsindaki kisi ile ilgili tahammul edemedigin kisilik ozellikleri sebebi ileyse bilincin sana gayet acik uyari veriyor demektir. ben (erkek) evlenmek ile ilgili bir anksiyete yasadim herkes gibi ama mesela karsimdaki kisiden asla suphe etmedim. evet kimse kusursuz degil ama cidden tahammul edemeyecegini dusundugun davranislarin varsa iyi dusun derim.

ha evlendim diye omru billah hapisim diye bir sey de dusunmene gerek yok, simdi nasil ayrilabilirsen evlenince de ayrilabilirsin. diyelim evlendin, iliskinden yuzde bin emin olana kadar cocuk yapma sadece o isleri zorlastirir. onun disinda evet evliliginde mutlu olmazsan mutlu edilmezsen bugunku gibi ayrilabilirsin de sadece yasal proseduru var onun disinda bir farki yok.

nisanlin iliski terapisti olayina sicak bakacak biri mi? evlilige bir kac ay kala bu konularin hele ki bir terapist ortaminda gundeme gelmesi iliski seyrinizi direk degistirecektir tabii ki. onu da hesaba katmak lazim.
  • robokot  (27.05.18 23:00:29)
Öncelikle, yaşadıkların kesinlikle anormal değil. İnsanların akın akın boşandığını gördüğümüz şu günlerde senin bu endişeleri yaşaman çok normal. Kimse boşanmak için evlenmez, ama evlendikten sonra kafese girmiş gibi davranmamak lazım. Saçma sapan şeyleri bahane edip huzursuzluk çıkarmamak lazım.
Yukardaki arkadaşların dediği gibi, seni rahatsız eden şeylerin türü önemli. Çözülebilecek şeylerdir çoğu, aynı eve girince farklı alışkanlıklar edinebilir eski alışkanlıklarınızı bıraktığınızı farkedebilirsiniz. Kişilikle ilgili şeyler ise ancak konuşarak, uyararak çözülür.

Gözünüzü kapatıp, yarın onsuz bi hayata başladığınızı hayal edin. Her şeyi bırakmış bitirmişsiniz. İyi hissediyor musunuz böyle düşününce? Bunu biraz düşünün.
  • megalomaniac  (27.05.18 23:12:15)
evlenme. ayril. evlendikten sonra bu gidisle yine bosanirsin. en iyisi baslamadan bitir. kizin/erkegin da/de iyiligi icin. psikolog falan, bunlar bos masraf.

  • tomcruise  (27.05.18 23:50:59 ~ 23:55:29)
Kusura bakmayin ancak donus icin zamanim oldu.

@tomcruise kiz tarafi benim. O başından beri aynı insandi, ben de bunu biliyodum ama bu kadar karamsar degildim. Buna belki cozum olabilir psikolog, hemen bitirmek onu üzmek istemiyorum.

@acemi izlerse izlesin napiyim, kim izlemiyor:)

@megalomaniac oyle dusununce iyi ve mutlu hissetmiyorum, ama yasayamam kahrolurum da diyemiyorum.
  • aseton  (28.05.18 00:02:23)
@elorelia evet oyle biriyim. Yeni bi duruma gececeksem cok gergin ve karamsar olurum, ama basladiktan sonra alışırım. Evlilik sonucta cok buyuk bi degisiklik, stres olmamam imkansiz. Ama bu sevgilimden mi kaynaklaniyor benden mi, o tam istedigim gibi biri olsaydi da bu kadar stresli olur muydum? Bence bu kadar olmazdim bilmiyorum. Ama o tam istedigim kisiyi de bulabilecegimi kimse garanti edemez.

  • aseton  (28.05.18 00:06:20)
"ama simdi düğün yaklaştıkça önceden tolere edebildiğim bazı kötü huylarını artık edememeye başladım, bu huyların evlenince daha kötü olacağı endişesi sardı."

Daha kötü olacak maalesef.
  • yirmisantim  (28.05.18 00:11:18)
@aquarium gidisati olumsuz etkileyebilecek bazi huylar. Ornegin bi tartisma yasadigimizda konusmak istemez hemen bunalir, kalkar gider. Kendi haksiz olsa bile gonul almaz, bi gun sonra geldiginde hala uzatiyosam sinirlenir. E ama sen cozmek icin bisi yapmamissin ki, aradan bi gun gecti diye konuyu kapatip yuzumde guller acmasini nasil bekliyosun? Oturup konusmamisiz ustunu kapamisiz sadece, yarin yine yasıcaz ayni durumu. Ona gore de hala nasil kizgin kalabiliyomusum, o o kadar uzatamazmis cunku seviyomus, ben de yeteince sevseymisim hala kizgin kalabilmem imkansizmis. Cidden bakis acilarimiz cok farkli. Ama kirici incitici laflar yok, o yuzden zaten ayrilik yerine terapist arayism.

  • aseton  (28.05.18 00:14:28)
@robokot terapiste ilk etapta kendim gitmek istiyorum, ona bu tereddutlerimi cok acik yansitmiyorum. Sasirabilir boyle bisi talep edersem suan. Benim biraz kafam netlessin o da dahil olabilir, tepki verecegini sanmam.

  • aseton  (28.05.18 00:27:00)
Levent Soylu. Psikoterapist. İstanbul&adana 2 şehirde de çalışıyor

  • bradshaw  (28.05.18 00:38:06)
ayrıl gitsin yha diyenler tuzu kuru oluyor da evliliğin güllük gülistanlık, sorunsuz bir şey olduğunu sananlar ne oluyor merak ettim. evlenmek demek o sana batan huylara katlanmak demek zaten, bu yüzden o kadar sorumluluğun altına giriyorsun; boşuna mı onca tantana.

zamanla geçmez, aksine artar. her evlilikte olan şeyler bunlar, büyütüp dayanamam diyorsan evlenme ama bu duyguları yaşamayacağın bir evlilik süreci yok, o yüzden beklentilerini yeniden şekillendir.
  • Bruce  (28.05.18 00:42:22 ~ 00:47:44)