yaz tatilinde yurtdışı gezisi

yaklaşık 3 hafta gezmeyi düşünüyorum. vizesiz avrupanın bazı ülkelerine gidiş yapılabiliyor. bunun dışında kore, japonya, arjantin, brezilya gibi uzak ülkeler de var vize istemeyenler arasında. schengen vizesi alıp avrupadaki alanımı da genişletebilirim. nereleri tavsiye edersiniz? ne tip bir gezi planı çıkarmalıyım? tek başıma olacağım. her yeri hızlı hızlı 1 2 günde gezmek mi yoksa biraz durup 3 4 gün gibi vakit geçirmek mi mantıklı?

- çok lükse düşkün değilim. çok yıldızlı oteller yerine hostel gibi yerlerde de kalabilirim.
- bütçeyi çok düşünmedim açıkçası ama 5000 TL olabilir. daha yükseği de zorlarım.(uçak biletletini hesaba katmamışım bunu düşünürken uçak biletleri hariç 5000 diyeyim)
- temmuz veya ağustos ayında gezerim muhtemelen.
- ingiltere gibi hem vize problemi olan hem de aşırı pahalı olan yere gitmesem daha iyi.
- mesela sadece güney amerika mı gezsem. arjantin brezilya şili filan. değer mi oralara gitmeye?

bütçenizle ve ne görmek, ne yapmak istediğinizle o kadar bağlantılı ki. "vize istemeyen ülkeler var ama vize de alabilirim" diyerek dünyadaki neredeyse tüm ülkeleri havuza almışsınız, ne arzu ettiğinizle ilgili biraz daha detay verebilirseniz eminim yardımcı olan çıkacaktır.

  • tejeve  (27.05.18 22:30:57)
doğru çok genel sormuşum :) hemen ekleme yapayım

  • gonul_isleri  (27.05.18 22:34:18)
5000 lira yaklaşık 900 euro, gidiş-geliş uçak biletine 800-900 lira verseniz, (150 euro), 3 hafta içinde şehir değiştireceğinizi düşünürsek aradaki ulaşım da en az 3 vesait yaparsınız 45-50 euro, toplamda 195-200 euro ulaşım masrafınız olacak.

Bunu 900 eurodan çıkardığımızda 700 euro kalır.

Konaklamayı gecelik 30 euro'ya hallettiğinizi varsayarsak 20 gece zaten 600 euro.

3 hafta boyunca yeme içmeye 100 euro kalıyor.

Avrupa olsun derseniz Balkanlar yahut doğu bloku ülkeleri olabilir. Ya da süre kısaltılabilir, yaz dönemi pahalı bir dönem.

Bana kalırsa 2 haftaya düşürüp arabayla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan Adriyatik kıyı turu yapılabilir. Yaz rotası.

edit: o vizesiz uzak ülkeler için bilet fiyatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim
  • tejeve  (27.05.18 22:58:35 ~ 23:01:07)
g.amerika ve uzak doğu zor. benim tavsiyem schengen alıp, planınızı 1 hafta yapın. aşağıdaki seçeneklerden biri uygun olabilir.

ispanya-portekiz
hollanda-belçika-fransa
almanya-çek-macaristan-avusturya
italya
  • axl  (27.05.18 23:09:08)
üç hafta güney amerika o bütçenin yaklaşık beş katına mal olur

  • schwannoma  (28.05.18 16:41:50)